Тибетската медицинска система, по-известна като Соуа Ригпа (познанието за лекуване/ изцеление), несъмнено е стара колкото е стара и самата Тибетска цивилизация. Вероятно както и навсякъде по света в тези древни времена, хората са срещали сериозни трудности при появата на физически дискомфорт, поради липса на познание за начините на лечение. Могли са да разчитат на различните естествени ресурси, които са ги заобикаляли. Тези древни хора по емпиричен път са открили ползите и ефикасността на естествените източници, като растения, животни, минерали и т.н. Ето как хората от древен Тибет за започнали да използват различни билки и минерали за различни здравословни проблеми. Например пиенето и напръскването със студена вода при треска, налагане на студени камъни върху травми с признаците на възпаление – подуване, зачервяване, затопляне, болка и нарушена функция. Използвали са загрято олио за да спрат кървенето, открили са, че пиенето на топла вода подпомага храносмилането, а също така и че е по-добре да се хранят със сготвена храна, отколкото сурова.

Тези древни практики, които поставят основата на тибетската система за лечение се появяват по времето на древното кралство Шанг Шунг (около 500 години преди новата ера), в което основната религия се е наричала Бьон. Съществуват документи от това време, в които се описва лечението на някои болести, както и лечението с мокса.

Има няколко ключови момента за формирането на Тибетската медицина във формата, която съществува днес.

По време на царуването на 28 крал на Тибет – Ла Тотори Нйентцен (254-374г от новата ера), двама индийски доктори били поканени в двореца му. Те били помолени да останат и да споделят медицинското си познание, което обяснява защо Тибетската медицина и Аюрведа са толкова близки.

7-8 век са изключително важни за процъфтяването на Тибетската култура и медицина. По това време се правят множество конференции по медицина, на които са канени известни лекари от Китай, Индия, Персия, Гърция.

33 крал на Тибет – Сонгцен Гампо (617-698г от новата ера) сключва брак с китайската будистка принцеса Унгшинг Конгю от династия Тан. Тя носи със себе си голямо количество китайски медицински текстове, които са преведени на тибетски.

Това е времето, когато министърът на Тибет – Томи Самбхота, е изпратен в Индия за да създаде тибетската азбука на базата на санскрита. Времето, в което будизмът се приема за основна религия в Тибет, измествайки шаманизма.

Един от най-великите „Религиозни крале” на ранната Тибетска империя, крал Трисонг Деуцен (755 -97г), разширява границите на Тибет в Централна Азия, контролирайки доходоносният път на китайската коприна и окупирайки важни будистки места за поклонение. През 775г Трисонг Деуцен изгражда първият будистки манастир Самие и издава редица кралски укази, които засилват позицията на Будизма в Тибет.

Първият медицински дебат върху Тибетската медицина се провежда именно по времето на неговото царуване, когато опитни доктори от Монголия, Китай, Индия, Персия, Източен Туркистан, Непал, Кашмир, Афганистан, Долпо и т.н. взимат участие. Дебатът се провежда в манастира Самие. Тибетската делегация е водена от Юток Йонтен Гонпо Старши. Конференцията продължава 7 дни, като всеки доктор излага естеството и ефикасността на собствената си система.

След конференцията, Крал Трисонг Деуцен обнародва код на поведение, който трябва да се следва от всички доктори. Известен като Четирите Обета, той казва, че докторът трябва да бъде алтруистичен, да изостави леността и отлагането, да се въздържа от токсични напитки и най-важното – да предразполага пациента и да го успокоява чрез състрадание и любов.

Безпорно най-важната фигура в Тибетската медицина е на Ютог Йонтен Гонпо-I, който се смята за баща на тибетската медицина. Той е бил изключителен доктор. Написва книга, която нарича Гю-ши (тиб. – четири тантри), която е базирана на Тибетското медицинско познание, като са добавени в синтезиран вид и различни други азиатски медицински системи. Четири века по-късно книгата е пренаписана от Ютог Йонтен Гонпо-II във формата, в която се изучава и днес в колежите по Тибетска медицина.

През 1696г Деси Санге Гятцо, създава първият медицински университет в Тибет – медицинско училище и манастир Чагпори. А през 1916г. в Лхаса (столицата на Тибет) е създаден и Мен-Тци-Кханг (тиб. – къща на Медицината и Астрологията).

