Плодовете и зеленчуците, които нямат негативни странични ефекти върху човешкото здраве и нямат нужда да се преработват преди консумация, се поставят на първо място в Тибетската медицина.

В тибетската медицинска система има четири основни стълба върху които се гради системата за здравето на човека:

  • диета
  • начин на живот
  • билкови пилюли
  • външни процедури (напр. масаж)

Правилното хранене винаги е предпочитано от тибетските лекари, като отправна точка за създаването на баланс в тялото, поради неговата ефективност и липсата на странични ефекти.

Растенията са задължителна част от балансираното хранене на всяка една култура, поради чудесната им хранителна стойност и важната роля, която имат за поддържането на здравето на човека, и повишаване на имунитета.

Хората в днешно време все повече се обръщат към естествената храна и билколечението, заради мекото действие на растенията и липсата на странични ефекти, в сравнение със съвременните химични продукти.

Във всяка точка на света, плодовете и зеленчуците са станали толкова важна част от ежедневната диета, че е невъзможно да си представим храната или готвенето без тях.

Съществуват различни начини за класификация и използване на плодовете и зеленчуците, които растат в различни региони, в зависимост от културата на хранене в съответния регион.

В зависимост от това дали растителната храна се вари, задушава, пържи, пече, ферментира или се консумира сурова, тя може да променя миризмата си, вкуса или потенцията си.

Както е казано от Карма Рангчунг Дордже, всеки плод или зеленчук може да изяви терапевтичния си ефект и може да помогне за лечението на дадена болест, ако отсъства от даден регион или човек не е консумирал съответния продукт до този момент. От друга страна, плодовете и зеленчуците, които растат в съответната географска ширина или са консумирани ежедневно, служат за подхранване на тялото ни. Например човек, който не е свикнал да консумира лук и чесън, ще усети по-добре ефектът им върху подобряването на храносмилателната топлина и успокояването на болестите на Вятъра. По подобен начин, гроздето и орехите спомагат за успокояването на констипацията, оризът помага при гадене и повръщане, както и при разстройство, виното ще спомогне за покачването на телесната температура и за храносмилането. Но хора, които са свикнали с тези храни и напитки е вероятно и да не усетят тези лечебни ефекти.

Когато консумираме плодове и зеленчуци е добре да сме внимателни със следните неща, за да оптимизираме ползата от приемането на свежа храна и да спомогнем на оздравителния процес:

  • Място: Важно е да сме сигурни, че всеки плод или зеленчук расте в естествения си хабитат. Плодовете и зеленчуците с топла природа (например джинджифил, чесън, кимион и др.) трябва да бъдат отглеждани на слънчеви места, а растения със студена природа (целина, мента, цвекло и др.) трябва да се отглеждат на сенчести и прохладни места. Почвата върху която се отглеждат плодовете и зеленчуците, трябва да бъде чиста и плодородна.
  • Време: Важно е плодовете и зеленчуците да се берат, когато са напълно узрели, за да бъдат с необходимия вкус, потенция и аромат. Ранното или по-късно събиране на растенията може да доведе до загуба на хранителните и терапевтичните им свойства. Човекът, който бере плодовете и зеленчуците, трябва да бъде чист, състрадателен и да притежава добро намерение да помага на другите.
  • Съхранение: Всеки, който събира плодове и зеленчуци трябва да предотврати излагането им на интензивна топлина или слънце, дим или задушлива миризма, да предпазва стоката от механично увреждане или насекоми, мухъл, загниване и др.
  • Важно: И накрая, важно е когато се приготвят билкови пилюли или се консумират различни плодове и зеленчуци, да се познава техния вкус, потенция и качества, за да се избягват противоречиви комбинации.

Акупунктура с Александра Алексиева

Акупунктурата, древният Китайски метод за лечение, доби популярност през последните няколко десетилетия. Използва се не само за обезболяване при хирургични операции, но и за лечение на редица болести, които са резистентни към конвенционалните форми на терапия.
Правени са редица изследвания, които доказват въздействието на акупунктурата върху тялото чрез задвижване на редица механизми, които активират нервната и ендокринна система, както и защитните сили на организма.
Въпросът не е дали акупунктурата работи или не, а как работи. Това е въпрос, на който не може да се даде пълен отговор на базата на настоящото ниво на познание. Сериозните проучвания върху акупунктурата започват само преди две-три десетилетия, а подобен кратък период е недостатъчен, за да се разкрият всички механизми, които се задействат по време на терапиите.
Използват се стерилни игли за еднократна употреба със сребърно покритие, които се поставят върху биологично активните точки, свързани с конкретното заболяване. Тези точки от каналната система е необходимо да бъдат стимулирани, за да се балансира потокът на енергия в тях, да се възстанови балансът в тялото и да се активира имунната система на организма.

Акупунктурата е метод, който се използва за остри и хронични състояния, за стопиране на болката в тялото, за седиране, за възстановяване на хомеостазата в организма, за повишаване на имунната сила на организма. Терапиите имат противовъзпалителен и противоалергичен ефект.

