Късното лято обхваща периода от края на август до средата на септември. В този период трябва да съхраняваме енергията на стомаха, далака и панкреаса.
Панкреасът или задстомашната жлеза е част от храносмилателната система, с екзокринна и ендокринна функция.
Екзокринната част на панкреаса представлява сложна тубуло-алвеоларна жлеза, сходна със слюнчените жлези, която отделя секрет съдържащ ензими. Те са от основно значение за храносмилането.
Секрецията на тези ензими се контролира по хормонален и нервен път. Хормоналната регулация се осъществява от гастроинтестинални хормони (секретин и холецистокинин). Нервната регулация се осъществява чрез парасимпатикуса (n.vagus), който стимулира секрецията на панкреатичен сок по време на храносмилането. Ето защо е важно, когато се храним, да го правим в спокойна и приятна обстановка.
Секретът от панкреатичния сок, който е алкален с количество от 1500 ml дневно, се излива в дуоденома и участва в разграждането на всички хранителни вещества, както и в протекцията на дванадесетопръстника.
Ендокринната част на панкреаса е представена от островите на Лангерханс и произвежда четири пептида с хормонална активност, а те са: инсулин, глюкагон, соматостатин и панкреатичен полипептид. Всички те участват в поддържане на хомеостазата на организма, като основно инсулина и глюкагона, които поддържат баланса на глюкозата в кръвта.
Нарушаването на ендокринната функцията на панкреаса, води до поява на диабет, дължащ се на абсолютен или относителен недостиг на инсулин. Това води до нарушаване не само на въглехидратната обмяна, но също така и до нарушаване на обменните процеси на белтъците, мазнините и гликопротеините.
Диабетът е познат като Чен-ни в Тибетската медицина, което буквално преведено, означава често уриниране. През последните десетилетия, случаите на диабет се покачват непрекъснато. Сред основните причини за болестта се посочват заседналият начин на живот и лошите хранителни навици.
Диабетът е хронична метаболитна болест, при която тялото не е способно да използва глюкозата по подходящ начин, което води до хипергликемия (висока кръвна захар), глюкозурия (захар в урината), полиурия (увеличено количество на отделената за 1 денонощие урина) и полидипсия (патологично увеличена жажда, съпроводена с увеличен прием на течности). Когато не се лекува, диабетът може да доведе до сериозни усложнения, тъй като унищожава най-малките съдове в тялото, особено на очите, крайниците, бъбреците. В крайна сметка може да се стигне до:
  • Сърдечен удар
  • Инсулт
  • Слепота
  • Диабетна полиневропатия
  • Ампутация на крайник
  • Импотенция при мъжете
  • Пруритус (сърбеж)
В Тибетската медицина съществуват 20 форми на тази болест: 4 се дължат на конституция Вятър, 6 се в резултат на дисбаланс на Жлъчката и 10 са причинени от дисбаланс на Флегмата. Но най-често се срещат последните.
Според теорията на традиционната тибетска медицина, диабетът се асоциира с покачването на Флегмата и мазнините в тялото. Конституция Флегма е проявление на елементите Вода и Земя. Тези елементи се увеличават в резултат на приема на храни със сладък вкус, особено свинско, зърнени храни, сладки плодове, картофи, моркови, студено мляко, подсладени сокове, захар. Това са основните фактори, които допринасят за развитието на диабет. Следователно е лесно да се заключи, че приемът на тези храни в големи количества, създава дисбаланс, който води до отслабване на храносмилателната топлина. Ако този процес продължи твърде дълго време, това ще доведе до проблеми с бъбреците и пикочния мехур, ще се появят болки в областта на кръста и бедрата, краката ще са студени.
Как се подхожда в Тибетската медицина към лечението на такива пациенти?
  • Контролиране на хранителните навици
  • Оставяне на достатъчно време между хранителните приеми
  • Избягване на слузообразуващи храни, като захар, картофи, ориз и др.
  • Избягване на алкохола
  • Регулярни упражнения
  • Намаляване на теглото
  • Избягване на спането през деня
  • Избягване на пушенето
  • Овладяване на стреса, чрез различни практики – йога, медитация
  • Възстановяване на храносмилателната топлина
  • Възстановяване на отслабените органи и системи
  • Прием на подходящи билки
    • Куркума
    • Нийм
    • Трифала (три плода)
Ако сте един от хилядите хора, които търсят естествен, сигурен и ефективен начин за решаване на проблемите с диабета, вие сте добре дошли в света на Тибетската медицина.
Важно е да следите нивата на кръвната си захар, като е препоръчително хората над 45 години да го правят на всеки три години. Тестове могат да се правят и по-често, и на по-ранна възраст, когато съществуват рискови фактори. Трябва да обръщате внимание и на симптомите, които алармират за развитието на тази болест, като често уриниране, прекомерна жажда, сладък вкус в устата, замъглено виждане, рани, които трудно зарастват, лесна умора, сънливост, прекомерно изпотяване, сухота в гърлото и др.
Консултирайте се навреме с лекар и не оставяйте проблемът да се задълбочава.

