Чудили ли сте се някога защо Тибетците изглеждат толкова щастливи?

Част от отговора може би се крие в т.н. Ку Ние масаж – подхранваща терапия, която се използва за успокояване на болестите в Тибет през последните 4000 години.

За разлика от повечето стилове масажи, които са фокусирани основно върху физическото тяло, Ку Ние масажът цели да помогне на преодоляването на емоционални и психологически проблеми, които се проявяват като напрежение, болка и болести. Това става чрез една холистична, духовна и ритуална практика, която може да продължи повече от два часа.

„Ку Ние е един красив подход към лечението и здравето“, казва Джени МакОлиф – практикуваща Ку Ние терапия в Мелбърн. „Това е една много подхранваща терапия: Тибетските вярват, че подхранването е част от лечението“. МакОлиф казва, че едно от основните предимства и приоритети на Ку Ние е успокояването и балансирането на ума. Тя посочва, че когато позитивните или радостни чувства минават през всеки орган и циркулират в тялото „нашата физическа и химична енергия се трансформират и балансират“.

„В Тибетската медицина се вярва че, причината за всички болести е невежеството или липсата на познание за това, което ни разболява,“ казва тя. „Ку Ние връща тялото и ума към баланс, фиксирайки проблема.“

Според Тибетската медицина тялото се управлява от същите елементи, които съществуват и определят заобикалящата ни среда: етер, вятър, огън, вода и земя. Когато тези елементи са извън баланс в тялото, се появява болестта.

Тибетската медицина цели да възвърне баланса между тези елементи, лекувайки коренната причина за болестта. Използват се четири терапевтични подхода за постигане на баланс: диета, поведение, билки и външни терапии. Ку Ние масажът се смята за една от най-важните външни процедури.

Какво представлява Ку Ние масажът?

Ку Ние е вид масаж, който е част от древната Тибетска медицинска система. Думата Ку означава нанасяне на масло, затопляне и раздвижване на ставите. Ние се отнася към масажните техники, които се прилагат върху мускулите и сухожилията. Голямо внимание се обръща върху духовността с няколко ритуала, които се изпълняват преди да започне масажът. „Терапевтът работи толкова с ума си, колкото и с ръцете си.“ Казва МакОлиф.

Какво се случва по време на процедурата?

Чрез въпроси и изследване на пулса, терапевтът установява какъв е проблемът и определя личната конституция на човека – Вятър, Жлъчка или Флегма. Хората тип Вятър обикновено са слаби, говорят много и умът им винаги е зает. Хората тип Жлъчка, обикновено са мургави, имат бързи движения и силна воля. Хората тип Флегма обикновено имат по-тежка конструкция на тялото, спокойни са, бавни и стабилни.

Типът конституция помага на терапевта да разбере защо се е случил проблема и коя би била най-подходящата процедура. Масажните техники и типа на използваните масла за процедурата зависят много от конституцията на човека.

Преди да се започне с масажа, терапевтът рецитира мантри, за да потърси познание и напътствие от Бащата на Тибетската медицина – Медицинският Буда. Червен конец се завързва около безименният пръст на двете ръце на Клиента, както и около четвъртите пръсти на краката, за да се предпази жизнената сила, която се приема за уязвима по време на масаж.

Терапевтът масажира предната част на тялото, след това гърба чрез различни техники, с които балансира енергиите, премахва напрежението и умората. Масажът традиционно се прави върху специална постелка на пода. За хората тип Вятър се използва масло, което да успокои ума. За хората тип Жлъчка се използва масло, което да охлади тялото. За хората тип Флегма се използва масло, което да стимулира тялото. Традиционно се е използвало масло, направено от мляко от дри.

Масажът може да включва използването на специални масажни пръчици, мокси (за стимулиране на специални точки с топлина), горещи камъни и вендузи. В зависимост от конкретния проблем, терапевтът може да стимулира определен брой от над 250 акупресурни точки по тялото.

Как се усеща човек?

