Dr. Maria Locsei, MBBS
TTM Journal
Растението карамфил е вечнозелено дърво, което идва от Молукските острови, известни в Средновековието още като Острови на подправките (архипелаг в състава на Индонезия). В днешно време карамфилът се отглежда на определени места в Азия, Индия и Африка.
Тази подправка е била обект на търговия в продължение на много векове. Археолозите са открили доказателства за съществуването на карамфил в Сирия, датиран приблизително около 1720 година преди новата ера. Използването му като освежител на дъха е документирано по време на Династията Хан, 3 век преди новата ера. През Средновековието карамфилът е добре познат от търговията с подправки с Близкия Изток. Тази подправка се е търгувала и през 18 век от Нидерландската източно-индийска компания.
Карамфилът се използва в много култури, като кулинарна подправка, но се използва и като лечебна билка в традиционната Тибетска, Китайска и Аюрведична медицина, както и в Западното билколечение. В стоматологията, карамфиловото масло е добре познато, заради неговите антисептични и леко обезболяващи свойства. В допълнение, съвременните изследвания установяват, че карамфиловото масло има интересни ефекти, като контрол на нивата на кръвната захар, а така също и противовъзпалителни и антиоксидантни характеристики.
В тибетската медицина, карамфилът се описва със следните характеристики:
Вкус: Лют
Потенция: Студена
Послевкус: Топъл
Използвани части на растението: Частта от дървото, която се използва, е неотворената цветна пъпка, която съдържа висока концентрация на ароматни етерични масла. След това тази пъпка се суши и се използва цялата, като се стрива на прах; може да се екстрахира и ароматното масло.
Начин на употреба: В Тибетската медицина, карамфилът се използва основно на прах, но може да бъде използван и под формата на чай, отвара или компрес.
Функция: Карамфилът има преобладаващи топли свойства, поради което се използва за балансиране на болести със студена природа.
Индикации: Основната функция на Карамфила е свързана с лекуване на болести на Вятъра.
Карамфилът е познат като една от „6-те царски подправки“ в Тибетската медицина, заедно с индийското орехче, зеленият и черен кардамон, шафранът и бамбуковата сърцевина. Това са медицински растения, които имат тонизиращ ефект върху определени вътрешни органи. Карамфилът е важна лечебна билка при проблеми свързани с централния канал, поддържащ живота, балансира болести на Вятъра със студена природа, както и неврологични проблеми. Добра е за ментални проблеми, които също са свързани с дисбаланс на Вятъра, такива като депресия, тревожност и нервност. Затопля стомаха и храносмилателната система, нежен стимулант на апетита, спомага за успокояване на хълцането, повръщането и разстройството, които се дължат на настинка. Добро средство при възпаление на гърлото, врата, белите дробове; пресипнало гърло и кашлица, астма.
Обаче, парадоксално, карамфилът също е познат и като една от „Три студени субстанции“, заедно с бамбуковата сърцевина и шафранът. Карамфилът е интересна медицинска билка, поради загряващите и охлаждащите си свойства. Кой от двата ефекта ще се прояви, зависи от другите медицински субстанции, с които се комбинира. Потенцията и послевкуса играят важна роля в улесняването на тази двойствена природа.
Предупреждение: Карамфилът може да бъде токсичен, ако се взима в големи количества. Чистото етерично масло не трябва да се използва директно върху кожата, а разтворено в базисно масло, тъй като може да има дразнещ ефект.
Популярна тибетска формула: Карамфилът е в основата на няколко медицински формули, като Ли ши – 6 (Тиб. Li shi – карамфил), който често се използва за успокояване на болести на Вятъра.
Можете да си запишете час за тибетска пулсова диагонстика с нашия специалист Др. Сонам Дордже на номер 0888953929.