В тибетската медицина централната и периферната нервни системи се отнасят към конституцията Вятър. В трактата „Чжуд-Ши” е описано, че конституцията Вятър „управлява цялото тяло” и се явява „поддържащ живота”. От гледна точка на анатомията, нервната система включва в себе си главен, гръбначен мозък и вегетативна нервна система (в тибетската медицинска система нервите се наричат „бели канали”). Причината за болестите на Вятъра се явяват емоционалната нестабилност и невъзможността да контролираме страстите си.

Такъв човек, не може да регулира начина си на живот и храната си. Не може да управлява своята психика, което води до възбуждане на ума, а това от своя страна може да доведе до депресия, тревога, безпокойство, раздразнителност, хаотични мисли и печал. Ако човек в това състояние не е способен да се справи със себе си, това води до влошаване на състоянието и тежки заболявания.

Когато човек не може да управлява своите страсти и деструктивни емоции, то това привежда нервната система във възбудимо състояние. Страстите могат да са – страст към забогатяване, любовни страсти, страст към кариера, социално положение, привързване към вещи и т.н. Всички те водят към емоционално разстройство, безсъние и бързо изтощение – увеличение на горещината в тялото. Когато не успеем да обуздаем страстите си на време, тогава състоянието от горещо преминава в студено. Тогава се стига до общо отпадане на организма – както физически, така и душевно, дълбока тъга, униние и апатия.

В тибетската медицина конституцията Вятър обладава стихията на въздуха, който има хладна или неутрална природа. Разстройството на Вятъра (нервната система) може да предизвика разстройство на другите две конституции – Слуз и Жлъчка, като доведе до заболявания както със „студена”, така и с „гореща” природа.
Факторите, които водят до развитие на болести на Вятъра могат да бъдат: глад, прекомерен физически труд, недоспиване, разговори на скръбни теми, голяма тъга, тежки мисли, раздразнителност, престой дълго време на дъжд и вятър, прекомерна употреба на храни и напитки с горчив вкус и др.

Когато възникне дисбаланс на конституцията Вятър се развиват болести като остеохондроза на гръбначния стълб, парези и неврити на лицевите нерви, нервни тикове на меките лицеви мускули, чувство за стягане и тежест в раменния пояс, конвулсии, заекване, бодежи в ръцете и краката, депресия, невралгии, синдром на хроничната умора, нервни и психически разстройства.

Такива заболявания, като неврит, пареза на лицевия нерв, невралгия, могат да настъпят в резултат на преохлаждане. Например, ако човек стои дълго време под дъжда или дълго време е подложен на силен вятър, особено когато това е съчетано с емоционална възбуда.

Остеохондроза, радикулит и възпаление на гръбначния стълб.

Хроничната остеохондроза може да се превърне в радикулит или възпаление на коренчетата на гръбначно-мозъчните нерви. Радикулитът може да възникне в резултат на стрес и предизвиканите от това мускулни спазми, при тежко физическо натоварване или под въздействието на външно охлаждане. Болестта се характеризира със силни болки и принудително ограничаване на движенията. В зависимост от локализацията си, съществуват лумбо-сакрален (поясно-кръстцов) радикулит/плексит, торакален (гръден) радикулит, цервикален (шиен) радикулит и брахиален (раменен) плексит. Поясно-кръстцовият радикулит е свързан с възпаление на седалищния нерв и се характеризира със силна болка, който лишава болния от сън и ограничава движенията му.

Обострянето на остеохондрозата на гръдния и шиен отдели на гръбначния стълб се характеризира със спазъм на сухожилията на дланите и палците на ръцете, затруднено сгъване на ръцете, намаляване на чувствителността в ръцете, болки в ставите. С годините тялото се изкривява напред или назад и се развива старческо прегърбване.