Ку Ние е една от най-успокояващите масажни процедури по отношение на времето, което терапевтът с тиха и внимателна грижа, посвещава на Клиента. Процедурите обикновено отнемат около два, понякога и три часа, основно защото има толкова много да се направи. „Ние вярваме, че сетивните органи са свързани с вътрешните органи,“ казва МакОлиф. „Когато масажираме очите например, тъй като в тази система те са свързани с черния дроб, ние си представяме, че масажираме именно този орган. Ето защо може да отнеме толкова много време. Не бихме искали да пренебрегнем нито една част от тялото.“

Със силно наблягане върху подхранването, като елемент от оздравителния процес, Ку Ние Клиентите обикновено се чувстват като преродени. „Много хора го намират за поразително емоционален опит, в добрия смисъл,“ казва МакОлиф. „Често сълзите потичат свободно, особено при мъже.“

На кого може да помогне?

Ку Ние е изключително подходящ за хора, които искат повече от масажа, освен просто физическа процедура.

Освен при чисто физически проблеми, като мускулни наранявания, силата на масажа е и в способността му да помага при емоционални и ментални проблеми. „Изключително полезен при проблеми с ума, като например депресия, безсъние, тревожност, травми, шок, тъга, пост-травматичен стрес и при жени, които изпадат в следродилна депресия,“ казва МакОлиф.

Тя посочва, че този вид масаж е от полза и при хора, страдащи от хронични заболявания.

„Имала съм Клиенти, които идват след много, много тестове и консултации с доктори, на които не им е поставена диагноза, или без да им е посочена причината за тяхното състояние. Ку Ние може да бъде много полезен за хора в подобна ситуация. Той им помага да постигнат хармония и баланс в живота си, така че да се чувстват добре и щастливи,“ казва тя.

Превод на статия от Good Medicine Australia Magazine.

Какво представлява ПМС през призмата на Тибетската медицина?

Женският организъм не е предназначен за съвременния натоварен начин на живот. Той се е формирал тогава, когато ние жените сме водили много по-умерен начин на живот и сме раждали повече отколкото сега. Очевидно нашето тяло не успява да следва промените на обществото, което води до душевен и физически дисбаланс. Особено остро това се усеща преди и по време на менструация, тъй като през този период организмът отслабва.

"Постарайте се поне два дни преди началото на месечния цикъл и през двата първи дни да сте максимално спокойни: да не се вълнувате и да не водите прекалено активен начин на живот – казва докторът по тибетска медицина Юлия Юсипова – важно е процеса на изчистване на организма да протече качествено, в противен случай е възможно образуването на кисти, миоми и други новообразувания”.

Съгласно тибетската традиция нашият свят, в това число и самите ние, се състои от три вида енергии: Вятър (Лунг), Жлъчка (Трипа) и Слуз (Бадкан). По принцип във всеки човек преобладава една от тези енергии. Жените от различните типове понасят по различен начин месечния цикъл и се нуждаят от различни балансиращи «лекарства».

За повече информация относно препоръките при трите вида енергии, посетете сайта на Мончара:
https://monchara.bg/2018/04/…
... See MoreSee Less

View on Facebook

Тайната на красивите тибетски коси стига чак до Карибските брегове, където Джак Спароу е забелязан с изумително гладка и подхранена коса. А сега, чудните тибетски масла могат да бъдат открити и на една ръка разстояние!

Продуктът е разработено от Тибетския институт за медицина и астрология Men-Tsee-Khang, Дхарамсала, Индия.
... See MoreSee Less

View on Facebook

За какви проблеми Ку Ние масажът е най-полезен?

Ку Ние масажът може да бъде от помощ не само при решаване на физически проблеми, но помага при емоционално и психично напрежение, депресия, безсъние, тревожност, както и специално при жени, които се чувстват изтощени след раждане. Съгласно традиционното разбиране на тибетската медицина, коренът на повечето болести са емоциите, които се проявяват в човешкото тяло под формата на три жизнени енергии (конституции) – вятър, жлъчка и слуз (флегма). Всеки човек се ражда с определена конституция, т.нар. рождена конституция. С течение на времето и в резултат на начина на живот може да възникне дисбаланс в организма, който се изразява в излишък или недостиг на определена жизнена енергия. Задачата на тибетската медицина е да възстанови първоначалната хармония в тялото. За тази цел се използват различни методи за поставяне на диагноза и за връщане на изначалното равновесие.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Има ли храни, които не се препоръчват според тибетската медицина?

