Трудно лечимите или хронични заболявания се наричат така, тъй като съвременната медицина не може да се справи с тяхното лечение. Към тези заболявания се отнасят всички хронични заболявания на органите и системите и онкологичните проблеми. Отделно бих разгледала и болестите на сърдечно-съдовата система, тъй като в последното десетилетие те заемат първо място сред причините за преждевременна смърт, следвани от онкологичните. Ако трябва да навлезем в детайли, то онкологичните заболявания са много, свързани са с различни органи и системи, докато болестите на сърдечно-съдовата система нямат толкова широка класификация.
Ще разгледам поотделно причините, поради които заболяванията стават хронични, какво не вижда съвременната медицина и какво вижда източната медицина. При правилен подход и съвместна работа между лекар и пациент, процесът на оздравяване е интензивен и пациентът бързо се възстановява от дългото хронично заболяване.

Методите на лечение в тибетската медицина се разделят на 4 клона:

1. Лечение с помощта на диета
2. Лечение с помощта на корекция в начина на живот
3. Традиционна тибетска фитотерапия
4. Външни процедури

Веднага казвам, че храната е един от ключовите моменти при лечението и профилактиката на пациента. Ако имаме познанията, бихме могли да се излекуваме и предотвратим бъдещи заболявания. За да разберем точно какво е предизвикало дисбаланс в нашия организъм, е необходимо да посетим квалифициран доктор, който да ни подскаже как именно е добре да се храним, какви храни и вкусове са полезни за нас в този момент и какво трябва да избягваме.
Другите терапевтични методи, като лечението с фито-препарати и външни процедури, позволяват да се увеличи скоростта и ефектът на лечението и възстановяването на пациента. Такъв е основният подход в тибетската медицина при лечение на болния.

9987_10151516619772141_1038971432_nЗамислям се защо онкологичните заболявания така често започват да се проявяват в света и отговор дават древните текстове. Още преди 2500 години Буда предсказва появата на болестите на новото време, а именно 18 вида туморни заболявания. Започват да се проявяват поради възникването на нови съединения и материали (продукти от преработката на нефт, генно-модифицирани продукти и т.н.), изменение на ландшафта (изменение на руслото на реките и т.н.) и общото замъгляване на ума на хората (стрес, отсъствие на духовни практики).

В текстовете по тибетска медицина освен разстройството в трите жизнени начала (Вятър, Жлъчка и Слуз) за причинители на туморните заболявания се смятат и нарушението на процеса на храносмилане (хронифициране на заболяванията, водещи до тумори), наличието на микроорганизми и незнанието. Някои от заболяванията възникват в резултат на няколко причини, поради което и лечението трябва да бъде комплексно. Не съществуват вълшебни таблетки, съществува само мъдър наставник под формата на лекар, който с изкусен метод може да помогне на пациента да възстанови своето здраве. И ще подхожда комплексно към това. Ще има, разбира се, назначение и на фито-препарати и препоръки към начина на живот и храненето. Изключително важно е да се следват всички препоръки на доктора, ако пациентът иска да постигне добри резултати от лечението, особено в случаите когато е тежко болен.

За съжаление дори източната медицина все още не е открила начин да се помогне на болен, който се намира в 4-ти стадий на онкологично заболяване. Това практически е невъзможно. На този етап в тибетската медицина се говори за подобряване на качеството на живот.
Както ни говори будистката философия – „всички явления са непостоянни” и всички ние имаме малко време на тази земя. Никой не знае колко ще продължи животът му, но будистите са твърдо убедени, че животът не приключва, а е само преход от едно състояние в друго. За това ни говори и съвременната наука, описвайки свойствата на материята. Материята не изчезва и не умира, тя само се видоизменя, така както се изменят и нашите тела в процеса на съществуване.

