Разкажете нещо за себе си и обучението си по тибетска медицина?

Името ми е Сонам Дордже, роден съм 1972 г. в Северна Индия. След като завърших средното си образование през 1992 г., имах шанса да започна обучението си по тибетска медицина в тибетския медицински институт „Чагпори” в Индия. Дипломирах се през 1996 г. „Чагпори” е създаден в края на XVII век в Лхаса от 5-ия Далай Лама и от една от най-значимите фигури в тибетската медицина – Деси Сангье Гяцо, докато институтът „Мен-Ци-Кханг” възниква по-късно – през 1916 г., по времето на 13-ия Далай Лама Туптен Гяцо. След нахлуването на Китай в Тибет през 1959 г., тези две основни медицински инститиуции са възродени в Индия под ръководството на 14-ия Далай Лама – „Мен-Ци-Кханг” в Дхарамсала и „Чагпори” в Даржелинг. Последната е основана от моя учител Трогауа Ринпоче през 1992 г. Той беше добър специалист в няколко области – медицина, астрология и Будадхарма (будисткото учение).

Какъв е произходът на тибетската медицина и каква е връзката ѝ с тибетския будизъм?

Буда Шакямуни традиционно e посочван като източникът на цялото познание, свързано с тибетската медицина. Той се проявява в Индия като Буда на Медицината и провежда обучителни лекции под формата на диалог между две негови проявления – Ригпе Йеше като проявление на неговия ум и Джи Ле Кие като проявление на речта му. С Буда се свързва и произходът на Четирите Тантри – най-важният трактат по тибетска медицина, по който се изучава това познание и днес.

В исторически план е доказано, че тибетската медицинска система, популярна под наименованието Соуа Ригпа (Познанието за лечение), се е зародила още преди приемането на будизма в Тибет. Тази система несъмнено е стара колкото и самата тибетска цивилизация. Произхожда от медицинската традиция на царство Шанг Шунг, което има много древна история. Още от тогава Тибет е бил известен като земята на лечебните билки.

В института „Чагпори”, наред с тибетската медицина се изучават философски дисциплини, като Дхарма и йога, а в „Мен-Ци-Кханг” е застъпена и астрологията. И в медицината и в Дхарма основната причина за болестите и страданието е една и съща – невежеството. Тялото, умът и душата са едно цяло и не могат да съществуват поотделно и това е основната връзка между тибетската медицина и тибетския будизъм.

Кои са факторите, пораждащи здраве или болест от гледна точка на тибетската медицина?

Както казахме, основната причина за всички болести е невежеството. От невежеството произтичат всички познати емоции като желание, омраза, гордост, ревност и пр. Тези емоции предизвикват натрупването на определен вид енергия в тялото и това води до дисбаланс и болести. Ето защо в нашата система много важно място заема начинът ни на мислене, след това храненето и начинът ни на живот. Постоянно трябва да се опитваме да успокояваме ума си, да не се фокусираме твърде много върху проблемите, да не говорим излишно. Трябва да се стремим да се занимаваме с приятни неща, да се наслаждаваме на музиката, четенето, разходки в планината, парка и т.н. Не трябва да вечеряме късно, да преяждаме и да лягаме късно. Храненето и начинът ни на живот са в нашите ръце и само ние сме отговорни за поддържането на здраво тяло, ум и дух.

Бихте ли ни казали нещо за трите основни жизнени енергии в човешкото тяло?

Съгласно традиционното разбиране на тибетската медицина човешкото тяло е съставено от три сили или жизнени начала, от които зависи физическото и психическо ни състояние – вятър, жлъчка и слуз. Вятърът е проявление на елемента въздух и е неутрален по природа, но лесно се свързва с другите две енергии – лесно се възпламенява от огъня и лесно замръзва, когато е студено. Жлъчката е представена от елемента огън и е гореща по природа, а слузта е представена от елементите вода и земя и е студена по природа. Във всяко живо същество тези три начала са представени в уникална комбинация и съотношение. Всеки човек се ражда с определена конституция, т.нар. рождена конституция. Балансът на жизнените енергии осигурява здраве и оцеляване, а дисбалансът – болести и разрушение. С течение на времето и в резултат на начина на живот може да възникне дисбаланс в организма, който се изразява в излишък или недостиг на определено жизнено начало. Задачата на тибетската медицина е да възстанови първоначалната хармония в тялото. За тази цел се използват различни методи за поставяне на диагноза и за връщане на изначалното равновесие.

Кои са основните методи на диагностика и лечение в тибетската медицина?