От здравословна гледна точка е препоръчително да се приемат всички видове храни, тъй като тялото се нуждае от конкретно равновесие на мазнини, въглехидрати, протеини, витамини и микроелементи, за да функционира адекватно. Препоръките за балансирано хранене следват конкретната конституция на човека. За едни хора приемът на месо е препоръчителен, докато други трябва да го избягват. Няма групи храни, които се изключат напълно, но индивидуалната диета се прави в зависимост от нуждите на конкретния пациент.

В център Мончара можете да запишете час за прегледи и индивидуална консултация с д-р Сонам Дордже, водещ специалист по тибетска медицина.

За въпроси и записвания: 088 895 3929
... See MoreSee Less

View on Facebook

При първи симптоми на грип и настинка ви представяме една тибетска билкова формула, която засилва защитните функции на организма и спомага за неговото укрепване.

Norbu 7-thang / ནོར་བུ་བདུན་ཐང།
Скъпоценна отвара от 7 съставки

Отварата Норбу 7 е съставена от седем билки, които усилват защитните сили на тялото.

Билковата формула има за цел да подсили способността на тялото да се бори с инфекциите, да намали продължителността и силата на симптомите, предизвикани от грип и настинка, както и да подсили дихателната функция на белите дробове.
Прочиства бронхиалните пътища, намалява бронхиалните секрети и улеснява отделянето им. Подпомага работата на дихателната система.

Тази билкова отвара притежава силни антибактериални, антивирусни и антипиретични свойства. Взима се при първи симптоми на грип и настинка, като температура, отпадналост, треска.

Ето и съставките, на които се дължат свойствата на отварата:

Трите плода или Трифала:

Terminalia chebula – арура/ харитаки

В Тибетските медицински текстове се казва, че този плод притежава 6 вкуса и 8 различни потенции. Използва се при лечението на болести, причинени и от трите конституции или енергии.
Харитаки е лек стимулант на храносмилането, апетита и притежава леки слабителни свойства. Успокоява Вата и Кафа.

Terminalia belerica – барура/ бабитаки/ бахеда

представлява широколистно дърво с лечебни качества, класифициращо се към семейство Combretaceae. В Индия, кората на растението е използвана с лечебни цели още преди повече от 3000 години. За пръв път през 7 век индийски лекар е прилагал билката при сърдечни заболявания.
Барура има гореща потенция. Използва се за успокояване на болести на Кафа и Пита. В традиционната медицина на Индия и Тибет се използва за лекуване на ревматични болки, проясняване на зрението, усилване на растежа на косата и подобряване на гласа. Лекува кашлица, астма и хълцане.

Emblica officinalis – кюрура/ амла/ амалаки

Амлата има кисел вкус и сладък послевкус, студена и мека потенция, афродизиак. Действа разхлабително и възбуждащо апетита. Поради това е много добро средство за подобряване на храносмилането. Богат източник на натурален витамин С, поради което има и мощно антиоксидантно действие. Съдейства за подсилването на имунната система и защитните сили на организма. Поддържа нормалните нива на киселинност. Има благоприятен ефект върху астматични прояви.

Inula racemosa - оман

Азиатско растение, което расте в умерените и алпийски зони на Хималаите - област Синдзян, Афганистан, Кашмир, Непал, Пакистан. Корените са широко използвани в традиционната медицина като отхрачващо средство.
Има горчив и стипчив вкус, гореща потенция, с което успокоява Кафа (или флегмата в тялото). Използва се за лечение на треска, анорексия, кашлица, астма и хълцане.

Tinospora cordifolia - гудучи

Гудучи има горчив вкус и гореща потенция, стимулира храносмилането. Използва се при лечение на треска, болезнена жажда, треска, жълтеница и подагра.

Rubus ellipticus – жълта хималайска малина

Жълтата хималайска малина, принадлежаща към семейство Roseacae, е включена в десетте най-ядливи, диви лечебни растения. Той включва около 1500 вида, разпространени в цяла Индия, както и по света. Плодът съдържа различни вещества, като протеини, липиди, въглехидрати, фибри, антоцианин, феноли, антиоксиданти, аскорбинова киселина, флавоноиди, както и минерали (фосфор, калий, калций, магнезий). Поради това, този плод има много ползи за здравето и традиционно се използва за лечение на треска, кашлица, възпалено гърло и коронарни сърдечни заболявания.

Hedychium gardnerianum – хималайски джиджифил

Расте на слънчеви, светли или полусенчести места в източните Хималаи и Непал.
... See MoreSee Less

View on Facebook