Как да се отървем от ПМС и да се чувстваме добре всеки ден, разказва докторът по тибетска медицина Юлия Юсипова.
Интервюто е взето от Олга Мурадова за http://www.psychologies.ru/wellbeing/food/jenskoe-zdorove-sovetyi-tibetskogo-vracha/
Харесва ли ни или не, но женският организъм не е предназначен за съвременния натоварен начин на живот. Той се е формирал тогава, когато ние жените сме водили много по-умерен начин на живот и сме раждали повече отколкото сега. Очевидно нашето тяло не успява да следва промените на обществото, което води до душевен и физически дисбаланс. Особено остро това се усеща преди и по време на менструация, тъй като през този период организмът отслабва.
«Постарайте се поне два дни преди началото на месечния цикъл и през двата първи дни да сте максимално спокойни: да не се вълнувате и да не водите прекалено активен начин на живот – казва докторът по тибетска медицина Юлия Юсипова – важно е процеса на изчистване на организма да протече качествено, в противен случай е възможно образуването на кисти, миоми и други новообразувания”.
Съгласно тибетската традиция нашият свят, в това число и самите ние, се състои от три вида енергии: Вятър (Лунг), Жлъчка (Трипа) и Слуз (Бадкан). По принцип във всеки човек преобладава една от тези енергии. Жените от различните типове понасят по различен начин месечния цикъл и се нуждаят от различни балансиращи «лекарства».
Жена тип Вятър (Лунг)
Характерни прояви на ПМС: неспокоен сън, разсеяност, прекомерен апетит, запек, спастични болки.
Решение. Няколко дни преди началото и по време на менструацията добавяйте в менюто си колкото може повече загряващи подправки: индийско орехче, кардамон, кимион. Особено важно е да ги приемате сутрен от 8 часа до обяд и вечерта от 19 до 22.00. Опитайте да си направите тибетски чай с подправки: варите в мляко няколко минути кардамон, канела и джинджифил.
Гответе със сусамово или пречистено краве масло (гхи). Към всяко от тях може да се добави смляно индийско орехче и да се втрива в определени точки на тялото, носещи поетичното название «Врати на вятъра». Това са центъра на дланите, центъра на стъпалата, върха на главата и вдлъбнатината между гърдите. Масажът се прави сутрин след събуждане или непосредствено преди сън. Ефектът е бърз: сънят се регулира, настроението се подобрява. Съчетайте масажът с йога и дихателни практики.
Жена тип Жлъчка (Трипа)
Характерни прояви на ПМС: силно вълнение, раздразнителност, агресивност, силни болки, киселини, диария, поява на пъпки.
Решение. Няколко дни преди началото и по време на менструацията, включете в менюто си прохладни продукти: млечно-кисели продукти със средна масленост, салати от пресни плодове и зеленчуци, оризова каша. Най-добре е тези продукти да се употребяват от обяд до 16 часа.
Пийте чай от горчиви билки – глухарче, пелин и вратига. Съгласно тибетската медицина, горчивият вкус има охлаждащо действие. Със същата цел е добре да приемате зелен чай, както и някои подправки, като куркума, кориандър и шафран.
Намалете количеството мазнини, които приемате и за известно време се откажете от чесъна, лука, пипера, патладжани и домати. Консумирайте повече кореноплодни, като моркови, цвекло, целина… Полезни са топли вани с морска сол и всякакви не прекалено горещи, водни процедури. Обривите на лицето се премахват ефективно със сок от алое.
Жена тип Слуз (Бадкан)
Характерни прояви на ПМС: оточност, лош апетит, подуване на стомаха, лошо настроение (тъга и самота). Като правило отсъства болка.
Решение. Няколко дни преди и по време на менструацията включете в менюто сгряващи продукти с минимално количество масло. Например каша и задушени зеленчуци. За няколко дни се откажете от млечно-киселите продукти, мазни храни, консервирани, пушени, солени и печени изделия (сладкиши). Ще почувствате лекота и прилив на сили.
От подправките особено подходящ е пипера, който подобрява храносмилането, както и карамфил, който спомага за прочистването на лимфната система и съдовете. За премахването на отоците се използва зелен кардамон, който стимулира работата на бъбреците (но не повече от 5 зрънца дневно, защото притежава разхлабващо действие).
Пийте чай от джинджифил, мед и лимон. За целта ситно нарязан корен от джинджифил се вари 10 минути, а след това се добавят останалите съставки. Правете загряващи компреси в областта на опашната кост с топли, морски камъни или възглавница, пълна с морска сол.
Два универсални продукта
Чай от Облепиха:
Залейте замразените или свежи плодове с вряла вода, добавете мед и подходящите за вас подправки.
Аспержи (в традиционната медицина се използва вида asparagus racemosus – шатавари):
Полезни са във всякакъв вид, помагайки при възпаления, миоми и безплодие. Ускоряват процеса на възстановяване при раждане и увеличават млякото при кърмачките.
Д-р ЮЛИЯ ЮСИПОВА, лекар класическа медицина, д.м.н., специалист по Тибетска медицина и аюрведа, тибетска пулсова диагностика, уринодиагностика, фитотерапия, ректор на Международен институт за традиционна медицина, ръководител на Център по тибетска медицина „Менла“, Москва, Русия.