Дихателната система и белите дробове са от първостепенна важност за човешкия организъм. Тежката им увреда е несъвместима с живота. Те имат изключително важна функция в тялото, а именно да доставят кислород от въздуха, необходим на клетките за процесите на биологично окисление. От друга страна извеждат въглеродният диоксид от тялото, получен в резултат на окислителните процеси в организма.
Да разгледаме функцията на белите дробове от гледна точка на източната медицина. В тибетските медицински текстове се казва, че пътят на Флегмата в тялото минава през белите дробове. Което означава, че това е студен орган, който предпочита топлината. Затова и болестите, свързани с този орган се проявяват най-често през есента и зимата, когато е студено и влажно. Белите дробове са свързани с Дебелото черво като меридианна двойка, а носът е цвета на белите дробове.
Белите дробове са свързани с различни емоции – кураж, тъга, способността ни да пуснем нещо да си отиде (да се освобождаваме от ненужното).
Основно качество – дава ни възможността да почувстваме себе си, да размишляваме, да се освобождаваме от излишъка и да запазим най-важното, да имаме смелостта да защитаваме убежденията си, да дишаме.
В много медитативни практики фокусът е върху дишането, като начин да се успокои умът и по-лесното вглъбяване в себе си. Чрез непрекъснатото проследяване на дишането ни, ние ставаме по-съзнателни за нашата вътрешна природа, вътрешният ни глас, ум и сърце. Научаваме се да чувстваме себе си, чрез чувстването на дъха ни и позволявайки на вниманието ни да бъде насочено навътре, буквално през входната врата на нашия дъх.
В източната медицина се смята, че чрез въздуха поемаме енергия, която ни зарежда. В Тибетската медицина, това е Вятърът, който държи живота (Sog dzin rlung), в Аюрведа – Прана, в китайската традиция, това е Чи.
Концепцията за Прана/Чи не съществува в Западната култура, което прави доста предизвикателен преводът и разбирането на това за какво се отнася този термин. Думата често се превежда като „енергия“, а понякога и като „дъх“. Дробовете контролират вдишването и издишването на въздуха. Ние получаваме свежа Прана от въздуха с всяко вдишване и освобождаваме използваната Прана с всяко издишване. Далакът абсорбира Праната от храната и водата, а белите дробове – от въздуха, който дишаме. Без Прана не можем да живеем.
Предпазването от болести е крайъгълен камък в източната медицина. Когато меридианите са изпълнени с гладко течаща Прана, външните патогени не могат да навлязат и да причинят болест. Когато се грижим за жизнеността на системата на Белия дроб, ние пазим този защитен слой здрав. Честите настинки са ясен знак, че нашата Прана е ниска, позволявайки на патогените да навлязат в меридианната ни система.
За да имаме достатъчно Прана, нашите дробове трябва да са в добра форма, в противен случай, ще се чувстваме често отпаднали, ще сме податливи на настинки, кашлица, грипове и алергии.
Според Тибетската медицинска система, заболяванията на белите дробове се причиняват от определени фактори, които включват:
Дисбаланс на някоя от трите енергии
- прекомерната употреба на кисели храни, както и прием на стара или развалена храна и напитки
- приемът на старо масло
- прекомерната консумация на сол и солени храни в ежедневието
- пушенето и мръсният въздух
- настинка, която не е излекувана навреме или е лекувана неправилно
- травми, които засягат гърдите и областта на белите дробове
- прекалено силови физически дейности
Нозологията в тибетската медицина, обособява 8 групи белодробни заболявания, според преобладаващия симптом:
- Белодробни болести със суха кашлица – това е хронична белодробна болест, свързана с енергията на Вятъра, при която Вятърът навлиза в каналите на белия дроб
- Белодробни болести с болезнена бледост – увеличаване на Вятъра, която се асоциира с белите дробове
- Белодробни болести с треска
- Белодробни болести с плеврит
- Белодробни болести с обилна експекторация
- Белодробни болести, съпроводени от консумативен синдром – свързани са със загуба на мускулна маса и отслабване
- Белодробни болести, свързани със запушване на дихателните пътища
- Гнойни белодробни болести с експекторация
Към коя група белодробни заболявания спада вашето заболяване, зависи от симптомите, които са различни. При някои има загуба на тегло, при други – пресипналост, почервеняване или пожълтяване склерите на очите и т.н.
Полезно за белите дробове:
- стафиди
- сърцевината на бамбука
- карамфил
- шафран
- 3 плода (трифала)
- джинджифил
- гореща вода
- топли бульони
Бъдете здрави!