Дихателната система и белите дробове са от първостепенна важност за човешкия организъм. Тежката им увреда е несъвместима с живота. Те имат изключително важна функция в тялото, а именно да доставят кислород от въздуха, необходим на клетките за процесите на биологично окисление. От друга страна извеждат въглеродният диоксид от тялото, получен в резултат на окислителните процеси в организма.

Да разгледаме функцията на белите дробове от гледна точка на източната медицина. В тибетските медицински текстове се казва, че пътят на Флегмата в тялото минава през белите дробове. Което означава, че това е студен орган, който предпочита топлината. Затова и болестите, свързани с този орган се проявяват най-често през есента и зимата, когато е студено и влажно. Белите дробове са свързани с Дебелото черво като меридианна двойка, а носът е цвета на белите дробове.

Белите дробове са свързани с различни емоции – кураж, тъга, способността ни да пуснем нещо да си отиде (да се освобождаваме от ненужното).

Основно качество – дава ни възможността да почувстваме себе си, да размишляваме, да се освобождаваме от излишъка и да запазим най-важното, да имаме смелостта да защитаваме убежденията си, да дишаме.

В много медитативни практики фокусът е върху дишането, като начин да се успокои умът и по-лесното вглъбяване в себе си. Чрез непрекъснатото проследяване на дишането ни, ние ставаме по-съзнателни за нашата вътрешна природа, вътрешният ни глас, ум и сърце. Научаваме се да чувстваме себе си, чрез чувстването на дъха ни и позволявайки на вниманието ни да бъде насочено навътре, буквално през входната врата на нашия дъх.

В източната медицина се смята, че чрез въздуха поемаме енергия, която ни зарежда. В Тибетската медицина, това е Вятърът, който държи живота (Sog dzin rlung), в Аюрведа – Прана, в китайската традиция, това е Чи.

Концепцията за Прана/Чи не съществува в Западната култура, което прави доста предизвикателен преводът и разбирането на това за какво се отнася този термин. Думата често се превежда като „енергия“, а понякога и като „дъх“. Дробовете контролират вдишването и издишването на въздуха. Ние получаваме свежа Прана от въздуха с всяко вдишване и освобождаваме използваната Прана с всяко издишване. Далакът абсорбира Праната от храната и водата, а белите дробове – от въздуха, който дишаме. Без Прана не можем да живеем.

Предпазването от болести е крайъгълен камък в източната медицина. Когато меридианите са изпълнени с гладко течаща Прана, външните патогени не могат да навлязат и да причинят болест. Когато се грижим за жизнеността на системата на Белия дроб, ние пазим този защитен слой здрав. Честите настинки са ясен знак, че нашата Прана е ниска, позволявайки на патогените да навлязат в меридианната ни система.

За да имаме достатъчно Прана, нашите дробове трябва да са в добра форма, в противен случай,  ще се чувстваме често отпаднали, ще сме податливи на настинки, кашлица, грипове и алергии.

Според Тибетската медицинска система, заболяванията на белите дробове се причиняват от определени фактори, които включват:

Дисбаланс на някоя от трите енергии

  • прекомерната употреба на кисели храни, както и прием на стара или развалена храна и напитки
  • приемът на старо масло
  • прекомерната консумация на сол и солени храни в ежедневието
  • пушенето и мръсният въздух
  • настинка, която не е излекувана навреме или е лекувана неправилно
  • травми, които засягат гърдите и областта на белите дробове
  • прекалено силови физически дейности

Нозологията в тибетската медицина, обособява 8 групи белодробни заболявания, според преобладаващия симптом:

  • Белодробни болести със суха кашлица – това е хронична белодробна болест, свързана с енергията на Вятъра, при която Вятърът навлиза в каналите на белия дроб 
  • Белодробни болести с болезнена бледост – увеличаване на Вятъра, която се асоциира с белите дробове
  • Белодробни болести с треска
  • Белодробни болести с плеврит
  • Белодробни болести с обилна експекторация
  • Белодробни болести, съпроводени от консумативен синдром – свързани са със загуба на мускулна маса и отслабване
  • Белодробни болести, свързани със запушване на дихателните пътища
  • Гнойни белодробни болести с експекторация

Към коя група белодробни заболявания спада вашето заболяване, зависи от симптомите, които са различни. При някои има загуба на тегло, при други – пресипналост, почервеняване или пожълтяване склерите на очите и т.н.

Полезно за белите дробове:

  • стафиди
  • сърцевината на бамбука
  • карамфил
  • шафран
  • 3 плода (трифала)
  • джинджифил
  • гореща вода
  • топли бульони

Бъдете здрави!

This message is only visible to admins.

Problem displaying Facebook posts. Backup cache in use.
Click to show error

Error: Error validating access token: The user has not authorized application 1332798716823516.
Type: OAuthException

В разгара на сезона на плодовете и зеленчуците нека си поговорим за тяхното значение през призмата на Тибетската медицина.

