Макар че, всички сме част от Самсара, всеки от нас иска щастие и дълъг живот. Опитваме се да прилагаме различни методи и техники, с които да избегнем страданията и тежките болести.

В тибетските медицински текстове се казва, че за да се отървем от страданията и да удължим живота си, трябва да се придържаме към определено поведение.
Препоръките за поведението са дадени в три категории: продължителни, сезонни и извънредни. Продължителните са разделени на две части: поведение за цял живот и религиозни практики.

Тук ще разгледаме тези, към които е добре да се придържаме в течение на целия си живот.
Хубаво е, напълно съзнателно, да избягвате двете основни условия, които водят до развитието на болестите: неподходящи хранителни навици и неподходящо поведение, например да пиете комбинация от различни видове алкохолни напитки, да стоите на слънце твърде дълго време и след това да влезнете на студено, да носите леки дрехи през зимата или да сте прекалено облечени през лятото.

Също така трябва да се опитвате по всички начини, доколкото е възможно, да избягвате различни форми на недобродетелност – трите физически: убийство, кражба и лошо сексуално поведение; четирите вербални: изричане на лъжи, говорене, което води до разцепление, нагрубяване и безсмислени разговори; трите ментални: алчност, лоши намерения и погрешен начин на мислене.

Органите на чувствата – език, очи и т.н. – трябва да се използват балансирано; например – не трябва да се взирате прекалено в много красивото или в много грозното, или продължително време да сте изложени на много привлекателна или много лоша миризма. Ако се взирате прекалено дълго в много грозни неща, елементът вятър в тялото ще се наруши. По същия начин, ако прекалено дълго сте изложени на неприятна миризма, тогава ще се наруши баланса на елемента огън и това ще доведе до болести.

Трябва да избягвате да се качвате на див кон, да плувате там, където има водовъртежи, да прескачате огън, за да докажете безстрашието си, да се катерите или да скачате от дърветата през лятото, за да покажете физическата си сила, или да играете на ръба на подземни кухини, пълни с вода от летните дъждове. През цялото време, през всички сезони, трябва да избягвате подобни дейности, тъй като бихте могли да се нараните или да се убиете. Например, ако се висите на клон, той може да се счупи, ако плувате във водовъртежи, можете да се удавите; яко яздите див кон, можете да паднете и да се нараните или да се убиете.

Когато вървите, трябва да наблюдавате пътя внимателно. Когато стоите на самотно място, трябва добре да познавате територията. Трябва да избягвате да се движите вечер, но ако има нещо важно, което трябва да свършите навън, вземете приятел за протекция. Не вървете срещу естествената природа на нещата.

Препоръчително е да не постите през цялото време, или да спите през деня, вместо през нощта, или да влагате прекалено много усилия в задачи, в които вероятно няма да успеете. Не пийте прекалено много алкохол. Това ще доведе до загуба на сила. Не водете дълги, безсмислени разговори. Това ще накара тялото ви да остарее преждевременно.

В края на зимата (февруари), когато нощите все още са по-къси, сезонът е неблагоприятен. Това не е време за постене, безспирно говорене и т.н. Ако правите тези неща, това ще доведе до загуба на сили и увеличаване на елемента вятър в тялото. Полезно е, ако през този месец спите за кратко след обяд.
Следобедният сън не е препоръчителен през пролетта, тъй като по това време на годината той води до загуба на сили и увеличаване на елемента вятър.
Следобедният сън не е полезен за тялото и през лятото, есента и зимата, тъй като води до увеличаване на елемента слуз или флегма; тялото и ума ще станат тежки; остротата на възприемане ще отслабне; вие няма да искате да се движите много, ще станете мързеливи и ще бъдете много податливи на чести настинки.

На човек, който спи много, трябва да му се даде средство за повръщане. Целта е да се повърне излишната флегма, която причинява тежест.

Човек, който не може да спи, трябва да пие топло мляко на обяд, а вечер преди сън да пие топла супа, направена от крехко месо. Хората страдащи от безсъние, трябва да си втриват сусамово олио по цялата повърхност на главата. Също така, в супена лъжица да се разтвори малко чисто, прясно масло и когато се поохлади, да се вземе капка и да се сложи във всяко ухо.

