Разкажете нещо за себе си и обучението си по тибетска медицина?

Името ми е Сонам Дордже, роден съм 1972 г. в Северна Индия. След като завърших средното си образование през 1992 г., имах шанса да започна обучението си по тибетска медицина в тибетския медицински институт „Чагпори” в Индия. Дипломирах се през 1996 г. „Чагпори” е създаден в края на XVII век в Лхаса от 5-ия Далай Лама и от една от най-значимите фигури в тибетската медицина – Деси Сангье Гяцо, докато институтът „Мен-Ци-Кханг” възниква по-късно – през 1916 г., по времето на 13-ия Далай Лама Туптен Гяцо. След нахлуването на Китай в Тибет през 1959 г., тези две основни медицински инститиуции са възродени в Индия под ръководството на 14-ия Далай Лама – „Мен-Ци-Кханг” в Дхарамсала и „Чагпори” в Даржелинг. Последната е основана от моя учител Трогауа Ринпоче през 1992 г. Той беше добър специалист в няколко области – медицина, астрология и Будадхарма (будисткото учение).

Какъв е произходът на тибетската медицина и каква е връзката ѝ с тибетския будизъм?

Буда Шакямуни традиционно e посочван като източникът на цялото познание, свързано с тибетската медицина. Той се проявява в Индия като Буда на Медицината и провежда обучителни лекции под формата на диалог между две негови проявления – Ригпе Йеше като проявление на неговия ум и Джи Ле Кие като проявление на речта му. С Буда се свързва и произходът на Четирите Тантри – най-важният трактат по тибетска медицина, по който се изучава това познание и днес.

В исторически план е доказано, че тибетската медицинска система, популярна под наименованието Соуа Ригпа (Познанието за лечение), се е зародила още преди приемането на будизма в Тибет. Тази система несъмнено е стара колкото и самата тибетска цивилизация. Произхожда от медицинската традиция на царство Шанг Шунг, което има много древна история. Още от тогава Тибет е бил известен като земята на лечебните билки.

В института „Чагпори”, наред с тибетската медицина се изучават философски дисциплини, като Дхарма и йога, а в „Мен-Ци-Кханг” е застъпена и астрологията. И в медицината и в Дхарма основната причина за болестите и страданието е една и съща – невежеството. Тялото, умът и душата са едно цяло и не могат да съществуват поотделно и това е основната връзка между тибетската медицина и тибетския будизъм.

Кои са факторите, пораждащи здраве или болест от гледна точка на тибетската медицина?

Както казахме, основната причина за всички болести е невежеството. От невежеството произтичат всички познати емоции като желание, омраза, гордост, ревност и пр. Тези емоции предизвикват натрупването на определен вид енергия в тялото и това води до дисбаланс и болести. Ето защо в нашата система много важно място заема начинът ни на мислене, след това храненето и начинът ни на живот. Постоянно трябва да се опитваме да успокояваме ума си, да не се фокусираме твърде много върху проблемите, да не говорим излишно. Трябва да се стремим да се занимаваме с приятни неща, да се наслаждаваме на музиката, четенето, разходки в планината, парка и т.н. Не трябва да вечеряме късно, да преяждаме и да лягаме късно. Храненето и начинът ни на живот са в нашите ръце и само ние сме отговорни за поддържането на здраво тяло, ум и дух.

Бихте ли ни казали нещо за трите основни жизнени енергии в човешкото тяло?

Съгласно традиционното разбиране на тибетската медицина човешкото тяло е съставено от три сили или жизнени начала, от които зависи физическото и психическо ни състояние – вятър, жлъчка и слуз. Вятърът е проявление на елемента въздух и е неутрален по природа, но лесно се свързва с другите две енергии – лесно се възпламенява от огъня и лесно замръзва, когато е студено. Жлъчката е представена от елемента огън и е гореща по природа, а слузта е представена от елементите вода и земя и е студена по природа. Във всяко живо същество тези три начала са представени в уникална комбинация и съотношение. Всеки човек се ражда с определена конституция, т.нар. рождена конституция. Балансът на жизнените енергии осигурява здраве и оцеляване, а дисбалансът – болести и разрушение. С течение на времето и в резултат на начина на живот може да възникне дисбаланс в организма, който се изразява в излишък или недостиг на определено жизнено начало. Задачата на тибетската медицина е да възстанови първоначалната хармония в тялото. За тази цел се използват различни методи за поставяне на диагноза и за връщане на изначалното равновесие.

