Дихателната система и белите дробове са от първостепенна важност за човешкия организъм. Тежката им увреда е несъвместима с живота. Те имат изключително важна функция в тялото, а именно да доставят кислород от въздуха, необходим на клетките за процесите на биологично окисление. От друга страна извеждат въглеродният диоксид от тялото, получен в резултат на окислителните процеси в организма.

Да разгледаме функцията на белите дробове от гледна точка на източната медицина. В тибетските медицински текстове се казва, че пътят на Флегмата в тялото минава през белите дробове. Което означава, че това е студен орган, който предпочита топлината. Затова и болестите, свързани с този орган се проявяват най-често през есента и зимата, когато е студено и влажно. Белите дробове са свързани с Дебелото черво като меридианна двойка, а носът е цвета на белите дробове.

Белите дробове са свързани с различни емоции – кураж, тъга, способността ни да пуснем нещо да си отиде (да се освобождаваме от ненужното).

Основно качество – дава ни възможността да почувстваме себе си, да размишляваме, да се освобождаваме от излишъка и да запазим най-важното, да имаме смелостта да защитаваме убежденията си, да дишаме.

В много медитативни практики фокусът е върху дишането, като начин да се успокои умът и по-лесното вглъбяване в себе си. Чрез непрекъснатото проследяване на дишането ни, ние ставаме по-съзнателни за нашата вътрешна природа, вътрешният ни глас, ум и сърце. Научаваме се да чувстваме себе си, чрез чувстването на дъха ни и позволявайки на вниманието ни да бъде насочено навътре, буквално през входната врата на нашия дъх.

В източната медицина се смята, че чрез въздуха поемаме енергия, която ни зарежда. В Тибетската медицина, това е Вятърът, който държи живота (Sog dzin rlung), в Аюрведа – Прана, в китайската традиция, това е Чи.

Концепцията за Прана/Чи не съществува в Западната култура, което прави доста предизвикателен преводът и разбирането на това за какво се отнася този термин. Думата често се превежда като „енергия“, а понякога и като „дъх“. Дробовете контролират вдишването и издишването на въздуха. Ние получаваме свежа Прана от въздуха с всяко вдишване и освобождаваме използваната Прана с всяко издишване. Далакът абсорбира Праната от храната и водата, а белите дробове – от въздуха, който дишаме. Без Прана не можем да живеем.

Предпазването от болести е крайъгълен камък в източната медицина. Когато меридианите са изпълнени с гладко течаща Прана, външните патогени не могат да навлязат и да причинят болест. Когато се грижим за жизнеността на системата на Белия дроб, ние пазим този защитен слой здрав. Честите настинки са ясен знак, че нашата Прана е ниска, позволявайки на патогените да навлязат в меридианната ни система.

За да имаме достатъчно Прана, нашите дробове трябва да са в добра форма, в противен случай,  ще се чувстваме често отпаднали, ще сме податливи на настинки, кашлица, грипове и алергии.

Според Тибетската медицинска система, заболяванията на белите дробове се причиняват от определени фактори, които включват:

Дисбаланс на някоя от трите енергии

  • прекомерната употреба на кисели храни, както и прием на стара или развалена храна и напитки
  • приемът на старо масло
  • прекомерната консумация на сол и солени храни в ежедневието
  • пушенето и мръсният въздух
  • настинка, която не е излекувана навреме или е лекувана неправилно
  • травми, които засягат гърдите и областта на белите дробове
  • прекалено силови физически дейности

Нозологията в тибетската медицина, обособява 8 групи белодробни заболявания, според преобладаващия симптом:

  • Белодробни болести със суха кашлица – това е хронична белодробна болест, свързана с енергията на Вятъра, при която Вятърът навлиза в каналите на белия дроб 
  • Белодробни болести с болезнена бледост – увеличаване на Вятъра, която се асоциира с белите дробове
  • Белодробни болести с треска
  • Белодробни болести с плеврит
  • Белодробни болести с обилна експекторация
  • Белодробни болести, съпроводени от консумативен синдром – свързани са със загуба на мускулна маса и отслабване
  • Белодробни болести, свързани със запушване на дихателните пътища
  • Гнойни белодробни болести с експекторация

Към коя група белодробни заболявания спада вашето заболяване, зависи от симптомите, които са различни. При някои има загуба на тегло, при други – пресипналост, почервеняване или пожълтяване склерите на очите и т.н.

Полезно за белите дробове:

  • стафиди
  • сърцевината на бамбука
  • карамфил
  • шафран
  • 3 плода (трифала)
  • джинджифил
  • гореща вода
  • топли бульони

Бъдете здрави!

“Най-доброто време за засаждане на дърво беше преди 20 години. Второто най-добро време е сега.”

Кадър от свещеното дърво Бодхи, където принц Сидхартха Гуатама, докато медитира под дървото Бодхи, постигна просветление и се превръща в Буда.

Снимка: World Pilgrimage Guide
Място: Бодх Гая, Индия
... See MoreSee Less

View on Facebook

Тибетската медицина е древна система на лечение, която използва пулсова и визуална диагностика, като основно е холистичното отношение към човешкото здраве. Най-голямата ценност на тибетската наука за здраве идва от теорията за връзката между ума и тялото. В основата на ефективността на тази връзка стои елиминирането на корена на болестта.