За съжалание след окупацията от Китай през 1959г., сградите на двата института биват разрушени.

С цел да съхрани Тибетската култура, Далай Лама създава множество институции, убежища, училища, манастири и университети, докато живее в изгнание в Индия. През 1950г е създаден Институтът по Тибетска медицина Чагпори в Дарджелинг. През 1961г е създаден Институтът по Тибетска медицина и астрология (Men-Tsee-Khang) в Дарамсала.Тези две учебни заведения остават най-важните и престижни институти за изучаване на Тибетска медицина днес.

Спешна кампания за Цвети, с която, само преди три месеца, се заливахме от смях на морето 😭по време на летния Шрот лагер за лечение на сколиози…‼️ СПЕШНА КАМПАНИЯ ‼️ Да помогнем на малката Цвети да се пребори с левкемията 🥹 🙏 ‼️ СПОДЕЛЯЙТЕ ‼️

Обръщам се към Вас хора с добри сърца, и аз като повечето от Вас не съм предполагал, че ще ме застигне тази необходимост да се моля за средства необходими за спасяването на дъщеря ми Цветелина Борисова на 14 г.

Това е дете което през целия си живот се е борило да си изправи гръбначния стълб - носи корсет с години и прави оздравителни упражнение, носи шини, носи очила, година и половина се бори с ортикария по цялото тяло, но това не я спря да тренира, да се учи, да се усмихва и да мечтае когато порасне да стане лекар.

Силата на духа и се виждаше, когато на вън е над 30 градуса, а тя продължаваше да носи пластмасов корсет обхващаш цялото тяло, но в тази борба с левкемията нейната сила играе по-малка роля и тука са важно неща извън нейната воля и сила и именно за това се обръщам към Вас, добри хора отворете сърцата си и ни помогнете, помогнете ни да съберем необходимите средства за лечението на Цвети, лечение което ще и даде много по - голям шанс за живот, шанс за живот на всички които я обичат.

Знаете, че едно нормално семейства в България не е способно да плати само тези непосилни суми за да спаси живота на детето си, знайте, че който добро прави добро получава. Ще сме изключително благодарни на всеки откликнал на нашия апел за помощ и нека Господ да пази Вас и децата Ви. Благодаря!

🌐 Подкрепете Цвети с дарение с карта, PayPal, ApplePay, GooglePay, Revolut или по IBAN сметка:
https://pavelandreev.org/bg/campaign/spasi-cveti
🌐 Банка: Алианц Банк България
IBAN: BG73BUIN95611000742763
BIC: BUINBGSF
Получател: Фондация Павел Андреев
Основание: Цветелина Любомирова Борисова
🌐Включете се в онлайн базара на платформата
https://www.facebook.com/groups/pavelandreevbggroup/?ref=share
🌐Разгледайте и нашия Фонд за лечение на деца в чужбина
https://pavelandreev.org/bg/subscription
#всичкизаеднозацвети
... See MoreSee Less

View on Facebook

Със захлаждането на прогнозата идва време за топлите камъни и Тибетския До Ние масаж.

До Ние е масаж, част от Тибетската традиция, за който се използват топли камъни, поставени върху тялото на човек. Масажът с камъни допринася за подобряване на общото състояние, но наред с „чувствам се добре” фактора, този вид масаж спомага за:

✔️ По-дълбока релаксация
✔️ Успокоява нервната система, намалява стреса и напрежението
✔️ Омекотява и отпуска схванатите мускули
✔️ Освобождава ставите
Успокоява хронична болка във врата и гърба
✔️ Подобрява циркулацията
✔️ Освобождава енергийните блокажи в тялото
✔️ Балансира и хармонизира цялото тяло

Камъните могат да се използват по два начина по време на масаж – топли или студени. Първо топлите камъни се поставят върху тялото, което го подготвя за по-ефективен масаж, тъй като топлината освобождава мускулното напрежение и увеличава еластичността на колагенните влакна. Използването на студени камъни има болкоуспокояващ ефект върху травмирани мускули, като намаляват способността на нервните окончания да предават импулси в наранените участъци. Студените камъни могат да спомогнат и за намаляването на локално възпаление.

За повече информация, моля посетете сайта на Мончара: https://monchara.bg/%d1%83%d1%81%d0%bb%d1%83%d0%b3%d0%b8/
... See MoreSee Less

View on Facebook

Една полезна алтернатива на "бързите" хапчета през призмата на Тибетската медицина за помощ при първи симптоми на простуда или грип.