Доколкото нервната система управлява всички процеси в организма, дисбаланса на Вятъра може да доведе и до болести, свързани с другите органи и системи: исхемична болест на сърцето, атеросклероза, инсулт, инфаркт, артроза и полиартрит, захарен диабет, заболявания на черния дроб, бъбреците, болест на стомашно-чревния тракт, сухожилия, стави, дихателния път, кожни болести, болести на пикочо-половата система и др.

За лечението на заболяванията, които възникват в резултат на дисбаланс на Вятъра е необходимо първо да се изяснят причините за разстройството, да се успокои съзнанието, да се регулира начина на живот. Диетата трябва да съдържа питателна и сочна храна, в която преобладава сладкия, соления и киселия вкус. Например – сварени плодове със загряващи подправки – канела, кардамон, карамфил и др., агнешки или телешки бульон, джинджифилов чай и др.

Болните трябва да общуват с приятни хора, да гледат комедии, да четат весели разкази. Човек е длъжен да се научи да бъде добър към останалите и да съумява да прощава обидите.

Назначават се фитопрепарати, които успокояват нервната система и загряват организма. Особено значение при лечението на болестите на Вятъра играят правилното хранене и начина на живот. Обезателно трябва да се съблюдават режим на почивка и достатъчно количество сън. Да се живее в топло помещение и да се избягва студ и вятър.

До средата на септември, в периода на късното лято, е активна слезката, известна още и под името далак.
Това е най-големият лимфоиден орган в тялото и въпреки че, не е жизненоважен орган, тъй като неговите функции се припокриват от черния дроб и лимфните възли, неговото значение е голямо за поддържане на хомеостазата в организма.
Някои от функциите на далака са свързани с производството на лимфоцити , участие в разграждането на остарелите еритроцити и като кръвно депо.
Все още не е напълно изяснена ролята му и функционалния механизъм на действие на слезката, тъй като тя включва и сигнален механизъм при прекомерни усилия. Едва ли има човек, който да не е усещал внезапна тежест и болка в лявото подребрие, при прекомерни физически усилия. Т.е. това се явява като един защитен механизъм за организма в състояние на физически стрес.
В тибетските медицински текстове се казва, че слезката има основната функция да пречиства кръвта и тялото, така че, да придава сияйност на кожата.
Слезката или далакът са под влияние на конституция Кафа или Флегма, т.е. това е студен орган, който обича топлина. В случай, че има дисфункция на далака, ноктите, езикът и устата стават сухи, дори и да използваме крем за овлажняване. Могат да се появят много петна по лицето и очите, като хиперемия с лилаво-черен цвят. Не трябва да се бъркат с тъмно-жълтите петна, причинени от разстройства на черния дроб. Човек се чувства много изтощен, има липса на енергия.
Билката, която помага за поддържане функцията на слезката е черния кардамон. Трябва да се избягва прекомерния прием на сладко и солено. Киселото е добър вкус за далака.

Можете да се консултирате по различни въпроси, свързани с вашето здраве, с Др. Сонам Дордже, като си запишете час на 0888953929.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Масажът не е само сбор от техники и похвати за поглаждане, разтриване и омачкване на кожата и мускулите на човек.

Самото съприкосновение с тъканите, освен механично въздействие, отключва и редица биохимични реакции, които стимулират производството на хормони, морфиноподобни вещества и др. Съществуват редица теории за въздействието на масажа върху тялото, като те взаимно се допълват.

✓ Механичното допиране до кожата и омачкването на тъканите спомага за олющването на епидермалния слой клетки, което отваря изхода на потните и мастни жлези. Освен това се ускорява и движението на лимфата, което има добър оттичащ ефект. Разнасянето на патологичните отлагания от обмяната на веществата става по-бързо.

