Дихателната система и белите дробове са от първостепенна важност за човешкия организъм. Тежката им увреда е несъвместима с живота. Те имат изключително важна функция в тялото, а именно да доставят кислород от въздуха, необходим на клетките за процесите на биологично окисление. От друга страна извеждат въглеродният диоксид от тялото, получен в резултат на окислителните процеси в организма.

Да разгледаме функцията на белите дробове от гледна точка на източната медицина. В тибетските медицински текстове се казва, че пътят на Флегмата в тялото минава през белите дробове. Което означава, че това е студен орган, който предпочита топлината. Затова и болестите, свързани с този орган се проявяват най-често през есента и зимата, когато е студено и влажно. Белите дробове са свързани с Дебелото черво като меридианна двойка, а носът е цвета на белите дробове.

Белите дробове са свързани с различни емоции – кураж, тъга, способността ни да пуснем нещо да си отиде (да се освобождаваме от ненужното).

Основно качество – дава ни възможността да почувстваме себе си, да размишляваме, да се освобождаваме от излишъка и да запазим най-важното, да имаме смелостта да защитаваме убежденията си, да дишаме.

В много медитативни практики фокусът е върху дишането, като начин да се успокои умът и по-лесното вглъбяване в себе си. Чрез непрекъснатото проследяване на дишането ни, ние ставаме по-съзнателни за нашата вътрешна природа, вътрешният ни глас, ум и сърце. Научаваме се да чувстваме себе си, чрез чувстването на дъха ни и позволявайки на вниманието ни да бъде насочено навътре, буквално през входната врата на нашия дъх.

В източната медицина се смята, че чрез въздуха поемаме енергия, която ни зарежда. В Тибетската медицина, това е Вятърът, който държи живота (Sog dzin rlung), в Аюрведа – Прана, в китайската традиция, това е Чи.

Концепцията за Прана/Чи не съществува в Западната култура, което прави доста предизвикателен преводът и разбирането на това за какво се отнася този термин. Думата често се превежда като „енергия“, а понякога и като „дъх“. Дробовете контролират вдишването и издишването на въздуха. Ние получаваме свежа Прана от въздуха с всяко вдишване и освобождаваме използваната Прана с всяко издишване. Далакът абсорбира Праната от храната и водата, а белите дробове – от въздуха, който дишаме. Без Прана не можем да живеем.

Предпазването от болести е крайъгълен камък в източната медицина. Когато меридианите са изпълнени с гладко течаща Прана, външните патогени не могат да навлязат и да причинят болест. Когато се грижим за жизнеността на системата на Белия дроб, ние пазим този защитен слой здрав. Честите настинки са ясен знак, че нашата Прана е ниска, позволявайки на патогените да навлязат в меридианната ни система.

За да имаме достатъчно Прана, нашите дробове трябва да са в добра форма, в противен случай,  ще се чувстваме често отпаднали, ще сме податливи на настинки, кашлица, грипове и алергии.

Според Тибетската медицинска система, заболяванията на белите дробове се причиняват от определени фактори, които включват:

Дисбаланс на някоя от трите енергии

  • прекомерната употреба на кисели храни, както и прием на стара или развалена храна и напитки
  • приемът на старо масло
  • прекомерната консумация на сол и солени храни в ежедневието
  • пушенето и мръсният въздух
  • настинка, която не е излекувана навреме или е лекувана неправилно
  • травми, които засягат гърдите и областта на белите дробове
  • прекалено силови физически дейности

Нозологията в тибетската медицина, обособява 8 групи белодробни заболявания, според преобладаващия симптом:

  • Белодробни болести със суха кашлица – това е хронична белодробна болест, свързана с енергията на Вятъра, при която Вятърът навлиза в каналите на белия дроб 
  • Белодробни болести с болезнена бледост – увеличаване на Вятъра, която се асоциира с белите дробове
  • Белодробни болести с треска
  • Белодробни болести с плеврит
  • Белодробни болести с обилна експекторация
  • Белодробни болести, съпроводени от консумативен синдром – свързани са със загуба на мускулна маса и отслабване
  • Белодробни болести, свързани със запушване на дихателните пътища
  • Гнойни белодробни болести с експекторация

Към коя група белодробни заболявания спада вашето заболяване, зависи от симптомите, които са различни. При някои има загуба на тегло, при други – пресипналост, почервеняване или пожълтяване склерите на очите и т.н.

Полезно за белите дробове:

  • стафиди
  • сърцевината на бамбука
  • карамфил
  • шафран
  • 3 плода (трифала)
  • джинджифил
  • гореща вода
  • топли бульони

Бъдете здрави!