ТЕМПЕРАТУРА ПРИ ПРОСТУДА

Половин литър вода с мляко (равни части), 1 ч.л. захар и 1 ч.л. смлян кардамон понижават температурата.

ПРОСТУДА

Сложете 0,5 ч.л. джинджифил и 1 ч.л. смляна канела в половин литър вода, да поври 10 минути. Изпивайте по 1 часа на всеки 3 часа, с малко количество мед.

ЗАПУШЕН НОС

Вдишайте изпаренията на разтворена в горяща вода куркума. Това позволява на слузта бързо да излезе от носа и той да се прочисти.

ГРИП

Чай от джинджифил. Мляко с куркума – 3 пъти на ден: това предотвратява усложнения след изкарана болест и укрепва отслабения черен дроб.

БОЛКИ В ГЛАВАТА

Смесваме 0,5 ч.л. сух джинджифил + малко гореща вода до образуване на паста. Пастата я налагаме върху челото. Възможно е да се появи парене, но то не е вредно.

БОЛКИ В ГЪРБА

Компрес от джинджифилова паста (джинджифил + вода).

БОЛКИ В ГЪРЛОТО

Направете си гаргара със запарена в гореща вода, салвия (градински чай). Много добър ефект има и клеевата тинктура – три пъти дневно. Капките се изпиват, разтворени в малко вода. Колко капки? – годините х 2.

ПЪПКИ, ОБРИВИ

1 с.л. сок от алое + четвърт ч.л. куркума. Приема се два пъти дневно, докато кожата не се изчисти.

ЛОШ ДЪХ ПРИ ПОВРЪЩАНЕ

Сдъвчете семената на фенел или (ако дъхът идва от стомаха) сварете по 1 ч.л. смлян кардамон, смляна канела и смлени дафинови листа (всичко в равни пропорции), охладете и изпийте отварата.

РАЗТЕГЛЕНИ МУСКУЛИ

Вземете си топла вана с 0,5 чаша смлян джинджифил и 0,5 чаша сода. Стойте 15 минути. На болното място два пъти на ден налагайте следния топъл компрес (1 ч.л. джинджифил + 1 ч.л. куркума + гореща вода).

БЕЗСЪНИЕ

Вечер преди сън изпийте чаша топло прясно мляко с 0,5 ч.л. смляно индийско орехче.

ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА ПАМЕТТА

Смесете три грама смлени семена от черен кардамон, заедно с 10 грама мед. Един път дневно, до подобряване на състоянието.

ИЗГАРЯНЕ

Разтворете щипка куркума в сок от алое и наложете върху изгорялото място.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Преходът между лятото и есента е периодът, когато сезонните плодове и зеленчуци, както и човешкото тяло, са акумулирали горещината от изминалото лято. Въпреки че, сутрините и вечерите стават хладни а силата на слънчевите лъчи намалява, трябва да внимаваме за проявления на натрупаната жар – възпаления, треска, лошо храносмилане, обостряне на гастрити и язви, главоболие, гадене и др.

Хранене
Като превантивна мярка е добре да наблегнем на консумацията на храни със сладък вкус (грозде, смокини, праскови и др.), ориз, зърнени храни (избягваме млякото и шоколада), горчив и стипчив вкус, като цикория, рукола, банани, бобови, артишок, за да можем да балансираме енергиите на огъня и вятъра.

Напитки
За този период е добре да се приемат чай от жасмин, лек черен чай, зелен чай, плодови сокове, вода.
Трябва да се избягват силният алкохол, мляко и млечни продукти, прекомерна употреба на месо, люти храни, твърде мазни и пържени храни и др.

Поведение
В този период можем да използваме естествени парфюми и етерични масла, съдържащи сандал или камфор, които са отлично средство за успокояване на огъня в тялото. Хубаво е да се носят леки дрехи, да стоим в хубаво проветрени помещения, под сянката на дървета в красиви градини или близо до фонтани, реки или потоци. Приятната и хармонична атмосфера, в съчетание с красотата на есенния сезон ще ни дадат сила, ще успокоят ума ни и ще хармонизират енергиите в тялото ни.
... See MoreSee Less

View on Facebook

С приключването на летните отпуски и връщането към работната рутина е важно да се грижим за себе си и да не позволяваме стреса да ни превзема.
Съгласно тибетската медицина, целият свят се състои от три вида енергии: вятър, жлъчка и слуз.
Стресът води до дисбаланс на вятъра. Недоспиването, силните вълнения, тревогите, прекалената стимулация на органите на чувствата (слушане на прекалено много музика, гледане на телевизия и др.) – всичко това води до усилване на вятъра. Докторът по тибетска медицина Юлия Юсипова, разказва какво можем да направим, за да помогнем на вятъра да се успокои.