Методите на диагностика, използвани в тибетската медицина са диагностика по пулса, диагностика по урината, изследване на външното състояние на тялото и въпроси, свързани с историята на заболяването. В тибетската медицина съществуват четири основни направления, които целят балансиране на трите енергии в тялото – хранене, начин на живот, билколечение и външни процедури (Ку Ние масаж, парна баня, лечебна вана и др.).

Основната презумпция при приготвянето на тибетските лекарства е да са безвредни, без странични ефекти. При наличие на такива се прави комбинация с неутрализиращи ги лекарства. Медикаментите са с 95% растителен произход; освен това присъстват минерали, метали, животински съставки и свещени субстанции.

Разкажете ни малко за лекарствата и билковите формули в тибетската медицина.

В традиционната тибетска медицина рядко се използват формули, съдържащи една единствена съставка. За да се гарантира оптималния хармонизиращ ефект, тибетските билкови формули обикновено съдържат най-малко три или четири, обикновено 15 или 20, а в т.нар. „скъпоценни“ пилюли – дори повече от 100 различни субстанции. Различните съставки подсилват или потискат определена функция на други съставки. Многокомпонентните билкови формули не са насочени само към органа, който има проблем, но те подкрепят цялата система, свързаните органи, тъкани и енергийни канали. Винаги казвам на хората, че билковите формули съдържат съставки, които често използваме в ежедневието си – карамфил, черен пипер, джинджифил, лук, нар, зелен и черен кардамон и много други. Тези билки ще ви помогнат да балансирате състоянието си, но е много важно вие също да допринесете за положителния резултат, като внимавате как се храните, какъв начин на живот следвате и как успявате да контролите емоциите си.

Какви са ползите от тибетския лечебен масаж?

Масажът Ку Ние е една от най-древните тибетски практики и е част от леките, външни лечебни процедури, които се предписват в тибетската медицина. За разлика от повечето масажни стилове и практики, които са фокусирани основно върху физическото тяло, тибетският Ку Ние масаж има за цел да стимулира енергийните точки и по този начин да възвърне енергийния баланс в организма. Основна цел на Ку Ние е да успокои и балансира ума. Думата Ку означава ‘покриване’ или намазване на тялото с лечебни масла, загряване и движение на ставите, а Ние се отнася към масажните техники, включващи размачкване, разтъркване, натиск на мускулите, сухожилията. Чи – финалната част на Ку Ние терапията, се състои в снемане на маслата от тялото с използването на грахово или ечемично брашно.

Това, което прави този масаж уникален е използването на малки торбички, с билки, наречени Дзати Дукпа или Хор-Ме мокси. Те се използват по време на масажа, за да стимулират определени енергийни точки по цялото тяло. Тези торбички се потапят в топло масло и след това се прилагат върху съответните точки по тялото. Ку Ние масажът може да бъде от помощ не само при решаване на физически проблеми, но помага и при емоционално и психично напрежение, проявяващо се под формата на депресия, безсъние, тревожност, както и при жени, които се чувстват изтощени след раждане.

Различни ли са нуждите на западните пациенти и по-специално на тези в България? Налага ли се да променяте подхода си, за да отговори той на културните и житейски особености на западния свят?

Тук в България и изобщо в западното общество един от най-често срещаните проблеми са стомашните. Това се дължи на ежедневният стрес и нередовното хранене. Стомашните ензими отслабват и това води до проблеми с храносмилането. В Азия хората се хранят редовно и заспиват навреме. Винаги се опитват да успокояват ума си, да се усмихват. Както се казва в една английска поговорка – „Усмивката не струва нищо“. На Запад хората са много стресирани и това води най-често до здравословни проблеми, като нарушаване на съня, нервни болести, високо кръвно налягане, депресии. Тук хората имат нужда да бъдат изслушани, да им се даде конкретно обяснение за състоянието им, да им се дадат насоки за храненето и начина на живот, поради което и консултациите за значително по-дълги от тези в Индия или Тибет.

Как да се предпазим от заболявания?

Първото и най-важно условие, за да се предпазим от болести е да се опитваме винаги да държим ума си спокоен. Както Далай Лама винаги казва – „Гневът изяжда имунната ни система“. В днешно време учените също успяват да докажат, че спокойните хора са много по-здрави. Така че, опитвайте се да разберете кое е това нещо, което ви кара да се гневите. Предполагам, че егото играе голяма роля. Опитвайте се да избягвате емоции като силно желание, омраза, гняв, ревност. Ще се съгласите, че когато се гневите много често кръвното ви налягане се покачва, а с това и шансовете да получите сърдечен удар. Вместо това се опитвайте да култивирате любов, състрадание и приемане.