Трябва да избягвате полови контакти по време на менструация. През зимата можете да имате полови контакти, толкова, колкото искате – няма някакво ограничение, но през пролетта и есента те трябва да се сведат до не повече от два пъти на седмица. През летните месеци трябва да ги ограничите до не повече от един път на две седмици. Това е така, защото през лятото всички елементи достигат своя връх. Те изтощават организма и ако имате чести полови контакти, вашата сила ще се загуби.

За да балансирате вятъра, който ви състарява, трябва да втривате сусамово олио по цялото тяло, след като се изкъпете. Това ще ви помогне да се отървете от излишните мазнини и ще олекоти тялото ви. Втриването на масло в тялото ще увеличи и храносмилателния огън; вашата интелигентност ще се проясни. Ще доведе и до увеличение на сексуалната сила.
Хората с преобладаваща конституция слуз, трябва задължително след масаж, да свалят маслото с брашно от грах или леща, защото в противен случай флегмата в организма ще се увеличи.

Източник: Dr. Yeshi Donden Health Through Balance

Какво представлява ПМС през призмата на Тибетската медицина?

Женският организъм не е предназначен за съвременния натоварен начин на живот. Той се е формирал тогава, когато ние жените сме водили много по-умерен начин на живот и сме раждали повече отколкото сега. Очевидно нашето тяло не успява да следва промените на обществото, което води до душевен и физически дисбаланс. Особено остро това се усеща преди и по време на менструация, тъй като през този период организмът отслабва.

"Постарайте се поне два дни преди началото на месечния цикъл и през двата първи дни да сте максимално спокойни: да не се вълнувате и да не водите прекалено активен начин на живот – казва докторът по тибетска медицина Юлия Юсипова – важно е процеса на изчистване на организма да протече качествено, в противен случай е възможно образуването на кисти, миоми и други новообразувания”.

Съгласно тибетската традиция нашият свят, в това число и самите ние, се състои от три вида енергии: Вятър (Лунг), Жлъчка (Трипа) и Слуз (Бадкан). По принцип във всеки човек преобладава една от тези енергии. Жените от различните типове понасят по различен начин месечния цикъл и се нуждаят от различни балансиращи «лекарства».

За повече информация относно препоръките при трите вида енергии, посетете сайта на Мончара:
https://monchara.bg/2018/04/…
... See MoreSee Less

View on Facebook

Тайната на красивите тибетски коси стига чак до Карибските брегове, където Джак Спароу е забелязан с изумително гладка и подхранена коса. А сега, чудните тибетски масла могат да бъдат открити и на една ръка разстояние!

Продуктът е разработено от Тибетския институт за медицина и астрология Men-Tsee-Khang, Дхарамсала, Индия.
... See MoreSee Less

View on Facebook

За какви проблеми Ку Ние масажът е най-полезен?

Ку Ние масажът може да бъде от помощ не само при решаване на физически проблеми, но помага при емоционално и психично напрежение, депресия, безсъние, тревожност, както и специално при жени, които се чувстват изтощени след раждане. Съгласно традиционното разбиране на тибетската медицина, коренът на повечето болести са емоциите, които се проявяват в човешкото тяло под формата на три жизнени енергии (конституции) – вятър, жлъчка и слуз (флегма). Всеки човек се ражда с определена конституция, т.нар. рождена конституция. С течение на времето и в резултат на начина на живот може да възникне дисбаланс в организма, който се изразява в излишък или недостиг на определена жизнена енергия. Задачата на тибетската медицина е да възстанови първоначалната хармония в тялото. За тази цел се използват различни методи за поставяне на диагноза и за връщане на изначалното равновесие.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Има ли храни, които не се препоръчват според тибетската медицина?

От здравословна гледна точка е препоръчително да се приемат всички видове храни, тъй като тялото се нуждае от конкретно равновесие на мазнини, въглехидрати, протеини, витамини и микроелементи, за да функционира адекватно. Препоръките за балансирано хранене следват конкретната конституция на човека. За едни хора приемът на месо е препоръчителен, докато други трябва да го избягват. Няма групи храни, които се изключат напълно, но индивидуалната диета се прави в зависимост от нуждите на конкретния пациент.