✓ Рефлекторното действие се обяснява с възбуждането на хилядите рецептори за допир и натиск, които са разположени в епидермиса и дермата на кожата, като така се активират рефлексните дъги, които имат ответна реакция – мускулите се релаксират или тонизират, според целите на терапевта и използваните от него похвати, настъпва балансиране на възбудно-задръжните процеси в мозъка, кръвоносните съдове се разширяват, отварят се нови колатерали, разтоварва се работата на сърцето, включват се екстракардиалните фактори, които подпомагат работата на сърдечния мускул, тъканите се кръвоснабдяват и трофиката им се подобрява многократно.

✓ При натиска от масажа настъпва разрушаване на някои клетки, като освободеният от тях белтък образува т.нар. нехрохормони – те предизвикват изработването на антитела в организма, с което повишават имунната защита на човека.

✓ Масажът води до образуването на ендорфиноподобни вещества, които имат силно обезболяващо действие и повишават настроението, човек се чувства по-лек, бодър и изпълнен с енергия.

✓ Стимулира се производството на витамин Д2, на хистамин и хистаминоподобни вещества, които имат вазодилатиращо действие, т.е. подобряват кожното кръвообращение, кожата хиперемира, с което се подобрява трофиката на тъканите.

✓ И не на последно място стои теорията за биоенергийното въздействие върху тялото. Знаем, че в тялото се движи енергия по меридиани, които са общо 14 – 12 двойки меридиани, свързани с вътрешните органи и два единични меридиана – преден среден и заден среден меридиан. Биофизичните изследвания показват, че определени участъци от кожната повърхност са с различно омово съпротивление и тези места вероятно отговарят на т.нар. меридианни точки, чрез които по-лесно се достига до самите меридиани. По този начин можем да влияем върху тях при определени патологични състояния – недостиг или излишък на енергия.

В Тибетския Ку-Ние масаж се набляга на работата с различни биоактивни точки, което води до отблокиране на енергията в меридианите и балансиране на работата на целия организъм.

Човек се чувства едновременно релаксиран, но и изпълнен с енергия.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Знаете ли че, според източната медицинска система, всеки сезон в годината се управлява от различен елемент и притежава определени характеристики?

Късното лято и прехода между сезоните се управлява от елемента земя.

Активни органи: стомах, далак и панкреас.

Цветът на далака са устните.

Тъкан: мускули

Цвят: жълто

Емоции: Тревожност/ Удовлетвореност

Елементът Земя в природата е представен от нашата планета. Земята е наш дом, предоставя ни място за живеене, както и всички ресурси, за да може тялото ни да расте и да се поддържат всички жизнени процеси.

При хората, елементът Земя е нашето физическо тяло. Физическото ни тяло, осигурява дом за Духа, така както Земята осигурява дом за всички жизнени форми.

Така както Земята осигурява храната, но и трансформирането на материята, така и нашата храносмилателна система е отговорна за приемането, преработката, абсорбирането на хранителните продукти и захранването на клетките ни.

Способността ни да приемаме чиста и питателна храна е изключително важна за поддържането на физическото ни тяло.

Много важно е и поддържането на храносмилателния огън в стомаха, който е отговорен за смилането на храната.
... See MoreSee Less

View on Facebook

В тибетската медицина съществуват четири основни подхода към балансиране на организма и превенция срещу заболявания:

🍀 Правилно хранене 🍎🥣🥦 - за добро храносмилане трябва да детоксикираме стомаха и червата, като приемаме топли храни и напитки. Избягвайте замразени и студени храни, както и преяждането.

Тибетската медицина предлага специални билкови формули за тежки стомашни проблеми като Дашел 37.

🍀 Движение и корекция в начина на живот 🧘‍♀️🧘‍♂️🏂🏊‍♂️

🍀 Терапии с натурални фитопрепарати 🌿🌾

🍀Външни процедури и масажи 💁‍♀️

В Традиционен тибетски център Мончара, можете да запишете час за индивидуална консултация с д-р Сонам Дордже, специалист по Тибетска медицина, както и да запазите час за Тибетски Ку Ние масаж.
За въпроси и записвания: 088 895 3929
... See MoreSee Less

View on Facebook