Другото важно условие е спазването на определена диета и начин на живот, които отговарят на личната ви конституция, съобразени са с мястото където живеете, възрастта ви, работата и сезоните. Тялото ни „усеща“ кое е добро за него, но в последните години, прекалената консумация на захар и сладки храни и наличието на много консерванти и други химични агенти в храните са притъпили естествения усет. Опитвайте се сутрин да започвате деня си с чаша топла вода и да консумирате прясно сготвена храна, по възможност с качествени продукти. Запазването на храносмилателната топлина е много важно, тъй като всички проблеми идват от лошо храносмилане. Когато се храните, опитвайте се да спазвате няколко прости правила – не преяждайте, дъвчете бавно и сдъвквайте хубаво, наслаждавайте се на храната. Количеството храна, което поемаме трябва да е не повече от двете ни шепи, 1 част в стомаха трябва да остане за течност и 1 част за въздух, който да помогне за смилането. Така можете да поддържате тялото си в добро здраве.

Смятате ли, че западните хора могат да изучат и да практикуват тибетска медицина?

Да, разбира се, възможно е. По мое време учех заедно с две жени от Холандия и Германия. Първото условие, за да може един чужденец да изучава тибетска медицина е да знае тибетски език (писмено и говоримо), тъй като обучението е изцяло на тибетски. Полага се изпит по езика и чак след това този човек може да бъде приет в института за изучаване на тибетска медицина. Квотата за чужденци е много малка – 1 или 2 човека, а студенти се приемат на всеки 3 години.

Д-р Сонам Дордже идва за първи път в България през ноември 2001 година. Той посещава многократно нашата страна и работи успешно за превенцията на различни заболявания. Участва в семинари, посветени на традиционната тибетска медицина и астрология и извършва консултации по тибетско здраве.

Завършил е Тибетския медицински институт „Чагпори“ в щата Даржелинг. През първите пет години изучава теория на тибетската медицина. Две години специализира фармакология – изготвяне на тибетски лекове, както и пулсова диагностика при големия тибетски лекар и будистки учител Трогауа Ринпоче. След завършване на обучението става преподавател в Медицинския институт. Усъвършенства знанията си в клиниката на д-р Долкар в Делхи, един от личните лекари на Н.Св. Далай Лама. Ежегодно е канен за участие на Световния форум на тибетските лекари в Дарамсала. Открива частен медицински център в Делхи и става един от водещите тибетски лекари, диагностик и лечител.

Тибетската медицина е древна система на лечение, която използва пулсова и визуална диагностика, като основно е холистичното отношение към човешкото здраве. Най-голямата ценност на тибетската наука за здраве идва от теорията за връзката между ума и тялото. В основата на ефективността на тази връзка стои елиминирането на корена на болестта. Силата на тибетската медицина е в превенцията, като ни дава подходящи за нашата индивидуалност насоки за хранене и начин на живот, с чиято помощ можем да предотвратим появата на различни заболявания.

Интервюто е изготвено със съдействието на Александра Алексиева от Традиционен тибетски център „Мончара”, за първи брой на Алманах Лотос https://iztok-zapad.eu/lotus-almanah-1

This message is only visible to admins.

Problem displaying Facebook posts. Backup cache in use.
Click to show error

Error: Error validating access token: The user has not authorized application 1332798716823516.
Type: OAuthException

В разгара на сезона на плодовете и зеленчуците нека си поговорим за тяхното значение през призмата на Тибетската медицина.

Плодовете и зеленчуците, които нямат негативни странични ефекти върху човешкото здраве и нямат нужда да се преработват преди консумация, се поставят на първо място в Тибетската медицина.

В тибетската медицинска система има четири основни стълба върху които се гради системата за здравето на човека:

диета
начин на живот
билкови пилюли
външни процедури (напр. масаж)
Правилното хранене винаги е предпочитано от тибетските лекари, като отправна точка за създаването на баланс в тялото, поради неговата ефективност и липсата на странични ефекти.

Хората в днешно време все повече се обръщат към естествената храна и билколечението, заради мекото действие на растенията и липсата на странични ефекти, в сравнение със съвременните химични продукти.

Във всяка точка на света, плодовете и зеленчуците са станали толкова важна част от ежедневната диета, че е невъзможно да си представим храната или готвенето без тях.