Кои са основните методи на диагностика и лечение в тибетската медицина?

Методите на диагностика, използвани в тибетската медицина са диагностика по пулса, диагностика по урината, изследване на външното състояние на тялото и въпроси, свързани с историята на заболяването. В тибетската медицина съществуват четири основни направления, които целят балансиране на трите енергии в тялото – хранене, начин на живот, билколечение и външни процедури (Ку Ние масаж, парна баня, лечебна вана и др.).

Основната презумпция при приготвянето на тибетските лекарства е да са безвредни, без странични ефекти. При наличие на такива се прави комбинация с неутрализиращи ги лекарства. Медикаментите са с 95% растителен произход; освен това присъстват минерали, метали, животински съставки и свещени субстанции.

Разкажете ни малко за лекарствата и билковите формули в тибетската медицина.

В традиционната тибетска медицина рядко се използват формули, съдържащи една единствена съставка. За да се гарантира оптималния хармонизиращ ефект, тибетските билкови формули обикновено съдържат най-малко три или четири, обикновено 15 или 20, а в т.нар. „скъпоценни“ пилюли – дори повече от 100 различни субстанции. Различните съставки подсилват или потискат определена функция на други съставки. Многокомпонентните билкови формули не са насочени само към органа, който има проблем, но те подкрепят цялата система, свързаните органи, тъкани и енергийни канали. Винаги казвам на хората, че билковите формули съдържат съставки, които често използваме в ежедневието си – карамфил, черен пипер, джинджифил, лук, нар, зелен и черен кардамон и много други. Тези билки ще ви помогнат да балансирате състоянието си, но е много важно вие също да допринесете за положителния резултат, като внимавате как се храните, какъв начин на живот следвате и как успявате да контролите емоциите си.

Какви са ползите от тибетския лечебен масаж?

Масажът Ку Ние е една от най-древните тибетски практики и е част от леките, външни лечебни процедури, които се предписват в тибетската медицина. За разлика от повечето масажни стилове и практики, които са фокусирани основно върху физическото тяло, тибетският Ку Ние масаж има за цел да стимулира енергийните точки и по този начин да възвърне енергийния баланс в организма. Основна цел на Ку Ние е да успокои и балансира ума. Думата Ку означава ‘покриване’ или намазване на тялото с лечебни масла, загряване и движение на ставите, а Ние се отнася към масажните техники, включващи размачкване, разтъркване, натиск на мускулите, сухожилията. Чи – финалната част на Ку Ние терапията, се състои в снемане на маслата от тялото с използването на грахово или ечемично брашно.

Това, което прави този масаж уникален е използването на малки торбички, с билки, наречени Дзати Дукпа или Хор-Ме мокси. Те се използват по време на масажа, за да стимулират определени енергийни точки по цялото тяло. Тези торбички се потапят в топло масло и след това се прилагат върху съответните точки по тялото. Ку Ние масажът може да бъде от помощ не само при решаване на физически проблеми, но помага и при емоционално и психично напрежение, проявяващо се под формата на депресия, безсъние, тревожност, както и при жени, които се чувстват изтощени след раждане.

Различни ли са нуждите на западните пациенти и по-специално на тези в България? Налага ли се да променяте подхода си, за да отговори той на културните и житейски особености на западния свят?

Тук в България и изобщо в западното общество един от най-често срещаните проблеми са стомашните. Това се дължи на ежедневният стрес и нередовното хранене. Стомашните ензими отслабват и това води до проблеми с храносмилането. В Азия хората се хранят редовно и заспиват навреме. Винаги се опитват да успокояват ума си, да се усмихват. Както се казва в една английска поговорка – „Усмивката не струва нищо“. На Запад хората са много стресирани и това води най-често до здравословни проблеми, като нарушаване на съня, нервни болести, високо кръвно налягане, депресии. Тук хората имат нужда да бъдат изслушани, да им се даде конкретно обяснение за състоянието им, да им се дадат насоки за храненето и начина на живот, поради което и консултациите за значително по-дълги от тези в Индия или Тибет.