До средата на септември, в периода на късното лято, е активна слезката, известна още и под името далак.
Това е най-големият лимфоиден орган в тялото и въпреки че, не е жизненоважен орган, тъй като неговите функции се припокриват от черния дроб и лимфните възли, неговото значение е голямо за поддържане на хомеостазата в организма.
Някои от функциите на далака са свързани с производството на лимфоцити , участие в разграждането на остарелите еритроцити и като кръвно депо.
Все още не е напълно изяснена ролята му и функционалния механизъм на действие на слезката, тъй като тя включва и сигнален механизъм при прекомерни усилия. Едва ли има човек, който да не е усещал внезапна тежест и болка в лявото подребрие, при прекомерни физически усилия. Т.е. това се явява като един защитен механизъм за организма в състояние на физически стрес.
В тибетските медицински текстове се казва, че слезката има основната функция да пречиства кръвта и тялото, така че, да придава сияйност на кожата.
Слезката или далакът са под влияние на конституция Кафа или Флегма, т.е. това е студен орган, който обича топлина. В случай, че има дисфункция на далака, ноктите, езикът и устата стават сухи, дори и да използваме крем за овлажняване. Могат да се появят много петна по лицето и очите, като хиперемия с лилаво-черен цвят. Не трябва да се бъркат с тъмно-жълтите петна, причинени от разстройства на черния дроб. Човек се чувства много изтощен, има липса на енергия.
Билката, която помага за поддържане функцията на слезката е черния кардамон. Трябва да се избягва прекомерния прием на сладко и солено. Киселото е добър вкус за далака.

Можете да се консултирате по различни въпроси, свързани с вашето здраве, с Др. Сонам Дордже, като си запишете час на 0888953929.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Масажът не е само сбор от техники и похвати за поглаждане, разтриване и омачкване на кожата и мускулите на човек.

Самото съприкосновение с тъканите, освен механично въздействие, отключва и редица биохимични реакции, които стимулират производството на хормони, морфиноподобни вещества и др. Съществуват редица теории за въздействието на масажа върху тялото, като те взаимно се допълват.

✓ Механичното допиране до кожата и омачкването на тъканите спомага за олющването на епидермалния слой клетки, което отваря изхода на потните и мастни жлези. Освен това се ускорява и движението на лимфата, което има добър оттичащ ефект. Разнасянето на патологичните отлагания от обмяната на веществата става по-бързо.

