Теорията за 5-те елемента и 3-те отрови

В традиционните текстове се казва, че всички живи същества са съставени от 5 елемента – пространство, въздух, огън, вода и земя в различна за всеки човек комбинация.

Тези пет елемента се проявяват под формата на три жизнени енергии или конституции – Вятър (елемент Вятър), Жлъчка (елемент Огън) и Слуз (елементи Вода и Земя). Елементът Пространство, задава мястото за развитие на останалите елементи.*

Тези три конституции се подхранват и дисбалансират от 3 основни емоции или 3 отрови. Чувството на прекалена привързаност или желанието усилва Вятъра, гневът усилва жлъчката, а незнанието усилва Слузта.

Във всяко живо същество тези три начала са преплетени в уникална комбинация. Всеки човек се ражда с определена или рождена конституция. С течение на времето и в резултат от начина на живот може да възникне дисбаланс в организма, който се проявява като излишък или недостиг на определена жизнена енергия.

Всяка една конституция си има определени характеристики, които определят външния вид, характера и предразположението към определени болести.

Човек с конституция Вятър притежава слаба и издължена физика, обикновено му е трудно да натрупа килограми. Обичайно тези хора говорят бързо и много, движат се много, чувствителни са към студ и вятър, ставите им издават пукащи звуци, докато ходят. Склонни са към запек, слаба имунна система, сърцебиене и образуване на газове, колит. Слабо място са нервната система и кръвообращението. Склонни са към прекалена нервност, притеснения и страхове. В състояние на стрес се превъзбуждат и им е трудно да останат фокусирани. Вярва се, че тези хора трудно трупат богатство, обикновено са бедни, имат кратък живот и лек сън. Те обожават да пеят, да се смеят, да се борят и да стрелят с лък. Имат силно желание за храна със сладък, кисел, горчив и лют вкус. Хората тип Вятър образно олицетворяват лешояди, врани и лисици.

Когато Вятърът е балансиран, хората са много витални и проявяват творчество. Творци, ентусиасти и вдъхновители. От хора тип Вятър стават отлични артисти и лечители.

Когато Вятърът е в дисбаланс се появява силна тревожност и страх. Хората стават нервни, понякога груби и сънят се нарушава.

Традиционен тибетски център „Мончара“ работи за връщане на енергийната хармония на хората с конституция Вятър, използвайки натурални тибетски продукти, които тонизират тялото и повлияват емоционалния баланс.

Човек с конституция Жлъчка обикновено е изключително жаден и гладен, има жълтеникава коса и кожа, интелигентен и горд, с хармонично развито тяло, по-силна мускулатура, лесно свалят и качват килограми. Фокусиран и енергичен. Склонен са към разстройство, проблеми с жлъчката и черния дроб, очите, високо кръвно, различни проблеми с кожата (кожни раздразнения, сърбеж, пъпки, акне). Тези хора обикновено се потят много. Като цяло имат средна продължителност на живота. Имат желание за храна със сладък, горчив и стипчив вкус.Те се оприличават на тигри, маймуни и зли духове.

Хората тип Жлъчка притежават остър ум, природна интелигентност. Това са хора на риска, много динамични. От тях стават отлични учители и лидери.

Когато огънят се „разпали“, възниква гняв и това може да доведе до проблеми със стомаха и развиване на язва.

Хората с конституция Флегма имат относително хладно тяло, малки стави и бледа кожа, големи влажни очи, гъста и лъскава коса, склонен към напълняване. Изключително издръжливи на глад, жажда, емоционални страдания и екстремни климатични условия. Характеризират се с силна физика, дълъг живот, обикновено успяват да натрупат богатство, притежават дълбок сън, изключително толерантни, щедри и благородни. Обикновено имат приятен глас, говорят бавно, притежават меки, плавни движения, последователни са и отдадени. Имат силно желание за топла храна с лют, кисел и стипчив вкус. Оприличавани са на лъвове и слонове.

Трудно свалят килограми, обикновено са със затруднено храносмилане и са склонни към проблеми с бъбреци, далак, бели дробове. Предразположени са към настинки и задържане на вода. Лесно могат да изпаднат в летаргия и дори депресия.

Притежават безусловна любов и отдаденост. От такива хора стават чудесни здравни работници.

Дисбалансът на Флегмата, може да доведе до несигурност, проблеми с храносмилането, студ в долната част на крайниците.

Хората, при които има преобладаване на повече от една енергия, обикновено са комбинация от проявления, характерни за различните конституции.

*В Аюрведа конституциите се наричат доши (Вата, Пита, Кафа);

Въпрос към Н.С. Далай Лама:

Защо враговете ни са най-големите учители?

За да развием състрадание, първо следва да изчакаме да се появят трудности, за да можем да го приложим. А кой създава такива трудни условия? Със сигурност не са приятелите ни, а враговете ни. Те са тези, които ни носят най-много тревоги, така че ако наистина искаме да се научим и да развием истинско състрадание, следва да считаме враговете ни за най-добрите ни учители.

Кадър от манастирът на Далай Лама в Дхарамсала
... See MoreSee Less

View on Facebook

“Най-доброто време за засаждане на дърво беше преди 20 години. Второто най-добро време е сега.”

Кадър от свещеното дърво Бодхи, където принц Сидхартха Гуатама, докато медитира под дървото Бодхи, постигна просветление и се превръща в Буда.