В зависимост от това дали растителната храна се вари, задушава, пържи, пече, ферментира или се консумира сурова, тя може да променя миризмата си, вкуса или потенцията си.

Както е казано от Карма Рангчунг Дордже, всеки плод или зеленчук може да изяви терапевтичния си ефект и може да помогне за лечението на дадена болест, ако отсъства от даден регион или човек не е консумирал съответния продукт до този момент. От друга страна, плодовете и зеленчуците, които растат в съответната географска ширина или са консумирани ежедневно, служат за подхранване на тялото ни. Например човек, който не е свикнал да консумира лук и чесън, ще усети по-добре ефектът им върху подобряването на храносмилателната топлина и успокояването на болестите на Вятъра. По подобен начин, гроздето и орехите спомагат за успокояването на констипацията, оризът помага при гадене и повръщане, както и при разстройство, виното ще спомогне за покачването на телесната температура и за храносмилането. Но хора, които са свикнали с тези храни и напитки е вероятно и да не усетят тези лечебни ефекти.

Когато консумираме плодове и зеленчуци е добре да сме внимателни със следните неща, за да оптимизираме ползата от приемането на свежа храна и да спомогнем на оздравителния процес:

Място: Важно е да сме сигурни, че всеки плод или зеленчук расте в естествения си хабитат. Плодовете и зеленчуците с топла природа (например джинджифил, чесън, кимион и др.) трябва да бъдат отглеждани на слънчеви места, а растения със студена природа (целина, мента, цвекло и др.) трябва да се отглеждат на сенчести и прохладни места. Почвата върху която се отглеждат плодовете и зеленчуците, трябва да бъде чиста и плодородна.
Време: Важно е плодовете и зеленчуците да се берат, когато са напълно узрели, за да бъдат с необходимия вкус, потенция и аромат. Ранното или по-късно събиране на растенията може да доведе до загуба на хранителните и терапевтичните им свойства. Човекът, който бере плодовете и зеленчуците, трябва да бъде чист, състрадателен и да притежава добро намерение да помага на другите.
Съхранение: Всеки, който събира плодове и зеленчуци трябва да предотврати излагането им на интензивна топлина или слънце, дим или задушлива миризма, да предпазва стоката от механично увреждане или насекоми, мухъл, загниване и др.
Важно: И накрая, важно е когато се приготвят билкови пилюли или се консумират различни плодове и зеленчуци, да се познава техния вкус, потенция и качества, за да се избягват противоречиви комбинации
... See MoreSee Less

View on Facebook

Акупунктура с Александра Алексиева

Акупунктурата, древният Китайски метод за лечение, доби популярност през последните няколко десетилетия. Използва се не само за обезболяване при хирургични операции, но и за лечение на редица болести, които са резистентни към конвенционалните форми на терапия.
Правени са редица изследвания, които доказват въздействието на акупунктурата върху тялото чрез задвижване на редица механизми, които активират нервната и ендокринна система, както и защитните сили на организма.
Въпросът не е дали акупунктурата работи или не, а как работи. Това е въпрос, на който не може да се даде пълен отговор на базата на настоящото ниво на познание. Сериозните проучвания върху акупунктурата започват само преди две-три десетилетия, а подобен кратък период е недостатъчен, за да се разкрият всички механизми, които се задействат по време на терапиите.
Използват се стерилни игли за еднократна употреба със сребърно покритие, които се поставят върху биологично активните точки, свързани с конкретното заболяване. Тези точки от каналната система е необходимо да бъдат стимулирани, за да се балансира потокът на енергия в тях, да се възстанови балансът в тялото и да се активира имунната система на организма.

Акупунктурата е метод, който се използва за остри и хронични състояния, за стопиране на болката в тялото, за седиране, за възстановяване на хомеостазата в организма, за повишаване на имунната сила на организма. Терапиите имат противовъзпалителен и противоалергичен ефект.

Акупунктурата се използва за лечение на множество заболявания, като:
Неврологични заболявания
✓ Парализа на Бел (особено в първите дни на заболяването, до 6 месеца след това)
✓ Тригеминална невралгия
✓ Главоболие и мигренозни пристъпи
✓ Невралгии
✓ Хемиплегия при инсултни състояния
✓ Паркинсонизъм
Нарушения на дихателната система
✓ Настинка
✓ Алергичен ринит
✓ Синузит
✓ Тонзилит
✓ Фарингит
✓ Ларингит
✓ Бронхит
✓ Кашлица
✓ Бронхиална астма
Заболявания на храносмилателната система
✓ Гастрит
✓ Гадене/ повръщане
✓ Язва
✓ Диспепсия (лошо храносмилане)
✓ Запек
✓ Диария
✓ Колит
Заболявания на опорно-двигателния апарат
✓ Различни травматични състояния – дисторзии, луксации
✓ Тендинити
✓ Артрит
✓ Фибромиалгия
✓ Артрозни заболявания
Болести, свързани с ушите
✓ Глухота
✓ Шум в ушите
✓ Болка в ушите
✓ Виене на свят
Редица психологични нарушения
✓ Безсъние
✓ Депресивни състояния и безпокойство
✓ Неврастения