Силата на тибетската медицина е в превенцията, като ни дава подходящи за нашата индивидуалност насоки за хранене и начин на живот, с чиято помощ можем да предотвратим появата на различни заболявания. Съществуват четири основни средства за балансиране на организма и превенция срещу различни заболявания:

🌿Правилно хранене

🌿Движение и корекция в начина на живот

🌿Терапии с натурални фитопрепарати

🌿Външни процедури и масажи

Тибетският специалист д-р Сонам Дорже дава консултации в Център за Тибетско лечение Мончара. Запишете час за консултация и диагностика на телефон 088 895 3929 или ни пишете в страницата на Мончара.
Намираме се на бул. Скобелев 63, ап. 3, в град София.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Идеята зад създаването на традицонен тибетски център Мончара е да внесем частица от тибетската култура в България и да дадем още една гледна точка на хората, в търсенето им на здраве и хармония. ... See MoreSee Less

View on Facebook

В Тибетската медицина билките са лечебни формули, които са наситени със свойства и се изписват както за превенция, така и за лечение на различни състояния. Днес ще разгледаме билковата формула, която се дава при първи симптоми на грип и настинка.

Norbu 7-thang / ནོར་བུ་བདུན་ཐང།
Скъпоценна отвара от 7 съставки

Отварата Норбу 7 е съставена от седем билки, които усилват защитните сили на тялото.

Билковата формула има за цел да подсили способността на тялото да се бори с инфекциите, да намали продължителността и силата на симптомите, предизвикани от грип и настинка, както и да подсили дихателната функция на белите дробове.
Прочиства бронхиалните пътища, намалява бронхиалните секрети и улеснява отделянето им. Подпомага работата на дихателната система.

Тази билкова отвара притежава силни антибактериални, антивирусни и антипиретични свойства. Взима се при първи симптоми на грип и настинка, като температура, отпадналост, треска.

Ето и съставките, на които се дължат свойствата на отварата:

Трите плода или Трифала:

Terminalia chebula – арура/ харитаки

В Тибетските медицински текстове се казва, че този плод притежава 6 вкуса и 8 различни потенции. Използва се при лечението на болести, причинени и от трите конституции или енергии.
Харитаки е лек стимулант на храносмилането, апетита и притежава леки слабителни свойства. Успокоява Вата и Кафа.

Terminalia belerica – барура/ бабитаки/ бахеда

представлява широколистно дърво с лечебни качества, класифициращо се към семейство Combretaceae. В Индия, кората на растението е използвана с лечебни цели още преди повече от 3000 години. За пръв път през 7 век индийски лекар е прилагал билката при сърдечни заболявания.
Барура има гореща потенция. Използва се за успокояване на болести на Кафа и Пита. В традиционната медицина на Индия и Тибет се използва за лекуване на ревматични болки, проясняване на зрението, усилване на растежа на косата и подобряване на гласа. Лекува кашлица, астма и хълцане.

Emblica officinalis – кюрура/ амла/ амалаки

Амлата има кисел вкус и сладък послевкус, студена и мека потенция, афродизиак. Действа разхлабително и възбуждащо апетита. Поради това е много добро средство за подобряване на храносмилането. Богат източник на натурален витамин С, поради което има и мощно антиоксидантно действие. Съдейства за подсилването на имунната система и защитните сили на организма. Поддържа нормалните нива на киселинност. Има благоприятен ефект върху астматични прояви.

Inula racemosa - оман

Азиатско растение, което расте в умерените и алпийски зони на Хималаите - област Синдзян, Афганистан, Кашмир, Непал, Пакистан. Корените са широко използвани в традиционната медицина като отхрачващо средство.
Има горчив и стипчив вкус, гореща потенция, с което успокоява Кафа (или флегмата в тялото). Използва се за лечение на треска, анорексия, кашлица, астма и хълцане.

Tinospora cordifolia - гудучи

Гудучи има горчив вкус и гореща потенция, стимулира храносмилането. Използва се при лечение на треска, болезнена жажда, треска, жълтеница и подагра.

Rubus ellipticus – жълта хималайска малина

Жълтата хималайска малина, принадлежаща към семейство Roseacae, е включена в десетте най-ядливи, диви лечебни растения. Той включва около 1500 вида, разпространени в цяла Индия, както и по света. Плодът съдържа различни вещества, като протеини, липиди, въглехидрати, фибри, антоцианин, феноли, антиоксиданти, аскорбинова киселина, флавоноиди, както и минерали (фосфор, калий, калций, магнезий). Поради това, този плод има много ползи за здравето и традиционно се използва за лечение на треска, кашлица, възпалено гърло и коронарни сърдечни заболявания.

Hedychium gardnerianum – хималайски джиджифил

Расте на слънчеви, светли или полусенчести места в източните Хималаи и Непал.

За консултация с тибетски доктор и повече информация може да се свържете с нас на телефон 088 8953929 или да пишете на страницата на Мончара.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Всяка година Тибетският астрологичен институт издава тибетски алманах, който надхвърля 200 000 копия годишно. Алманахът се използва в тибетските региони в Китай, както и в много други страни. Предоставя ценна информация за фермерите и други хора от различни сфери на живота.

Тибетската астрология възниква преди повече от 2000 години. Тя включва три основни астрологични системи:
1. nagtsi 黑算 - "черни изчисления", базирани на китайската астрология и метафизика
2. kartsi 白算 - "бели изчисления", базирани на индийската астрологична система Калачакра Тантра.
3. местни тибетски астрологични методи.

Учените от Тибетския астрологичен институт работят върху няколко интересни книги, които ще бъдат достъпни както на тибетски, така и на китайски език.

На снимката може да видите информация за зодиите за всеки месец и ден през 2013 г. (в тибетския алманах), както и признаците за "късмет" в различните аспекти на живота за 12-те зодиакални знака (в тибетския алманах)

Източник:
Ани Пешева
http://anniepecheva.blogspot.com/2014/01/visiting-tibetan-astrology-institute-in.html?m=1
... See MoreSee Less

View on Facebook