Отново съм в Индия и отново се отправям към Дхарамсала, за да продължа практиката си по тибетска медицина под ръководството на тибетски доктор. Срещаме се в Делхи – той ще пътува за две седмици до Испания, а аз ще посетя Дерадун – град в Северна Индия, където също има създадена тибетска колония. Решавам да му задам няколко въпроса, които вълнуват хората на запад.
Доктор Намгял Кюсар е получил медицинското си образование в MenTseeKhang и има повече от 30 годишна практика. Пътува из целия свят, за да изнася лекции и да се среща с пациенти. Има натрупан дългогодишен опит в лечението на ракови заболявания и диабет.

Как тибетската медицина разглежда тялото на човека?
В тибетската медицина предпочитаме да говорим за баланс на организма. Болестите са комплекс от много фактори, много често и кармични, така че, не можем да говорим за напълно здрав човек. Дори и човек да се чувства добре, да се храни здравословно, да не пуши и да не пие, това не означава, че няма да се разболее, тъй като всички сме част от Самсара.

Каква е разликата между Тибетската и Алопатичната медицина? Могат ли да вървят ръка за ръка?
Целта на всяка една медицина е лечението на пациента и грижата за запазване на неговото здраве – както физическо, така и емоционално. Разликата е в начина на диагностика и лечение. Ние търсим причините за възникването на болестите, а не лекуваме само симптомите. Разбира се, двете медицини вървят ръка за ръка. Ние нямаме хирургия – тя се е практикувала едно време в Тибет, но сега това знание е загубено.

Тибетските лекарства ефективни ли са за хора, които живеят в различни географски области? Знаем, че е най-добре да консумираме локални продукти…
Да, по принцип продуктите, които отглеждаме в страната си, са най-добри за нас. Но има географски територии, с определени екологични и климатични показатели, които създават прекрасни билки, незамърсени от околната среда. Вероятно хората в България дори биха били по-чувствителни към съставките, т.е. ефектът ще е по-голям.
Не случайно Хануман е изпратен да донесе силна, живото-спасяваща билка от Хималаите до Шри Ланка.

Българската диета е пълна с консумацията на сурови плодове и зеленчуци. Научени сме, че това е най-здравословния начин на хранене. Според Тибетската медицина консумирането на много сурова храна, охлажда храносмилателната система и бъбреците. Къде е границата?
Зависи от ситуацията – трябва да слушаме тялото си. Когато тялото ни е здраво, ние можем да се храним с всякаква храна. Имаме ли обаче някакво смущение трябва да сме внимателни, тъй като първоизточник на болестите е състоянието на храносмилателната система. Ако тя не работи добре, то храната, която поемаме не се усвоява добре. Суровите плодове и зеленчуци са много силни, но имат студена потенция и това допълнително усложнява работата на храносмилателната система.

Има ли формула, която да ни предпази от тежки болести като рака?
Ракът е сложна и комплексна болест, но кармата винаги също е там. Реално ракът е във всеки от нас, но кога и дали ще се появи и колко бързо ще се развие зависи от много фактори.
Ракът на гърдата е много разпространен вид рак сред жените от Запад. А той се поражда от емоционални проблеми – работа до късно, проблеми на работното място и в къщи. Много често това са жени, които нямат особена подкрепа в семейството. При тибетците този вид рак не е често срещан – те са доволни от това, което имат. Нямат особени амбиции, а предпочитат да се радват на живота, такъв какъвто е.

От своя страна тибетците често страдат от рак на стомаха, тъй като се хранят със стара, некачествена храна.
Много е трудно когато човек не вярва в прераждането и кармата да му обясниш защо точно той се е разболял от рак. Хората на запад не могат да се освободят от егото си. Те мислят в кутийки и това им пречи да видят истинската причина за болестите си.
Дори и да водиш здравословен начин на живот, това не е гаранция, че тази болест няма да те застигне.

За предпазване от тази болест, човек не само трябва да се храни здравословно и да води здравословен начин на живот, но трябва да се научи и да мисли здравословно. Трябва да контролира емоциите си. Трябва да се научи как да бъде доволен с това, което има и да може да живее еднакво добре и като крал и като просяк. Когато умът е стабилен, тялото също остава стабилно и трудно може да бъде покосено от тежка болест. Хората от запад обаче, са толкова вкопчени в материалния свят, че дори и най-малкия проблем ги вади много бързо от равновесие.
Трябва да се научим да намираме баланса между духовното и физическото. Да се задоволяваме с това, което имаме, за да можем в един момент да започнем да се грижим и за другите.

До средата на септември, в периода на късното лято, е активна слезката, известна още и под името далак.
Това е най-големият лимфоиден орган в тялото и въпреки че, не е жизненоважен орган, тъй като неговите функции се припокриват от черния дроб и лимфните възли, неговото значение е голямо за поддържане на хомеостазата в организма.
Някои от функциите на далака са свързани с производството на лимфоцити , участие в разграждането на остарелите еритроцити и като кръвно депо.
Все още не е напълно изяснена ролята му и функционалния механизъм на действие на слезката, тъй като тя включва и сигнален механизъм при прекомерни усилия. Едва ли има човек, който да не е усещал внезапна тежест и болка в лявото подребрие, при прекомерни физически усилия. Т.е. това се явява като един защитен механизъм за организма в състояние на физически стрес.
В тибетските медицински текстове се казва, че слезката има основната функция да пречиства кръвта и тялото, така че, да придава сияйност на кожата.
Слезката или далакът са под влияние на конституция Кафа или Флегма, т.е. това е студен орган, който обича топлина. В случай, че има дисфункция на далака, ноктите, езикът и устата стават сухи, дори и да използваме крем за овлажняване. Могат да се появят много петна по лицето и очите, като хиперемия с лилаво-черен цвят. Не трябва да се бъркат с тъмно-жълтите петна, причинени от разстройства на черния дроб. Човек се чувства много изтощен, има липса на енергия.
Билката, която помага за поддържане функцията на слезката е черния кардамон. Трябва да се избягва прекомерния прием на сладко и солено. Киселото е добър вкус за далака.