Правила за хранене според Тибетската медицина

Тибетската медицина също не толерира преяждането, тъй като това ще увеличи Слузта в тялото, а това от своя страна ще забави метаболизма и храносмилането. Когато се храните, препоръчваме да поемате количество храна, побиращо се в двете ви шепи. Схематично представено, ако разделите стомаха на четири, две четвърти е допустимо да бъдат запълнени с храна, една четвърт с течност и една четвърт се оставя за въздух, за да може да се осъществи правилно храносмилане.
Ежедневното елиминиране на чревното съдържимо се смята за жизненоважно за храносмилателния процес. Препоръчително е да пиете сутрин на гладно топла вода или сок от нар за поддържане на храносмилателната топлина. При запек е препоръчително да добавяте всекидневно псилиум хуск (бял живовляк), към топлата вода сутрин.
Най-добрият начин да отслабнете ефективно и трайно е да приемате добре балансирана диета, която включва много пресни зеленчуци и плодове. Традиционно, тибетските лекари съветват да се приема мед сутрин, разтворен в гореща или хладка вода за тези, които искат да отслабнат, и в горещо мляко за тези, които искат да напълнеят.
Постенето трябва да се избягва при хора тип Вата, защото това ще увеличи тази енергия в тялото и ще доведе до дисбаланс на конституцията.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Овесът често бива пренебрегван, тъй като не е сред най-атрактивните храни, но полезните му свойства са многобройни. Тези зърна имат дълга история на употреба от билкарите като тоник за нерви. Овесените ядки са богати на фибри, протеини и калций. Доказано е, че консумирането само на половин чаша на ден намалява холестерола и укрепва белите кръвни клетки, наречени глюкани, засилвайки имунната функция. Проучване, публикувано в American Journal of Public Health, установява, че редовното ядене на овесена каша може да помогне за намаляване на риска от диабет (тип 2) при възрастни.

Добавете овесени ядки към миксове от мюсли и смутита или сервирайте овесена каша за закуска.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Честит празник на всички дами!
Нека се чувстват обичани и уважавани във всички дни на годината 🌹

А как се хранят тибетските жени по време на бременност?

Тибетците вярват, че бременната жена не трябва да приема храна от ниско морален човек. Храната, която поема трябва да е с приблизително телесна температура - нито твърде топла, нито студена, тъй като това може да наруши баланса на важни енергии, които преминават през коремната област и да причинят дискомфорт на плода и дори да доведат до проблеми при самото раждане.

През първите шест месеца всяка храна, която може да има слабителен ефект трябва да се избягва. Препоръчително е да се избягват и силно киселите, пикантни или ферментирали храни.

Тибетската медицина предупреждава за избягване употребата на алкохол, никотин и кофеин по време на бременност и препоръчва да се намали и консумацията на рафинираната захар. Вместо нея, препоръчително е да се приемат сладки плодове и мед.

Друго, което тибетската медицина препоръчва да се избягва от бременни е прекомерната употреба на сурови храни, които трудно се храносмилат. Също така тежки, мазни храни като свинско или наденици, които са приготвени от животински черва.

Преди раждането, жената трябва да приема питателни продукти като мляко и плътни местни бульони, за да натрупа сила.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Март месец е месецът на жената. Предстоящият 8-ми март е чудесен повод да си напомним, че грижата за жената не трябва да се случва само в определен ден, защото жената трябва да бъде ценена всеки ден 🌹

И все пак, ако има дама край вас, която искате да зарадвате, подарете й грижа и внимание 🌷

Ние от Мончара предлагаме подаръчни ваучери за следните процедури:

🌹 Тибетски Ку Ние масаж

🌹 Тибетски До Ние масаж, с топли камъни

🌹 Класически/ Лечебен масаж

🌹 Терапии за лице - Гуа Ша, Бодзин и точков масаж

🌹 Антиейджинг терапия за лице

За цените на услугите ни, както и за повече информация относно самите услуги, можете да посетите нашия сайт monchara.bg, да ни пишете във Фейсбук или да се обадите на телефон 0888 953929.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Лосар Таши Делек! 🙏🏻

Тибетската Нова Година е годината на Дървената Змия.

Змията обикновено е свързвана с мъдростта, интуицията и мистерията и е известна със своята интелигентност и чар. В комбинация с елемента дърво, тези атрибути се засилват от усещане за растеж, креативност и адаптивност.
... See MoreSee Less

View on Facebook