Акупунктурата се използва за лечение на множество заболявания, като:
Неврологични заболявания
✓ Парализа на Бел (особено в първите дни на заболяването, до 6 месеца след това)
✓ Тригеминална невралгия
✓ Главоболие и мигренозни пристъпи
✓ Невралгии
✓ Хемиплегия при инсултни състояния
✓ Паркинсонизъм
Нарушения на дихателната система
✓ Настинка
✓ Алергичен ринит
✓ Синузит
✓ Тонзилит
✓ Фарингит
✓ Ларингит
✓ Бронхит
✓ Кашлица
✓ Бронхиална астма
Заболявания на храносмилателната система
✓ Гастрит
✓ Гадене/ повръщане
✓ Язва
✓ Диспепсия (лошо храносмилане)
✓ Запек
✓ Диария
✓ Колит
Заболявания на опорно-двигателния апарат
✓ Различни травматични състояния – дисторзии, луксации
✓ Тендинити
✓ Артрит
✓ Фибромиалгия
✓ Артрозни заболявания
Болести, свързани с ушите
✓ Глухота
✓ Шум в ушите
✓ Болка в ушите
✓ Виене на свят
Редица психологични нарушения
✓ Безсъние
✓ Депресивни състояния и безпокойство
✓ Неврастения

За повече информация може да ни се обадите на телефон 088 895 3929, да пишете на страницата на Мончара.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Гуаша масаж с нефрит

Гуаша е вид китайски традиционен лимфодренажен масаж. Използва се специално обработен за целта камък от нефрит. Гуаша буквално означава „изстъргвам Ша (лошото)“. Ша бива изкарвано от тялото през кожата. С определени движения в една и съща посока Ша бива изкарвано от дълбочина към повърхността на кожата, и оттам извън тялото. Гуаша е профилактичен метод за освобождаване на тялото и лицето от токсини и предпазване от заболявания.

Също така този метод се справя успешно с дребни дефекти по кожата на лицето. Лечебно-диагностично методът гуаша се използва, след като има поставена диагноза, за да улесни лечението. Всички токсини, които човек не приема през естествените отвори на тялото, навлизат в него през кожата. Логично и излизат оттам. В организма на човек се натрупват множество продукти от естествения разпад на органичните вещества, които пречат на добрата циркулация на енергията в тялото. Когато защитните сили на тялото се активират чрез гуаша, шлаките се отвеждат навън и преградите по пътя на енергийните потоци биват премахнати, чрез което организмът се справя по-лесно с болестите. Опитните масажисти, ползващи метода „гуаша“ могат, по време на масажа, да определят кои органи са заболели или са в опасност. За тези органи трябва да се полагат по-специални грижи, за да могат да се възстановят и да заработят нормално.

Засилва женската Ин енергия, детоксицира и освежава лицето. Един от най-често използваните методи за лимфодренаж в традиционната китайска медицина.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Знаете ли че?

Според Традиционната тибетска медицина, здравословното хранене се определя от личната ни конституция:

Хората с конституция Вятър трябва да приемат твърдата храна преди течностите, за да засилят стабилността си и да качат килограми.

Хората с конституция Жлъчка трябва да приемат твърдата храна едновременно с напитките, за да поддържат баланс.

Хората с конституция Флегма трябва да приемат първо течностите и после твърдата храна, за да подпомогнат загубата на тегло.

А вие коя конституция сте?

https://monchara.bg/тест-за-определяне-на-конституция/
... See MoreSee Less

View on Facebook

„Дори най-лошият ти враг не може да те нарани толкова, колкото собствените ти мисли.“

Тази будистка мисъл намира своето потвърждение и в трудовете на един от великите лечители от миналото, а именно Авицена, който казва:

“Лекарят има три инструмента в борбата срещу болестта – дума, растение, нож.” Моля, обърнете внимание – думата е на първо място.

Тибетският специалист д-р Сонам Дорже дава консултации в Център за Тибетско лечение Мончара. Запишете час за консултация и диагностика на телефон 088 895 3929 или ни пишете в страницата на Мончара.
Намираме се на бул. Скобелев 63, ап. 3, в град София.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Според тибетския лекар д-р Нида Ченагцанг:

"Основната причина, поради която съвременните хора живеят по-малко от сто години, е замърсяването и разрушителен начин на живот. Живея на остров Сардиния, в Италия, където има огромен брой столетници. Те ходят много, дишат чист въздух и използват продукти без химикали. И има много места на земята, където могат да бъдат открити дълголетници - например, моята баба, която живее в Тибет, е на 95 години и тя ( както и нейните дълголетни съседи) яде естествени продукти с намалено съдържание на мазнини. На хората генетично ни е заложено да имаме дълголетие, но ние самите не успяваме да го постигенем, живеейки в мегаполиси, ядейки неправилна храна, подкопавайки здравето си.
Но като говорим за столетниците, трябва да се отбележи, че всички те имат фактор на щастие, една толкова фина субстанция. Будизмът казва, че ако човек е щастлив, той живее дълго, така че е необходим баланс във всичко. Ако умът ви е в равновесие - той е спокоен, но в същото време, ако не се храните правилно, тогава вашите болести определено ще се проявят.

Наруши ли се културата на хранене, значи всичко е нарушено. В тибетската медицина на това се обръща доста голямо внимание.
Принципите са прости: при топло време яжте зеленчукова и лека храна, а при студено време тежка храна, включително месо.
Като цяло правилата за добро хранене в Италия са римска традиция, а тя произлиза от гръцката. А гръцката и тибетската традиция имат нещо общо. Още Хипократ е казал: Ако ходиш, значи това е най-доброто лекарство.

Тибетецът казва същото:

„Ходи, докато се изпотиш. И няма да има болест."
Смисълът е същият.
... See MoreSee Less

View on Facebook