Как да се предпазим от заболявания?

Първото и най-важно условие, за да се предпазим от болести е да се опитваме винаги да държим ума си спокоен. Както Далай Лама винаги казва – „Гневът изяжда имунната ни система“. В днешно време учените също успяват да докажат, че спокойните хора са много по-здрави. Така че, опитвайте се да разберете кое е това нещо, което ви кара да се гневите. Предполагам, че егото играе голяма роля. Опитвайте се да избягвате емоции като силно желание, омраза, гняв, ревност. Ще се съгласите, че когато се гневите много често кръвното ви налягане се покачва, а с това и шансовете да получите сърдечен удар. Вместо това се опитвайте да култивирате любов, състрадание и приемане.

Другото важно условие е спазването на определена диета и начин на живот, които отговарят на личната ви конституция, съобразени са с мястото където живеете, възрастта ви, работата и сезоните. Тялото ни „усеща“ кое е добро за него, но в последните години, прекалената консумация на захар и сладки храни и наличието на много консерванти и други химични агенти в храните са притъпили естествения усет. Опитвайте се сутрин да започвате деня си с чаша топла вода и да консумирате прясно сготвена храна, по възможност с качествени продукти. Запазването на храносмилателната топлина е много важно, тъй като всички проблеми идват от лошо храносмилане. Когато се храните, опитвайте се да спазвате няколко прости правила – не преяждайте, дъвчете бавно и сдъвквайте хубаво, наслаждавайте се на храната. Количеството храна, което поемаме трябва да е не повече от двете ни шепи, 1 част в стомаха трябва да остане за течност и 1 част за въздух, който да помогне за смилането. Така можете да поддържате тялото си в добро здраве.

Смятате ли, че западните хора могат да изучат и да практикуват тибетска медицина?

Да, разбира се, възможно е. По мое време учех заедно с две жени от Холандия и Германия. Първото условие, за да може един чужденец да изучава тибетска медицина е да знае тибетски език (писмено и говоримо), тъй като обучението е изцяло на тибетски. Полага се изпит по езика и чак след това този човек може да бъде приет в института за изучаване на тибетска медицина. Квотата за чужденци е много малка – 1 или 2 човека, а студенти се приемат на всеки 3 години.

Д-р Сонам Дордже идва за първи път в България през ноември 2001 година. Той посещава многократно нашата страна и работи успешно за превенцията на различни заболявания. Участва в семинари, посветени на традиционната тибетска медицина и астрология и извършва консултации по тибетско здраве.

Завършил е Тибетския медицински институт „Чагпори“ в щата Даржелинг. През първите пет години изучава теория на тибетската медицина. Две години специализира фармакология – изготвяне на тибетски лекове, както и пулсова диагностика при големия тибетски лекар и будистки учител Трогауа Ринпоче. След завършване на обучението става преподавател в Медицинския институт. Усъвършенства знанията си в клиниката на д-р Долкар в Делхи, един от личните лекари на Н.Св. Далай Лама. Ежегодно е канен за участие на Световния форум на тибетските лекари в Дарамсала. Открива частен медицински център в Делхи и става един от водещите тибетски лекари, диагностик и лечител.

Тибетската медицина е древна система на лечение, която използва пулсова и визуална диагностика, като основно е холистичното отношение към човешкото здраве. Най-голямата ценност на тибетската наука за здраве идва от теорията за връзката между ума и тялото. В основата на ефективността на тази връзка стои елиминирането на корена на болестта. Силата на тибетската медицина е в превенцията, като ни дава подходящи за нашата индивидуалност насоки за хранене и начин на живот, с чиято помощ можем да предотвратим появата на различни заболявания.