255091_10150218732042141_1994869_nКакво можем да направим така че, да поддържаме тялото си здраво и да изпълним живота си със смисъл?
На първо място нека да разгледаме неправилното мислене и как можем да го избегнем.
Добре е да използваме времето си, като допринасяме за благото на всички живи същества.
Хубаво би било ако можем да се научим да подреждаме приоритетите си така, че все по малко да използваме думите „мое и искам”, а да свикнем да даваме повече.
Намаляването на желанията ни е ключово за намаляване на страданията ни.
Много ли ни е нужно за комфортното ни съществуване? Покрив над главата, дрехи, храна, добри събеседници.
Необходимо ли е непрекъснато да се въртим като хамстер във въртележка, за да достигнем различни блага, на които, имайки предвид непостоянството на всички неща, няма да можем да се насладим. Не е ли по-добре да намалим своите желания и да насочим енергията си към съзидание и изцеляване на страдащия свят?
Помислете, възможно е в това да има нещо рационално.

След това е важно да имаме правилно отношение към храната. От научна гледна точка е доказано, че самоограничаването в храненето влияе много положително върху продължителността на живота при млекопитаещите. Възможно е именно заради това тибетските монаси да не приемат храна след 12 на обяд, а да пият само вода и малко мляко.

Не на последно място е редовното успокояване на ума. Всички изследвания, които се провеждат върху редовно медитиращи, показват по-висока координираност на работата на двете полукълба на главния мозък. Увеличава се способността за бързо изравняване и синхронизиране на активността на лявото и дясно полукълбо.
Вероятно си струва да отделим 5-10 минути дневно за медитация, което никак не е много, но това би ни помогнало да се нучим в бъдеще, бързо да се справяме с неприятни жизнени ситуации. Именно такива ситуации и невъзможността да се справим с тях, често провокират развитието на тежки заболявания вътре в нас.
Постоянното припомняне за непостоянството на света при редовна медитация би направила всички наши материални стремежи лишени от смисъл. По-малко ще преживяваме и ще правим повече за света. Понякога трябва просто да се отпуснем за да постигнем резултат, а това ще ни помогне да медитираме.

И така, резюмирайки всичко гореказано, можем да опишем няколко правила, които да ни позволят да избегнем проявата на трудно-лечими или хронични заболявания:
1. Хранене и начин на живот, които съответстват на конституцията ни (необходимо е да определите какво жизнено начало преобладава у вас и да поддържате баланса с помощта на подходяща диета).
2. Хранене и начин на живот в съответствие със сезоните (особено когато тези сезони са в дисхармония с вашата конституция, например през пролетта особено внимание трябва да си обърнат хората, при които преобладава конституция Флегма или Слуз, лятото – хората тип Вятър, а е есента – хората тип Жлъчка).
3. Редовни физически упражнения.
4. Редовни практики по медитация.
5. В случай, че имате хронични заболявания е необходимо да намерите добър натуропат или специалист по източна медицина, който да регулира възникналия баланс.
6. Започвайте утрините си с чаша топла вода, зимата добавяйте лъжичка мед, а лятото – лимонов сок.

Бъдете здрави!

Д-р ЮЛИЯ ЮСИПОВА е лекар класическа медицина, д.м.н., специалист по Тибетска медицина и аюрведа, тибетска пулсова диагностика, уринодиагностика, фитотерапия, ректор на Международен институт за традиционна медицина, ръководител на Център по тибетска медицина „Менла“, Москва, Русия.

4 days ago

Център за Тибетско лечение Monchara

Готови за масаж за двама 🫶🏻🪹🌺 ... See MoreSee Less

View on Facebook

В днешно време всички плодове и зеленчуци са изключително достъпни - независимо дали идват от Африка, Азия или друга далечна за нас точка на света. Какви са вижданията на Тибетската медицина относно консумацията на плодове и зеленчуци и какви са препоръките?

Плодовете и зеленчуците, които нямат негативни странични ефекти върху човешкото здраве и нямат нужда да се преработват преди консумация, се поставят на първо място в Тибетската медицина.
Когато консумираме плодове и зеленчуци е добре да сме внимателни със следните неща, за да оптимизираме ползата от приемането на свежа храна и да спомогнем на оздравителния процес:

Място:
Важно е да сме сигурни, че всеки плод или зеленчук расте в естествения си хабитат. Плодовете и зеленчуците с топла природа (например джинджифил, чесън, кимион и др.) трябва да бъдат отглеждани на слънчеви места, а растения със студена природа (целина, мента, цвекло и др.) трябва да се отглеждат на сенчести и прохладни места. Почвата върху която се отглеждат плодовете и зеленчуците, трябва да бъде чиста и плодородна.