Плодовете и зеленчуците, които нямат негативни странични ефекти върху човешкото здраве и нямат нужда да се преработват преди консумация, се поставят на първо място в Тибетската медицина.

В тибетската медицинска система има четири основни стълба върху които се гради системата за здравето на човека:

диета
начин на живот
билкови пилюли
външни процедури (напр. масаж)
Правилното хранене винаги е предпочитано от тибетските лекари, като отправна точка за създаването на баланс в тялото, поради неговата ефективност и липсата на странични ефекти.

Хората в днешно време все повече се обръщат към естествената храна и билколечението, заради мекото действие на растенията и липсата на странични ефекти, в сравнение със съвременните химични продукти.

Във всяка точка на света, плодовете и зеленчуците са станали толкова важна част от ежедневната диета, че е невъзможно да си представим храната или готвенето без тях.

В зависимост от това дали растителната храна се вари, задушава, пържи, пече, ферментира или се консумира сурова, тя може да променя миризмата си, вкуса или потенцията си.

Както е казано от Карма Рангчунг Дордже, всеки плод или зеленчук може да изяви терапевтичния си ефект и може да помогне за лечението на дадена болест, ако отсъства от даден регион или човек не е консумирал съответния продукт до този момент. От друга страна, плодовете и зеленчуците, които растат в съответната географска ширина или са консумирани ежедневно, служат за подхранване на тялото ни. Например човек, който не е свикнал да консумира лук и чесън, ще усети по-добре ефектът им върху подобряването на храносмилателната топлина и успокояването на болестите на Вятъра. По подобен начин, гроздето и орехите спомагат за успокояването на констипацията, оризът помага при гадене и повръщане, както и при разстройство, виното ще спомогне за покачването на телесната температура и за храносмилането. Но хора, които са свикнали с тези храни и напитки е вероятно и да не усетят тези лечебни ефекти.

Когато консумираме плодове и зеленчуци е добре да сме внимателни със следните неща, за да оптимизираме ползата от приемането на свежа храна и да спомогнем на оздравителния процес:

Място: Важно е да сме сигурни, че всеки плод или зеленчук расте в естествения си хабитат. Плодовете и зеленчуците с топла природа (например джинджифил, чесън, кимион и др.) трябва да бъдат отглеждани на слънчеви места, а растения със студена природа (целина, мента, цвекло и др.) трябва да се отглеждат на сенчести и прохладни места. Почвата върху която се отглеждат плодовете и зеленчуците, трябва да бъде чиста и плодородна.
Време: Важно е плодовете и зеленчуците да се берат, когато са напълно узрели, за да бъдат с необходимия вкус, потенция и аромат. Ранното или по-късно събиране на растенията може да доведе до загуба на хранителните и терапевтичните им свойства. Човекът, който бере плодовете и зеленчуците, трябва да бъде чист, състрадателен и да притежава добро намерение да помага на другите.
Съхранение: Всеки, който събира плодове и зеленчуци трябва да предотврати излагането им на интензивна топлина или слънце, дим или задушлива миризма, да предпазва стоката от механично увреждане или насекоми, мухъл, загниване и др.
Важно: И накрая, важно е когато се приготвят билкови пилюли или се консумират различни плодове и зеленчуци, да се познава техния вкус, потенция и качества, за да се избягват противоречиви комбинации
... See MoreSee Less

View on Facebook

Акупунктура с Александра Алексиева

Акупунктурата, древният Китайски метод за лечение, доби популярност през последните няколко десетилетия. Използва се не само за обезболяване при хирургични операции, но и за лечение на редица болести, които са резистентни към конвенционалните форми на терапия.
Правени са редица изследвания, които доказват въздействието на акупунктурата върху тялото чрез задвижване на редица механизми, които активират нервната и ендокринна система, както и защитните сили на организма.
Въпросът не е дали акупунктурата работи или не, а как работи. Това е въпрос, на който не може да се даде пълен отговор на базата на настоящото ниво на познание. Сериозните проучвания върху акупунктурата започват само преди две-три десетилетия, а подобен кратък период е недостатъчен, за да се разкрият всички механизми, които се задействат по време на терапиите.
Използват се стерилни игли за еднократна употреба със сребърно покритие, които се поставят върху биологично активните точки, свързани с конкретното заболяване. Тези точки от каналната система е необходимо да бъдат стимулирани, за да се балансира потокът на енергия в тях, да се възстанови балансът в тялото и да се активира имунната система на организма.

Акупунктурата е метод, който се използва за остри и хронични състояния, за стопиране на болката в тялото, за седиране, за възстановяване на хомеостазата в организма, за повишаване на имунната сила на организма. Терапиите имат противовъзпалителен и противоалергичен ефект.