Интервюто е изготвено със съдействието на Александра Алексиева от Традиционен тибетски център „Мончара”, за първи брой на Алманах Лотос https://iztok-zapad.eu/lotus-almanah-1

Спешна кампания за Цвети, с която, само преди три месеца, се заливахме от смях на морето 😭по време на летния Шрот лагер за лечение на сколиози…‼️ СПЕШНА КАМПАНИЯ ‼️ Да помогнем на малката Цвети да се пребори с левкемията 🥹 🙏 ‼️ СПОДЕЛЯЙТЕ ‼️

Обръщам се към Вас хора с добри сърца, и аз като повечето от Вас не съм предполагал, че ще ме застигне тази необходимост да се моля за средства необходими за спасяването на дъщеря ми Цветелина Борисова на 14 г.

Това е дете което през целия си живот се е борило да си изправи гръбначния стълб - носи корсет с години и прави оздравителни упражнение, носи шини, носи очила, година и половина се бори с ортикария по цялото тяло, но това не я спря да тренира, да се учи, да се усмихва и да мечтае когато порасне да стане лекар.

Силата на духа и се виждаше, когато на вън е над 30 градуса, а тя продължаваше да носи пластмасов корсет обхващаш цялото тяло, но в тази борба с левкемията нейната сила играе по-малка роля и тука са важно неща извън нейната воля и сила и именно за това се обръщам към Вас, добри хора отворете сърцата си и ни помогнете, помогнете ни да съберем необходимите средства за лечението на Цвети, лечение което ще и даде много по - голям шанс за живот, шанс за живот на всички които я обичат.

Знаете, че едно нормално семейства в България не е способно да плати само тези непосилни суми за да спаси живота на детето си, знайте, че който добро прави добро получава. Ще сме изключително благодарни на всеки откликнал на нашия апел за помощ и нека Господ да пази Вас и децата Ви. Благодаря!

🌐 Подкрепете Цвети с дарение с карта, PayPal, ApplePay, GooglePay, Revolut или по IBAN сметка:
https://pavelandreev.org/bg/campaign/spasi-cveti
🌐 Банка: Алианц Банк България
IBAN: BG73BUIN95611000742763
BIC: BUINBGSF
Получател: Фондация Павел Андреев
Основание: Цветелина Любомирова Борисова
🌐Включете се в онлайн базара на платформата
https://www.facebook.com/groups/pavelandreevbggroup/?ref=share
🌐Разгледайте и нашия Фонд за лечение на деца в чужбина
https://pavelandreev.org/bg/subscription
#всичкизаеднозацвети
... See MoreSee Less

View on Facebook

Със захлаждането на прогнозата идва време за топлите камъни и Тибетския До Ние масаж.

До Ние е масаж, част от Тибетската традиция, за който се използват топли камъни, поставени върху тялото на човек. Масажът с камъни допринася за подобряване на общото състояние, но наред с „чувствам се добре” фактора, този вид масаж спомага за:

✔️ По-дълбока релаксация
✔️ Успокоява нервната система, намалява стреса и напрежението
✔️ Омекотява и отпуска схванатите мускули
✔️ Освобождава ставите
Успокоява хронична болка във врата и гърба
✔️ Подобрява циркулацията
✔️ Освобождава енергийните блокажи в тялото
✔️ Балансира и хармонизира цялото тяло

Камъните могат да се използват по два начина по време на масаж – топли или студени. Първо топлите камъни се поставят върху тялото, което го подготвя за по-ефективен масаж, тъй като топлината освобождава мускулното напрежение и увеличава еластичността на колагенните влакна. Използването на студени камъни има болкоуспокояващ ефект върху травмирани мускули, като намаляват способността на нервните окончания да предават импулси в наранените участъци. Студените камъни могат да спомогнат и за намаляването на локално възпаление.

За повече информация, моля посетете сайта на Мончара: https://monchara.bg/%d1%83%d1%81%d0%bb%d1%83%d0%b3%d0%b8/
... See MoreSee Less

View on Facebook

Една полезна алтернатива на "бързите" хапчета през призмата на Тибетската медицина за помощ при първи симптоми на простуда или грип.

ТЕМПЕРАТУРА ПРИ ПРОСТУДА

Половин литър вода с мляко (равни части), 1 ч.л. захар и 1 ч.л. смлян кардамон понижават температурата.

