Когато говорим за алтернативна медицина, като че ли си представяме, че това е по-скоро псевдонаука или някаква форма на шаманизъм. Но когато се запознаем по-отблизо осъзнаваме, че обучението е много сериозно и продължава с години.
Всички доктори по тибетска медицина се обучават в Men-Tsee-Khang (буквално преведено е къща на медицината и астрологията) или Институт по Тибетска медицина и астрология. Основният институт се намира в Дарамсала, където е и резиденцията на Далай Лама, но има клонове и в Ню Делхи, и Ладак. Обучението продължава 6 години.

Съществуват четири основни медицински текста, които студентите по тибетска медицина трябва да научат – наричат се четирите тантри. Първите две години те трябва да наизустят всички текстове от първа, втора и четвърта тантра. Третата тантра, която всъщност съдържа описанието и начините за лечение на всички болести, започва да се учи третата година, с помощта на атлас, който съдържа 78 илюстрации. Те нагледно представят физиологията, причините, диагностиката и лечението на болестите.

W020120823518230641732 d67ea0b4fb2f257d3541367f3a522d59

Наред с текстовете от третата тантра, студентите започват да изучават в детайли урино-диагностика и пулсова диагностика – две от най-важните форми за преглед, използвани от тибетските лекари. Следващите три години, студентите прекарват в клиника с опитен доктор, като изследват как всичко научено се прилага на практика.

В тибетската медицина, докторите и фитотерапевтите не са отделни хора. Докторът трябва да познава всички аспекти на медицината. Ето защо, особено лятно време, студентите придружават докторите в планините, за да изучават различните растения и билки, и техните качества. През зимата се учат как да приготвят лекарства. По този начин научават всички аспекти на медицината.
Преди около 50 години всяка област в страната е избирала по двама кандидати и ги е изпращала да се обучават в медицинския институт в Ласа, столицата на Тибет – единият да стане доктор, а другият астролог. Отделно от тях, са били избирани и по двама монаси от големите манастири, които също са били изпращани в медицинския колеж.

След завършването, студентите са се връщали по родните си места, за да практикуват. От монасите, единият е трябвало да остане в медицинския институт, за да практикува там или да се отдаде на научни изследвания, а другият се е връщал в манастира, който го е изпратил, за да практикува там.

До средата на септември, в периода на късното лято, е активна слезката, известна още и под името далак.
Това е най-големият лимфоиден орган в тялото и въпреки че, не е жизненоважен орган, тъй като неговите функции се припокриват от черния дроб и лимфните възли, неговото значение е голямо за поддържане на хомеостазата в организма.
Някои от функциите на далака са свързани с производството на лимфоцити , участие в разграждането на остарелите еритроцити и като кръвно депо.
Все още не е напълно изяснена ролята му и функционалния механизъм на действие на слезката, тъй като тя включва и сигнален механизъм при прекомерни усилия. Едва ли има човек, който да не е усещал внезапна тежест и болка в лявото подребрие, при прекомерни физически усилия. Т.е. това се явява като един защитен механизъм за организма в състояние на физически стрес.
В тибетските медицински текстове се казва, че слезката има основната функция да пречиства кръвта и тялото, така че, да придава сияйност на кожата.
Слезката или далакът са под влияние на конституция Кафа или Флегма, т.е. това е студен орган, който обича топлина. В случай, че има дисфункция на далака, ноктите, езикът и устата стават сухи, дори и да използваме крем за овлажняване. Могат да се появят много петна по лицето и очите, като хиперемия с лилаво-черен цвят. Не трябва да се бъркат с тъмно-жълтите петна, причинени от разстройства на черния дроб. Човек се чувства много изтощен, има липса на енергия.
Билката, която помага за поддържане функцията на слезката е черния кардамон. Трябва да се избягва прекомерния прием на сладко и солено. Киселото е добър вкус за далака.

Можете да се консултирате по различни въпроси, свързани с вашето здраве, с Др. Сонам Дордже, като си запишете час на 0888953929.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Масажът не е само сбор от техники и похвати за поглаждане, разтриване и омачкване на кожата и мускулите на човек.

Самото съприкосновение с тъканите, освен механично въздействие, отключва и редица биохимични реакции, които стимулират производството на хормони, морфиноподобни вещества и др. Съществуват редица теории за въздействието на масажа върху тялото, като те взаимно се допълват.