✓ Рефлекторното действие се обяснява с възбуждането на хилядите рецептори за допир и натиск, които са разположени в епидермиса и дермата на кожата, като така се активират рефлексните дъги, които имат ответна реакция – мускулите се релаксират или тонизират, според целите на терапевта и използваните от него похвати, настъпва балансиране на възбудно-задръжните процеси в мозъка, кръвоносните съдове се разширяват, отварят се нови колатерали, разтоварва се работата на сърцето, включват се екстракардиалните фактори, които подпомагат работата на сърдечния мускул, тъканите се кръвоснабдяват и трофиката им се подобрява многократно.

✓ При натиска от масажа настъпва разрушаване на някои клетки, като освободеният от тях белтък образува т.нар. нехрохормони – те предизвикват изработването на антитела в организма, с което повишават имунната защита на човека.

✓ Масажът води до образуването на ендорфиноподобни вещества, които имат силно обезболяващо действие и повишават настроението, човек се чувства по-лек, бодър и изпълнен с енергия.

✓ Стимулира се производството на витамин Д2, на хистамин и хистаминоподобни вещества, които имат вазодилатиращо действие, т.е. подобряват кожното кръвообращение, кожата хиперемира, с което се подобрява трофиката на тъканите.

✓ И не на последно място стои теорията за биоенергийното въздействие върху тялото. Знаем, че в тялото се движи енергия по меридиани, които са общо 14 – 12 двойки меридиани, свързани с вътрешните органи и два единични меридиана – преден среден и заден среден меридиан. Биофизичните изследвания показват, че определени участъци от кожната повърхност са с различно омово съпротивление и тези места вероятно отговарят на т.нар. меридианни точки, чрез които по-лесно се достига до самите меридиани. По този начин можем да влияем върху тях при определени патологични състояния – недостиг или излишък на енергия.

В Тибетския Ку-Ние масаж се набляга на работата с различни биоактивни точки, което води до отблокиране на енергията в меридианите и балансиране на работата на целия организъм.

Човек се чувства едновременно релаксиран, но и изпълнен с енергия.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Знаете ли че, според източната медицинска система, всеки сезон в годината се управлява от различен елемент и притежава определени характеристики?

Късното лято и прехода между сезоните се управлява от елемента земя.

Активни органи: стомах, далак и панкреас.

Цветът на далака са устните.

Тъкан: мускули

Цвят: жълто

Емоции: Тревожност/ Удовлетвореност

Елементът Земя в природата е представен от нашата планета. Земята е наш дом, предоставя ни място за живеене, както и всички ресурси, за да може тялото ни да расте и да се поддържат всички жизнени процеси.

При хората, елементът Земя е нашето физическо тяло. Физическото ни тяло, осигурява дом за Духа, така както Земята осигурява дом за всички жизнени форми.

Така както Земята осигурява храната, но и трансформирането на материята, така и нашата храносмилателна система е отговорна за приемането, преработката, абсорбирането на хранителните продукти и захранването на клетките ни.

Способността ни да приемаме чиста и питателна храна е изключително важна за поддържането на физическото ни тяло.

Много важно е и поддържането на храносмилателния огън в стомаха, който е отговорен за смилането на храната.
... See MoreSee Less

View on Facebook

В тибетската медицина съществуват четири основни подхода към балансиране на организма и превенция срещу заболявания:

🍀 Правилно хранене 🍎🥣🥦 - за добро храносмилане трябва да детоксикираме стомаха и червата, като приемаме топли храни и напитки. Избягвайте замразени и студени храни, както и преяждането.

Тибетската медицина предлага специални билкови формули за тежки стомашни проблеми като Дашел 37.

🍀 Движение и корекция в начина на живот 🧘‍♀️🧘‍♂️🏂🏊‍♂️

🍀 Терапии с натурални фитопрепарати 🌿🌾

🍀Външни процедури и масажи 💁‍♀️

В Традиционен тибетски център Мончара, можете да запишете час за индивидуална консултация с д-р Сонам Дордже, специалист по Тибетска медицина, както и да запазите час за Тибетски Ку Ние масаж.
За въпроси и записвания: 088 895 3929
... See MoreSee Less

View on Facebook