ПРОСТУДА

Сложете 0,5 ч.л. джинджифил и 1 ч.л. смляна канела в половин литър вода, да поври 10 минути. Изпивайте по 1 часа на всеки 3 часа, с малко количество мед.

ЗАПУШЕН НОС

Вдишайте изпаренията на разтворена в горяща вода куркума. Това позволява на слузта бързо да излезе от носа и той да се прочисти.

ГРИП

Чай от джинджифил. Мляко с куркума – 3 пъти на ден: това предотвратява усложнения след изкарана болест и укрепва отслабения черен дроб.

БОЛКИ В ГЛАВАТА

Смесваме 0,5 ч.л. сух джинджифил + малко гореща вода до образуване на паста. Пастата я налагаме върху челото. Възможно е да се появи парене, но то не е вредно.

БОЛКИ В ГЪРБА

Компрес от джинджифилова паста (джинджифил + вода).

БОЛКИ В ГЪРЛОТО

Направете си гаргара със запарена в гореща вода, салвия (градински чай). Много добър ефект има и клеевата тинктура – три пъти дневно. Капките се изпиват, разтворени в малко вода. Колко капки? – годините х 2.

ПЪПКИ, ОБРИВИ

1 с.л. сок от алое + четвърт ч.л. куркума. Приема се два пъти дневно, докато кожата не се изчисти.

ЛОШ ДЪХ ПРИ ПОВРЪЩАНЕ

Сдъвчете семената на фенел или (ако дъхът идва от стомаха) сварете по 1 ч.л. смлян кардамон, смляна канела и смлени дафинови листа (всичко в равни пропорции), охладете и изпийте отварата.

РАЗТЕГЛЕНИ МУСКУЛИ

Вземете си топла вана с 0,5 чаша смлян джинджифил и 0,5 чаша сода. Стойте 15 минути. На болното място два пъти на ден налагайте следния топъл компрес (1 ч.л. джинджифил + 1 ч.л. куркума + гореща вода).

БЕЗСЪНИЕ

Вечер преди сън изпийте чаша топло прясно мляко с 0,5 ч.л. смляно индийско орехче.

ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА ПАМЕТТА

Смесете три грама смлени семена от черен кардамон, заедно с 10 грама мед. Един път дневно, до подобряване на състоянието.

ИЗГАРЯНЕ

Разтворете щипка куркума в сок от алое и наложете върху изгорялото място.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Преходът между лятото и есента е периодът, когато сезонните плодове и зеленчуци, както и човешкото тяло, са акумулирали горещината от изминалото лято. Въпреки че, сутрините и вечерите стават хладни а силата на слънчевите лъчи намалява, трябва да внимаваме за проявления на натрупаната жар – възпаления, треска, лошо храносмилане, обостряне на гастрити и язви, главоболие, гадене и др.

Хранене
Като превантивна мярка е добре да наблегнем на консумацията на храни със сладък вкус (грозде, смокини, праскови и др.), ориз, зърнени храни (избягваме млякото и шоколада), горчив и стипчив вкус, като цикория, рукола, банани, бобови, артишок, за да можем да балансираме енергиите на огъня и вятъра.

Напитки
За този период е добре да се приемат чай от жасмин, лек черен чай, зелен чай, плодови сокове, вода.
Трябва да се избягват силният алкохол, мляко и млечни продукти, прекомерна употреба на месо, люти храни, твърде мазни и пържени храни и др.

Поведение
В този период можем да използваме естествени парфюми и етерични масла, съдържащи сандал или камфор, които са отлично средство за успокояване на огъня в тялото. Хубаво е да се носят леки дрехи, да стоим в хубаво проветрени помещения, под сянката на дървета в красиви градини или близо до фонтани, реки или потоци. Приятната и хармонична атмосфера, в съчетание с красотата на есенния сезон ще ни дадат сила, ще успокоят ума ни и ще хармонизират енергиите в тялото ни.
... See MoreSee Less

View on Facebook

С приключването на летните отпуски и връщането към работната рутина е важно да се грижим за себе си и да не позволяваме стреса да ни превзема.
Съгласно тибетската медицина, целият свят се състои от три вида енергии: вятър, жлъчка и слуз.
Стресът води до дисбаланс на вятъра. Недоспиването, силните вълнения, тревогите, прекалената стимулация на органите на чувствата (слушане на прекалено много музика, гледане на телевизия и др.) – всичко това води до усилване на вятъра. Докторът по тибетска медицина Юлия Юсипова, разказва какво можем да направим, за да помогнем на вятъра да се успокои.