✓ Механичното допиране до кожата и омачкването на тъканите спомага за олющването на епидермалния слой клетки, което отваря изхода на потните и мастни жлези. Освен това се ускорява и движението на лимфата, което има добър оттичащ ефект. Разнасянето на патологичните отлагания от обмяната на веществата става по-бързо.

✓ Рефлекторното действие се обяснява с възбуждането на хилядите рецептори за допир и натиск, които са разположени в епидермиса и дермата на кожата, като така се активират рефлексните дъги, които имат ответна реакция – мускулите се релаксират или тонизират, според целите на терапевта и използваните от него похвати, настъпва балансиране на възбудно-задръжните процеси в мозъка, кръвоносните съдове се разширяват, отварят се нови колатерали, разтоварва се работата на сърцето, включват се екстракардиалните фактори, които подпомагат работата на сърдечния мускул, тъканите се кръвоснабдяват и трофиката им се подобрява многократно.

✓ При натиска от масажа настъпва разрушаване на някои клетки, като освободеният от тях белтък образува т.нар. нехрохормони – те предизвикват изработването на антитела в организма, с което повишават имунната защита на човека.

✓ Масажът води до образуването на ендорфиноподобни вещества, които имат силно обезболяващо действие и повишават настроението, човек се чувства по-лек, бодър и изпълнен с енергия.

✓ Стимулира се производството на витамин Д2, на хистамин и хистаминоподобни вещества, които имат вазодилатиращо действие, т.е. подобряват кожното кръвообращение, кожата хиперемира, с което се подобрява трофиката на тъканите.

✓ И не на последно място стои теорията за биоенергийното въздействие върху тялото. Знаем, че в тялото се движи енергия по меридиани, които са общо 14 – 12 двойки меридиани, свързани с вътрешните органи и два единични меридиана – преден среден и заден среден меридиан. Биофизичните изследвания показват, че определени участъци от кожната повърхност са с различно омово съпротивление и тези места вероятно отговарят на т.нар. меридианни точки, чрез които по-лесно се достига до самите меридиани. По този начин можем да влияем върху тях при определени патологични състояния – недостиг или излишък на енергия.

В Тибетския Ку-Ние масаж се набляга на работата с различни биоактивни точки, което води до отблокиране на енергията в меридианите и балансиране на работата на целия организъм.

Човек се чувства едновременно релаксиран, но и изпълнен с енергия.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Знаете ли че, според източната медицинска система, всеки сезон в годината се управлява от различен елемент и притежава определени характеристики?

Късното лято и прехода между сезоните се управлява от елемента земя.

Активни органи: стомах, далак и панкреас.

Цветът на далака са устните.

Тъкан: мускули

Цвят: жълто

Емоции: Тревожност/ Удовлетвореност

Елементът Земя в природата е представен от нашата планета. Земята е наш дом, предоставя ни място за живеене, както и всички ресурси, за да може тялото ни да расте и да се поддържат всички жизнени процеси.

При хората, елементът Земя е нашето физическо тяло. Физическото ни тяло, осигурява дом за Духа, така както Земята осигурява дом за всички жизнени форми.

Така както Земята осигурява храната, но и трансформирането на материята, така и нашата храносмилателна система е отговорна за приемането, преработката, абсорбирането на хранителните продукти и захранването на клетките ни.

Способността ни да приемаме чиста и питателна храна е изключително важна за поддържането на физическото ни тяло.

Много важно е и поддържането на храносмилателния огън в стомаха, който е отговорен за смилането на храната.
... See MoreSee Less

View on Facebook

В тибетската медицина съществуват четири основни подхода към балансиране на организма и превенция срещу заболявания:

🍀 Правилно хранене 🍎🥣🥦 - за добро храносмилане трябва да детоксикираме стомаха и червата, като приемаме топли храни и напитки. Избягвайте замразени и студени храни, както и преяждането.

Тибетската медицина предлага специални билкови формули за тежки стомашни проблеми като Дашел 37.

🍀 Движение и корекция в начина на живот 🧘‍♀️🧘‍♂️🏂🏊‍♂️

🍀 Терапии с натурални фитопрепарати 🌿🌾

🍀Външни процедури и масажи 💁‍♀️

В Традиционен тибетски център Мончара, можете да запишете час за индивидуална консултация с д-р Сонам Дордже, специалист по Тибетска медицина, както и да запазите час за Тибетски Ку Ние масаж.
За въпроси и записвания: 088 895 3929
... See MoreSee Less

View on Facebook