В център Мончара можете да запишете час за прегледи и индивидуална консултация с д-р Сонам Дордже, водещ специалист по тибетска медицина.

За въпроси и записвания: 088 895 3929
... See MoreSee Less

View on Facebook

При първи симптоми на грип и настинка ви представяме една тибетска билкова формула, която засилва защитните функции на организма и спомага за неговото укрепване.

Norbu 7-thang / ནོར་བུ་བདུན་ཐང།
Скъпоценна отвара от 7 съставки

Отварата Норбу 7 е съставена от седем билки, които усилват защитните сили на тялото.

Билковата формула има за цел да подсили способността на тялото да се бори с инфекциите, да намали продължителността и силата на симптомите, предизвикани от грип и настинка, както и да подсили дихателната функция на белите дробове.
Прочиства бронхиалните пътища, намалява бронхиалните секрети и улеснява отделянето им. Подпомага работата на дихателната система.

Тази билкова отвара притежава силни антибактериални, антивирусни и антипиретични свойства. Взима се при първи симптоми на грип и настинка, като температура, отпадналост, треска.

Ето и съставките, на които се дължат свойствата на отварата:

Трите плода или Трифала:

Terminalia chebula – арура/ харитаки

В Тибетските медицински текстове се казва, че този плод притежава 6 вкуса и 8 различни потенции. Използва се при лечението на болести, причинени и от трите конституции или енергии.
Харитаки е лек стимулант на храносмилането, апетита и притежава леки слабителни свойства. Успокоява Вата и Кафа.

Terminalia belerica – барура/ бабитаки/ бахеда

представлява широколистно дърво с лечебни качества, класифициращо се към семейство Combretaceae. В Индия, кората на растението е използвана с лечебни цели още преди повече от 3000 години. За пръв път през 7 век индийски лекар е прилагал билката при сърдечни заболявания.
Барура има гореща потенция. Използва се за успокояване на болести на Кафа и Пита. В традиционната медицина на Индия и Тибет се използва за лекуване на ревматични болки, проясняване на зрението, усилване на растежа на косата и подобряване на гласа. Лекува кашлица, астма и хълцане.

Emblica officinalis – кюрура/ амла/ амалаки

Амлата има кисел вкус и сладък послевкус, студена и мека потенция, афродизиак. Действа разхлабително и възбуждащо апетита. Поради това е много добро средство за подобряване на храносмилането. Богат източник на натурален витамин С, поради което има и мощно антиоксидантно действие. Съдейства за подсилването на имунната система и защитните сили на организма. Поддържа нормалните нива на киселинност. Има благоприятен ефект върху астматични прояви.

Inula racemosa - оман

Азиатско растение, което расте в умерените и алпийски зони на Хималаите - област Синдзян, Афганистан, Кашмир, Непал, Пакистан. Корените са широко използвани в традиционната медицина като отхрачващо средство.
Има горчив и стипчив вкус, гореща потенция, с което успокоява Кафа (или флегмата в тялото). Използва се за лечение на треска, анорексия, кашлица, астма и хълцане.

Tinospora cordifolia - гудучи

Гудучи има горчив вкус и гореща потенция, стимулира храносмилането. Използва се при лечение на треска, болезнена жажда, треска, жълтеница и подагра.

Rubus ellipticus – жълта хималайска малина

Жълтата хималайска малина, принадлежаща към семейство Roseacae, е включена в десетте най-ядливи, диви лечебни растения. Той включва около 1500 вида, разпространени в цяла Индия, както и по света. Плодът съдържа различни вещества, като протеини, липиди, въглехидрати, фибри, антоцианин, феноли, антиоксиданти, аскорбинова киселина, флавоноиди, както и минерали (фосфор, калий, калций, магнезий). Поради това, този плод има много ползи за здравето и традиционно се използва за лечение на треска, кашлица, възпалено гърло и коронарни сърдечни заболявания.

Hedychium gardnerianum – хималайски джиджифил

Расте на слънчеви, светли или полусенчести места в източните Хималаи и Непал.
... See MoreSee Less

View on Facebook