Използвайте „заземяващи” подправки
Индийско орехче. Благодарение на топлата му и маслена природа, която успокоява вятъра, индийското орехче е антистрес подправка номер 1. Прекрасно допълва различни видове чай, десерти и основни ястия. Аз препоръчвам на пациентите с дисбаланс на вятъра, да носят в себе си пакет с индийско орехче, което да добавят към ястията, които приемат през целия ден. Разбира се, всичко трябва да е с мярка: не употребявайте повече от една чаена лъжичка индийско орехче на ден.

Кимион. Не само помага да се „заземим”, но подобрява и храносмилането. Аз обичам да си правя чай от кимион: половин лъжичка се залива с чаша гореща вода и стои няколко минути, след което се изпива.
Зелен кардамон. Тази подправка не само балансира вятъра, но и нормализира работата на бъбреците.

💆🏻‍♀️Правете си самомасаж преди сън
Преди сън, по посока на часовниковата стрелка, си втривайте загрято сусамово масло в точките, които в тибетската медицина се наричат точки на вятъра. Това са: центърът на дланите и стъпалата, пространството между гърдите, върха на главата, седми шиен и пети гръден прешлени. При дисбаланс на вятъра, натискът в тези точки може да бъде болезнен. Правете си този масаж всеки път след напрежение или когато сте превъзбудени. Това може да ви помогне да заспите по-добре, да имате спокоен и дълбок сън. За да усилите ефекта, може да добавите към загрятото масло една от „заземяващите” подправки.

🙏🏻Медитирайте поне по 3 минути на ден
Това антистрес упражнение би се понравило дори и на тези, които смятат, че медитацията е най-скучното нещо на света. Тя отнема само 3 минути и при това наистина има ефект: намалява напрежението и прояснява съзнанието. Хубаво е времето за медитация постепенно да се увеличава, но не е задължително.
Седнете удобно, затворете очи и се съсредоточете върху дишането си (върху вътрешната повърхност на ноздрите). Ще усетите как дишането ви постепенно става по-бавно и дълбоко. В случай, че започнат да се появяват мисли, опитайте се да не ги следвате и те ще си отидат. Концентрирайте се основно върху дишането си.
Превключването на вниманието върху вашият вътрешен мир, увеличава концентрацията, ще започнете да се съсредоточавате по-лесно, а изключването от външната суматоха, ще ви позволи да се върнете към себе си и собствените ви жизнени цели.

💆🏻Усвоете базова терапия с камъни
За дълбоко успокоение помага тибетският масаж с камъни До- Ние, който се извършва от професионалисти. В същото време вие можете напълно да използвате антистрес ефекта от горещите камъни и в домашна обстановка. Можете да си закупите камъни в специализираните магазини или да си съберете от морето. Нагрейте камъните на водна баня и завийте всеки от тях в някакъв тънък плат. Сложете ги върху кръста си. Ако по време на процедурата не заспите, то със сигурност след това ще се отправите към леглото.

🫖 Пийте билков чай и малко количество алкохол
Заради високото си съдържание на танини, зеленият чай увеличава вятъра, а също така черният чай и кафето. По-добре е да замените тези напитки с билков чай, топло мляко с мед, канела индийско орехче, топла вода, а така също и сок от кайсии, моркови и грозде. Що се касае до алкохола, вместо леки напитки (например бира), по-добре да изберете нещо по-силно, но в малки количества или греяно вино с подправки.

🔥«Загрейте» менюто си
Антистрес диетата трябва да бъде топла и маслена. Сухите и хладни храни са противопоказни. Гладуването, постенето, вегетарианството с недостатъчно съдържание на белтъчини (бобови и орехи), само могат да увеличат вятъра. Дори и плодовете е по-добре да бъдат термично обработени. Например ябълките и крушите могат да се запекат.
... See MoreSee Less

View on Facebook