Време:
Важно е плодовете и зеленчуците да се берат, когато са напълно узрели, за да бъдат с необходимия вкус, потенция и аромат. Ранното или по-късно събиране на растенията може да доведе до загуба на хранителните и терапевтичните им свойства. Човекът, който бере плодовете и зеленчуците, трябва да бъде чист, състрадателен и да притежава добро намерение да помага на другите.

Съхранение:
Всеки, който събира плодове и зеленчуци трябва да предотврати излагането им на интензивна топлина или слънце, дим или задушлива миризма, да предпазва стоката от механично увреждане или насекоми, мухъл, загниване и др.

Важно:
И накрая, важно е когато се приготвят билкови пилюли или се консумират различни плодове и зеленчуци, да се познава техния вкус, потенция и качества, за да се избягват противоречиви комбинации.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Какво в същност "чува" тибетският лекар по време на пулсова диагностика диагностика?

Според тантрическата анатомия има три основни канала в тялото, пренасящи жизнената сила: rkyan ma, roma и uma. Rkyan ma, където преобладава енергията Флегма, е под влияние на луната. Roma, където преобладава Трипа (Жлъчка) енергията, е под влиянието на слънцето. Uma, която се свързва с енергията Вятър, е неутрална. Затова се казва, че най-доброто време за пулсова диагностика е рано сутрин, когато енергиите, повлияни от студа на нощта и топлината на деня - Флегма и Жлъчка - са на еквивалентно ниво.
Лекарят започва да отчита сърдечния пулс на пациент от мъжки пол на лявата ръка на пациента, като опипва китката с пръстите на дясната ръка. Ако пациентът е жена, лекарят започва да отчита сърдечния пулс, като използва лявата си ръка върху дясната ръка на пациента. Това е така, защото върхът на женското сърце е разположен отдясно на тялото, а този на мъжкото – отляво. И така, в тибетската медицина дясната страна на тялото представлява празнотата, или shunyata, женското начало. Другите импулси, които лекарят слуша, са в една и съща позиция както при пациенти от мъжки пол, така и при жени. Вземат се общо шест импулса, по три на всяка ръка.
След това лекарят се опитва да определи цялостна картина на здравето на пациентите от информацията за пулса, която той или тя е събрал. Слушането на пулса илюстрира какво се случва в петте плътни органа на пациента и шестте кухи в горната и долната част на тялото (стомаха, тънките черва, дебелото черво, жлъчния мехур, пикочен мехур и репродуктивните органи, включително гърдите, в три енергии nyepa (Вятър, Флегма и Жлъчка) и в петте елемента в тялото (земя, въздух, вода, огън и пространство).
... See MoreSee Less

View on Facebook

Кога холистичната медицина е нужда?

Много често хората се обръщат към алтернативната медицина, когато страдат от липсата на ефект от лечението им до момента. Залагат много на модерната технология, но когато и тя не подейства са разочаровани.
За съжаление не съществува медицинска система в света, която да помага на всички пациенти. Освен това в източната медицина, важен е и факторът време. Когато тялото е подложено с години на стрес, няма как да се възстанови за 2 седмици, а понякога промените са необратими.
В тибетската медицина съществуват четири основни средства за балансиране на организма и превенция срещу различни заболявания:
🍒🥑🥦Правилно хранене

⛹🏻🏄🏻‍♀️🏊🏻‍♂️Движение и корекция в начина на живот

🌳🌾🌿Терапии с натурални фитопрепарати

💆🏻‍♂️💆🏼🧖🏻‍♀️Външни процедури и масажи

В център Мончара можете да запишете час за прегледи и индивидуална консултация с д-р Сонам Дордже, водещ специалист по тибетска медицина.

За въпроси и записвания: 088 895 3929
... See MoreSee Less

View on Facebook