За повече информация може да ни се обадите на телефон 088 895 3929, да пишете на страницата на Мончара.
... See MoreSee Less

View on Facebook

По повод честването на 88-ият Рожден ден на Далай Лама, ще можете да гледате безплатната прожекция на филма Далай Лама Учен. Филмът ще бъде активен от 20:30 утре вечер, в рамките на 3 дни. С български субтитри.Скъпи приятели,
Утре, 6 юли е 88-ият Рожден ден на Далай Лама.
За нас, българските приятели на Тибет, през годините се превърна в традиция отбелязването на този ден.
Тази година, вместо торта, сме подготвили ексклузивното излъчване на документалния филм „Далай Лама: Учен“. Вдъхновяващ и оптимистичен документален филм за срещите на Далай Лама с учени от цял свят за откриване на допирни точки между будистката наука и западната наука за насърчаване на здравето, разбирателството и състраданието към всички.
Филмът има и български субтитри и ще излъчим онлайн, тук в страницата на Приятели на Тибет в България. Преводът на български е наше общо дело - на група ентусиасти и приятели на Тибет у нас, и е качен с любезното съдействие на член от екипа на филма, който за наша изненада и радост се оказа с български произход.
Линкът за гледане на филма ще бъде активен три дни - от 20:30 ч. на 6 юли до 20:30 ч. на 9 юли, от пост в страницата Приятели на Тибет в България тук във Фейсбук.
Моля, споделете с приятели!
Линк към официалния трейлър на филма – в първия коментар.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Съветите на д-р Бари Керзин, личният лекар на Далай Лама

“Забави! Скоростта е съблазнителна и разрушителна. Thich Nhat Hahn каза, "усмихни се, дишай и върви бавно." Напълно ни липсват по-дълбоки преживявания, когато сме в бързата лента. Никой не може да направи това вместо нас, ние трябва да поемем лидерството.
Ползите са огромни и дълбоки. Припомняйте си ги отново и отново. Упражнявайте се редовно да излизате от бързата лента. Отдръпнете се от телефона или компютъра. Правете редовни кратки почивки. Разходка сред природата. Разходка в парка. Дишайте бавно и дълбоко. Наспете се добре. Правете упражнения. Хранете се добре. Намалете стимулантите. Намалете стреса и безпокойството. Медитирайте. Спомнете си Шантидева - „ако не можете да направите нищо за трудна ситуация, притеснението не помага, а я влошава. Ако можете да направите нещо, просто го направете! Притеснението, отново, влошава положението.“
Забавянето ни отвежда в по-фината област на огромното и дълбокото. Баски в красотата и блаженството.”

Бари Майкъл Керзин (роден на 1 ноември 1947 г.) е американски лекар и будистки монах. Той живее в Дарамсала, Индия от 1988 г. и служи като личен лекар на 14-ия Далай Лама. Лекува и местни хора от общността там. След ръкополагането му за монах от Далай Лама през януари 2003 г. той пътува, преподава и предлага семинари, в които съчетава будисткото учение и медицинското си обучение. Участник в изследването на невронауките за ефектите от медитацията върху мозъка.Slow down! Speed is seductive and destructive. Thich Nhat Hahn said, “smile, breathe, and go slowly.” We completely miss deeper experiences when we are in the fast lane. No one can do this for us, we must take the lead. The benefits are vast and profound. Remember them again and again. Practice stepping out of the fast lane regularly. Step away from the phone or computer. Take regular short breaks. Walk in nature. Walk in the park. Breathe slow and deep. Sleep well. Exercise. Eat well. Reduce stimulants. Reduce stress and worry. Meditate. Remember Shantideva – ‘if you can’t do anything about a difficult situation, worry doesn’t help, but makes it worse. If you can do something, just do it! Worry, again, makes it worse.’ Slowing down brings us into the subtler domain of the vast and profound. Basque in the beauty and bliss. Emaho!
... See MoreSee Less

View on Facebook