Можете да се консултирате по различни въпроси, свързани с вашето здраве, с Др. Сонам Дордже, като си запишете час на 0888953929.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Масажът не е само сбор от техники и похвати за поглаждане, разтриване и омачкване на кожата и мускулите на човек.

Самото съприкосновение с тъканите, освен механично въздействие, отключва и редица биохимични реакции, които стимулират производството на хормони, морфиноподобни вещества и др. Съществуват редица теории за въздействието на масажа върху тялото, като те взаимно се допълват.

✓ Механичното допиране до кожата и омачкването на тъканите спомага за олющването на епидермалния слой клетки, което отваря изхода на потните и мастни жлези. Освен това се ускорява и движението на лимфата, което има добър оттичащ ефект. Разнасянето на патологичните отлагания от обмяната на веществата става по-бързо.

✓ Рефлекторното действие се обяснява с възбуждането на хилядите рецептори за допир и натиск, които са разположени в епидермиса и дермата на кожата, като така се активират рефлексните дъги, които имат ответна реакция – мускулите се релаксират или тонизират, според целите на терапевта и използваните от него похвати, настъпва балансиране на възбудно-задръжните процеси в мозъка, кръвоносните съдове се разширяват, отварят се нови колатерали, разтоварва се работата на сърцето, включват се екстракардиалните фактори, които подпомагат работата на сърдечния мускул, тъканите се кръвоснабдяват и трофиката им се подобрява многократно.

✓ При натиска от масажа настъпва разрушаване на някои клетки, като освободеният от тях белтък образува т.нар. нехрохормони – те предизвикват изработването на антитела в организма, с което повишават имунната защита на човека.

✓ Масажът води до образуването на ендорфиноподобни вещества, които имат силно обезболяващо действие и повишават настроението, човек се чувства по-лек, бодър и изпълнен с енергия.

✓ Стимулира се производството на витамин Д2, на хистамин и хистаминоподобни вещества, които имат вазодилатиращо действие, т.е. подобряват кожното кръвообращение, кожата хиперемира, с което се подобрява трофиката на тъканите.

✓ И не на последно място стои теорията за биоенергийното въздействие върху тялото. Знаем, че в тялото се движи енергия по меридиани, които са общо 14 – 12 двойки меридиани, свързани с вътрешните органи и два единични меридиана – преден среден и заден среден меридиан. Биофизичните изследвания показват, че определени участъци от кожната повърхност са с различно омово съпротивление и тези места вероятно отговарят на т.нар. меридианни точки, чрез които по-лесно се достига до самите меридиани. По този начин можем да влияем върху тях при определени патологични състояния – недостиг или излишък на енергия.

В Тибетския Ку-Ние масаж се набляга на работата с различни биоактивни точки, което води до отблокиране на енергията в меридианите и балансиране на работата на целия организъм.

Човек се чувства едновременно релаксиран, но и изпълнен с енергия.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Знаете ли че, според източната медицинска система, всеки сезон в годината се управлява от различен елемент и притежава определени характеристики?

Късното лято и прехода между сезоните се управлява от елемента земя.

Активни органи: стомах, далак и панкреас.

Цветът на далака са устните.

Тъкан: мускули

Цвят: жълто

Емоции: Тревожност/ Удовлетвореност

Елементът Земя в природата е представен от нашата планета. Земята е наш дом, предоставя ни място за живеене, както и всички ресурси, за да може тялото ни да расте и да се поддържат всички жизнени процеси.

При хората, елементът Земя е нашето физическо тяло. Физическото ни тяло, осигурява дом за Духа, така както Земята осигурява дом за всички жизнени форми.

Така както Земята осигурява храната, но и трансформирането на материята, така и нашата храносмилателна система е отговорна за приемането, преработката, абсорбирането на хранителните продукти и захранването на клетките ни.

Способността ни да приемаме чиста и питателна храна е изключително важна за поддържането на физическото ни тяло.

Много важно е и поддържането на храносмилателния огън в стомаха, който е отговорен за смилането на храната.
... See MoreSee Less

View on Facebook

В тибетската медицина съществуват четири основни подхода към балансиране на организма и превенция срещу заболявания:

🍀 Правилно хранене 🍎🥣🥦 - за добро храносмилане трябва да детоксикираме стомаха и червата, като приемаме топли храни и напитки. Избягвайте замразени и студени храни, както и преяждането.

Тибетската медицина предлага специални билкови формули за тежки стомашни проблеми като Дашел 37.

🍀 Движение и корекция в начина на живот 🧘‍♀️🧘‍♂️🏂🏊‍♂️

🍀 Терапии с натурални фитопрепарати 🌿🌾

🍀Външни процедури и масажи 💁‍♀️

В Традиционен тибетски център Мончара, можете да запишете час за индивидуална консултация с д-р Сонам Дордже, специалист по Тибетска медицина, както и да запазите час за Тибетски Ку Ние масаж.
За въпроси и записвания: 088 895 3929
... See MoreSee Less

View on Facebook