Всякакъв вид йога или гимнастика са полезни за тялото, стига да се практикуват правилно, умерено и регулярно.
В тибетската медицина съществуват редица оздравителни практики, в това число и физически, на основата на тибетската йога, наречена Цалунг.
Тибетската дума „ца” е превод на санскритския термин „нади”, който се свързва с енергийните канали в тялото. „Лунг” е тибетският еквивалент на „прана” или жизнената енергия, която в тибетската медицина се нарича също „вятър”, като една от трите конституции в тялото, известни също като трите изначални енергии (вятър – тиб. лунг, жлъчка – тиб. типа и слуз – тиб. бекен).
Упражненията в тибетската йога Цалунг се изпълняват със задържане на жизнените енергии и дъха, известно като кумбхака на санскрит или бумчен на тибетски. Изключително важно е да се изучават от квалифициран учител и да се изпълняват спрямо зададените инструкции.
Част от упражненията могат да се изпълняват сутрин рано, а други през останалата част на деня. Препоръчително е чисто и спокойно място и благоприятен режим на хранене. Определени елементи от тибетската йога могат да се използват с лечебна цел за конкретни проблеми. Това могат да бъдат например упражнения за укрепване на сърдечно-съдовата система, възстановяване на бъбреците, стомашно-чревния тракт, щитовидната жлеза или поддържане на баланса на енергията в тялото. Освен лечебния ефект на Цалунг върху физическото тяло, практиката има силата да пречиства каналите, в които се смята, че преминава „кармичния вятър” или енергията от натрупаната карма по време на съществуването ни. Това спомага за пречистване на негативните емоции и по този начин ускорява духовната реализация.