Използвайте „заземяващи” подправки
Индийско орехче. Благодарение на топлата му и маслена природа, която успокоява вятъра, индийското орехче е антистрес подправка номер 1. Прекрасно допълва различни видове чай, десерти и основни ястия. Аз препоръчвам на пациентите с дисбаланс на вятъра, да носят в себе си пакет с индийско орехче, което да добавят към ястията, които приемат през целия ден. Разбира се, всичко трябва да е с мярка: не употребявайте повече от една чаена лъжичка индийско орехче на ден.

Кимион. Не само помага да се „заземим”, но подобрява и храносмилането. Аз обичам да си правя чай от кимион: половин лъжичка се залива с чаша гореща вода и стои няколко минути, след което се изпива.
Зелен кардамон. Тази подправка не само балансира вятъра, но и нормализира работата на бъбреците.

💆🏻‍♀️Правете си самомасаж преди сън
Преди сън, по посока на часовниковата стрелка, си втривайте загрято сусамово масло в точките, които в тибетската медицина се наричат точки на вятъра. Това са: центърът на дланите и стъпалата, пространството между гърдите, върха на главата, седми шиен и пети гръден прешлени. При дисбаланс на вятъра, натискът в тези точки може да бъде болезнен. Правете си този масаж всеки път след напрежение или когато сте превъзбудени. Това може да ви помогне да заспите по-добре, да имате спокоен и дълбок сън. За да усилите ефекта, може да добавите към загрятото масло една от „заземяващите” подправки.

🙏🏻Медитирайте поне по 3 минути на ден
Това антистрес упражнение би се понравило дори и на тези, които смятат, че медитацията е най-скучното нещо на света. Тя отнема само 3 минути и при това наистина има ефект: намалява напрежението и прояснява съзнанието. Хубаво е времето за медитация постепенно да се увеличава, но не е задължително.
Седнете удобно, затворете очи и се съсредоточете върху дишането си (върху вътрешната повърхност на ноздрите). Ще усетите как дишането ви постепенно става по-бавно и дълбоко. В случай, че започнат да се появяват мисли, опитайте се да не ги следвате и те ще си отидат. Концентрирайте се основно върху дишането си.
Превключването на вниманието върху вашият вътрешен мир, увеличава концентрацията, ще започнете да се съсредоточавате по-лесно, а изключването от външната суматоха, ще ви позволи да се върнете към себе си и собствените ви жизнени цели.

💆🏻Усвоете базова терапия с камъни
За дълбоко успокоение помага тибетският масаж с камъни До- Ние, който се извършва от професионалисти. В същото време вие можете напълно да използвате антистрес ефекта от горещите камъни и в домашна обстановка. Можете да си закупите камъни в специализираните магазини или да си съберете от морето. Нагрейте камъните на водна баня и завийте всеки от тях в някакъв тънък плат. Сложете ги върху кръста си. Ако по време на процедурата не заспите, то със сигурност след това ще се отправите към леглото.

🫖 Пийте билков чай и малко количество алкохол
Заради високото си съдържание на танини, зеленият чай увеличава вятъра, а също така черният чай и кафето. По-добре е да замените тези напитки с билков чай, топло мляко с мед, канела индийско орехче, топла вода, а така също и сок от кайсии, моркови и грозде. Що се касае до алкохола, вместо леки напитки (например бира), по-добре да изберете нещо по-силно, но в малки количества или греяно вино с подправки.

🔥«Загрейте» менюто си
Антистрес диетата трябва да бъде топла и маслена. Сухите и хладни храни са противопоказни. Гладуването, постенето, вегетарианството с недостатъчно съдържание на белтъчини (бобови и орехи), само могат да увеличат вятъра. Дори и плодовете е по-добре да бъдат термично обработени. Например ябълките и крушите могат да се запекат.
... See MoreSee Less

View on Facebook