Снимка: World Pilgrimage Guide
Място: Бодх Гая, Индия
... See MoreSee Less

View on Facebook

Тибетската медицина е древна система на лечение, която използва пулсова и визуална диагностика, като основно е холистичното отношение към човешкото здраве. Най-голямата ценност на тибетската наука за здраве идва от теорията за връзката между ума и тялото. В основата на ефективността на тази връзка стои елиминирането на корена на болестта.

Силата на тибетската медицина е в превенцията, като ни дава подходящи за нашата индивидуалност насоки за хранене и начин на живот, с чиято помощ можем да предотвратим появата на различни заболявания. Съществуват четири основни средства за балансиране на организма и превенция срещу различни заболявания:

🌿Правилно хранене

🌿Движение и корекция в начина на живот

🌿Терапии с натурални фитопрепарати

🌿Външни процедури и масажи

Тибетският специалист д-р Сонам Дорже дава консултации в Център за Тибетско лечение Мончара. Запишете час за консултация и диагностика на телефон 088 895 3929 или ни пишете в страницата на Мончара.
Намираме се на бул. Скобелев 63, ап. 3, в град София.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Идеята зад създаването на традицонен тибетски център Мончара е да внесем частица от тибетската култура в България и да дадем още една гледна точка на хората, в търсенето им на здраве и хармония. ... See MoreSee Less

View on Facebook

В Тибетската медицина билките са лечебни формули, които са наситени със свойства и се изписват както за превенция, така и за лечение на различни състояния. Днес ще разгледаме билковата формула, която се дава при първи симптоми на грип и настинка.

Norbu 7-thang / ནོར་བུ་བདུན་ཐང།
Скъпоценна отвара от 7 съставки

Отварата Норбу 7 е съставена от седем билки, които усилват защитните сили на тялото.

Билковата формула има за цел да подсили способността на тялото да се бори с инфекциите, да намали продължителността и силата на симптомите, предизвикани от грип и настинка, както и да подсили дихателната функция на белите дробове.
Прочиства бронхиалните пътища, намалява бронхиалните секрети и улеснява отделянето им. Подпомага работата на дихателната система.

Тази билкова отвара притежава силни антибактериални, антивирусни и антипиретични свойства. Взима се при първи симптоми на грип и настинка, като температура, отпадналост, треска.

Ето и съставките, на които се дължат свойствата на отварата:

Трите плода или Трифала:

Terminalia chebula – арура/ харитаки

В Тибетските медицински текстове се казва, че този плод притежава 6 вкуса и 8 различни потенции. Използва се при лечението на болести, причинени и от трите конституции или енергии.
Харитаки е лек стимулант на храносмилането, апетита и притежава леки слабителни свойства. Успокоява Вата и Кафа.

Terminalia belerica – барура/ бабитаки/ бахеда

представлява широколистно дърво с лечебни качества, класифициращо се към семейство Combretaceae. В Индия, кората на растението е използвана с лечебни цели още преди повече от 3000 години. За пръв път през 7 век индийски лекар е прилагал билката при сърдечни заболявания.
Барура има гореща потенция. Използва се за успокояване на болести на Кафа и Пита. В традиционната медицина на Индия и Тибет се използва за лекуване на ревматични болки, проясняване на зрението, усилване на растежа на косата и подобряване на гласа. Лекува кашлица, астма и хълцане.

Emblica officinalis – кюрура/ амла/ амалаки

Амлата има кисел вкус и сладък послевкус, студена и мека потенция, афродизиак. Действа разхлабително и възбуждащо апетита. Поради това е много добро средство за подобряване на храносмилането. Богат източник на натурален витамин С, поради което има и мощно антиоксидантно действие. Съдейства за подсилването на имунната система и защитните сили на организма. Поддържа нормалните нива на киселинност. Има благоприятен ефект върху астматични прояви.

Inula racemosa - оман

Азиатско растение, което расте в умерените и алпийски зони на Хималаите - област Синдзян, Афганистан, Кашмир, Непал, Пакистан. Корените са широко използвани в традиционната медицина като отхрачващо средство.
Има горчив и стипчив вкус, гореща потенция, с което успокоява Кафа (или флегмата в тялото). Използва се за лечение на треска, анорексия, кашлица, астма и хълцане.

Tinospora cordifolia - гудучи

Гудучи има горчив вкус и гореща потенция, стимулира храносмилането. Използва се при лечение на треска, болезнена жажда, треска, жълтеница и подагра.

Rubus ellipticus – жълта хималайска малина

Жълтата хималайска малина, принадлежаща към семейство Roseacae, е включена в десетте най-ядливи, диви лечебни растения. Той включва около 1500 вида, разпространени в цяла Индия, както и по света. Плодът съдържа различни вещества, като протеини, липиди, въглехидрати, фибри, антоцианин, феноли, антиоксиданти, аскорбинова киселина, флавоноиди, както и минерали (фосфор, калий, калций, магнезий). Поради това, този плод има много ползи за здравето и традиционно се използва за лечение на треска, кашлица, възпалено гърло и коронарни сърдечни заболявания.

Hedychium gardnerianum – хималайски джиджифил

Расте на слънчеви, светли или полусенчести места в източните Хималаи и Непал.

За консултация с тибетски доктор и повече информация може да се свържете с нас на телефон 088 8953929 или да пишете на страницата на Мончара.
... See MoreSee Less

View on Facebook