Акупунктурата се използва за лечение на множество заболявания, като:
Неврологични заболявания
✓ Парализа на Бел (особено в първите дни на заболяването, до 6 месеца след това)
✓ Тригеминална невралгия
✓ Главоболие и мигренозни пристъпи
✓ Невралгии
✓ Хемиплегия при инсултни състояния
✓ Паркинсонизъм
Нарушения на дихателната система
✓ Настинка
✓ Алергичен ринит
✓ Синузит
✓ Тонзилит
✓ Фарингит
✓ Ларингит
✓ Бронхит
✓ Кашлица
✓ Бронхиална астма
Заболявания на храносмилателната система
✓ Гастрит
✓ Гадене/ повръщане
✓ Язва
✓ Диспепсия (лошо храносмилане)
✓ Запек
✓ Диария
✓ Колит
Заболявания на опорно-двигателния апарат
✓ Различни травматични състояния – дисторзии, луксации
✓ Тендинити
✓ Артрит
✓ Фибромиалгия
✓ Артрозни заболявания
Болести, свързани с ушите
✓ Глухота
✓ Шум в ушите
✓ Болка в ушите
✓ Виене на свят
Редица психологични нарушения
✓ Безсъние
✓ Депресивни състояния и безпокойство
✓ Неврастения

За повече информация може да ни се обадите на телефон 088 895 3929, да пишете на страницата на Мончара.
... See MoreSee Less

View on Facebook

По повод честването на 88-ият Рожден ден на Далай Лама, ще можете да гледате безплатната прожекция на филма Далай Лама Учен. Филмът ще бъде активен от 20:30 утре вечер, в рамките на 3 дни. С български субтитри.Скъпи приятели,
Утре, 6 юли е 88-ият Рожден ден на Далай Лама.
За нас, българските приятели на Тибет, през годините се превърна в традиция отбелязването на този ден.
Тази година, вместо торта, сме подготвили ексклузивното излъчване на документалния филм „Далай Лама: Учен“. Вдъхновяващ и оптимистичен документален филм за срещите на Далай Лама с учени от цял свят за откриване на допирни точки между будистката наука и западната наука за насърчаване на здравето, разбирателството и състраданието към всички.
Филмът има и български субтитри и ще излъчим онлайн, тук в страницата на Приятели на Тибет в България. Преводът на български е наше общо дело - на група ентусиасти и приятели на Тибет у нас, и е качен с любезното съдействие на член от екипа на филма, който за наша изненада и радост се оказа с български произход.
Линкът за гледане на филма ще бъде активен три дни - от 20:30 ч. на 6 юли до 20:30 ч. на 9 юли, от пост в страницата Приятели на Тибет в България тук във Фейсбук.
Моля, споделете с приятели!
Линк към официалния трейлър на филма – в първия коментар.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Съветите на д-р Бари Керзин, личният лекар на Далай Лама

“Забави! Скоростта е съблазнителна и разрушителна. Thich Nhat Hahn каза, "усмихни се, дишай и върви бавно." Напълно ни липсват по-дълбоки преживявания, когато сме в бързата лента. Никой не може да направи това вместо нас, ние трябва да поемем лидерството.
Ползите са огромни и дълбоки. Припомняйте си ги отново и отново. Упражнявайте се редовно да излизате от бързата лента. Отдръпнете се от телефона или компютъра. Правете редовни кратки почивки. Разходка сред природата. Разходка в парка. Дишайте бавно и дълбоко. Наспете се добре. Правете упражнения. Хранете се добре. Намалете стимулантите. Намалете стреса и безпокойството. Медитирайте. Спомнете си Шантидева - „ако не можете да направите нищо за трудна ситуация, притеснението не помага, а я влошава. Ако можете да направите нещо, просто го направете! Притеснението, отново, влошава положението.“
Забавянето ни отвежда в по-фината област на огромното и дълбокото. Баски в красотата и блаженството.”

Бари Майкъл Керзин (роден на 1 ноември 1947 г.) е американски лекар и будистки монах. Той живее в Дарамсала, Индия от 1988 г. и служи като личен лекар на 14-ия Далай Лама. Лекува и местни хора от общността там. След ръкополагането му за монах от Далай Лама през януари 2003 г. той пътува, преподава и предлага семинари, в които съчетава будисткото учение и медицинското си обучение. Участник в изследването на невронауките за ефектите от медитацията върху мозъка.Slow down! Speed is seductive and destructive. Thich Nhat Hahn said, “smile, breathe, and go slowly.” We completely miss deeper experiences when we are in the fast lane. No one can do this for us, we must take the lead. The benefits are vast and profound. Remember them again and again. Practice stepping out of the fast lane regularly. Step away from the phone or computer. Take regular short breaks. Walk in nature. Walk in the park. Breathe slow and deep. Sleep well. Exercise. Eat well. Reduce stimulants. Reduce stress and worry. Meditate. Remember Shantideva – ‘if you can’t do anything about a difficult situation, worry doesn’t help, but makes it worse. If you can do something, just do it! Worry, again, makes it worse.’ Slowing down brings us into the subtler domain of the vast and profound. Basque in the beauty and bliss. Emaho!
... See MoreSee Less

View on Facebook