Често задавани въпроси

Кои заболявания са предмет на Тибетската медицина?

Тибетската медицина разглежда и дава консултации за всички заболявания, но ефективното лечение зависи от състоянието на организма, степента на развитие на заболяването и индивидуалните особености на всеки човек. Тибетската медицина не изключва методите на лечение и постиженията на съвременната медицина. При напреднал стадий на заболяването тибетските специалисти работят заедно с конвенционалната медицина.

Тибетската наука за здраве се грижи за възвръщане на баланса на енергиите в тялото, засилване на естествените защитни и оздравителни сили на организма и използва единствено натурални продукти и терапии, които са без странични ефекти и без допълнителен риск за пациента.

Как протича прегледа?

Прегледът включва история на заболяванията (разговор с пациента относно отминали диагнози) като се взимат предвид и последни медицински изследвания. След това тибетският доктор проверява работата на вътрешните органи по пулса, оглежда състоянието на кожата, очите и езика. На тази база се дава оценка за цялостното здравословно състояние.

Как да се подготвим за прегледа?

Въздържайте се от употребата на кафе и усилена активност поне два часа преди прегледа. Носете последните медицински изследвания, в случай, че разполагате с такива.

Има ли храни, които не се препоръчват според тибетската медицина?

От здравословна гледна точка е препоръчително да се приемат всички видове храни, тъй като тялото се нуждае от конкретно равновесие на мазнини, въглехидрати, протеини, витамини и микроелементи, за да функционира адекватно. Препоръките за балансирано хранене следват конкретната конституция на човека. За едни хора приемът на месо е препоръчителен, докато други трябва да го избягват. Няма групи храни, които се изключат напълно, но индивидуалната диета се прави в зависимост от нуждите на конкретния пациент.

Има ли основни правила за здравословен живот според тибетската медицина?

Основните правила са свързани със сезонното хранене на човека, както и с поведението му. За да поддържаме храносмилателната си система в баланс, трябва да се храним с прясна, топла храна, като е хубаво продуктите да са сезонни. Да не консумираме много сурови зеленчуци и плодове след обяд и особено вечер. Да пием колкото се може повече топла вода през деня, особено след тежка за храносмилане храна. Освен диетата, човек трябва да работи и върху духовното си развитие.

Разчитат ли съвременните тибетци на традиционната тибетска медицина или и те се обръщат към конвенционалната медицина днес?

Тибетските лекари препоръчват лечение с натурални препарати и терапии, защото вярват, че този подход е природо-съобразен и няма нежелани странични ефекти. Тибетската медицина работи за възвръщане на баланса на енергиите в тялото и засилване на естествените защитни и оздравителни сили на организма.   Тя не изключва методите на лечение и постиженията на конвенционалната медицина. При напреднал стадий на заболяването или при нужда от хирургична намеса тибетската медицина работи заедно с конвенционалните техники на лечение като подпомага по-бързото възстановяване на здравето на пациента.

4 days ago

Център за Тибетско лечение Monchara

Готови за масаж за двама 🫶🏻🪹🌺 ... See MoreSee Less

View on Facebook

В днешно време всички плодове и зеленчуци са изключително достъпни - независимо дали идват от Африка, Азия или друга далечна за нас точка на света. Какви са вижданията на Тибетската медицина относно консумацията на плодове и зеленчуци и какви са препоръките?

Плодовете и зеленчуците, които нямат негативни странични ефекти върху човешкото здраве и нямат нужда да се преработват преди консумация, се поставят на първо място в Тибетската медицина.
Когато консумираме плодове и зеленчуци е добре да сме внимателни със следните неща, за да оптимизираме ползата от приемането на свежа храна и да спомогнем на оздравителния процес:

Място:
Важно е да сме сигурни, че всеки плод или зеленчук расте в естествения си хабитат. Плодовете и зеленчуците с топла природа (например джинджифил, чесън, кимион и др.) трябва да бъдат отглеждани на слънчеви места, а растения със студена природа (целина, мента, цвекло и др.) трябва да се отглеждат на сенчести и прохладни места. Почвата върху която се отглеждат плодовете и зеленчуците, трябва да бъде чиста и плодородна.

Време:
Важно е плодовете и зеленчуците да се берат, когато са напълно узрели, за да бъдат с необходимия вкус, потенция и аромат. Ранното или по-късно събиране на растенията може да доведе до загуба на хранителните и терапевтичните им свойства. Човекът, който бере плодовете и зеленчуците, трябва да бъде чист, състрадателен и да притежава добро намерение да помага на другите.

Съхранение:
Всеки, който събира плодове и зеленчуци трябва да предотврати излагането им на интензивна топлина или слънце, дим или задушлива миризма, да предпазва стоката от механично увреждане или насекоми, мухъл, загниване и др.

Важно:
И накрая, важно е когато се приготвят билкови пилюли или се консумират различни плодове и зеленчуци, да се познава техния вкус, потенция и качества, за да се избягват противоречиви комбинации.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Какво в същност "чува" тибетският лекар по време на пулсова диагностика диагностика?

Според тантрическата анатомия има три основни канала в тялото, пренасящи жизнената сила: rkyan ma, roma и uma. Rkyan ma, където преобладава енергията Флегма, е под влияние на луната. Roma, където преобладава Трипа (Жлъчка) енергията, е под влиянието на слънцето. Uma, която се свързва с енергията Вятър, е неутрална. Затова се казва, че най-доброто време за пулсова диагностика е рано сутрин, когато енергиите, повлияни от студа на нощта и топлината на деня - Флегма и Жлъчка - са на еквивалентно ниво.
Лекарят започва да отчита сърдечния пулс на пациент от мъжки пол на лявата ръка на пациента, като опипва китката с пръстите на дясната ръка. Ако пациентът е жена, лекарят започва да отчита сърдечния пулс, като използва лявата си ръка върху дясната ръка на пациента. Това е така, защото върхът на женското сърце е разположен отдясно на тялото, а този на мъжкото – отляво. И така, в тибетската медицина дясната страна на тялото представлява празнотата, или shunyata, женското начало. Другите импулси, които лекарят слуша, са в една и съща позиция както при пациенти от мъжки пол, така и при жени. Вземат се общо шест импулса, по три на всяка ръка.
След това лекарят се опитва да определи цялостна картина на здравето на пациентите от информацията за пулса, която той или тя е събрал. Слушането на пулса илюстрира какво се случва в петте плътни органа на пациента и шестте кухи в горната и долната част на тялото (стомаха, тънките черва, дебелото черво, жлъчния мехур, пикочен мехур и репродуктивните органи, включително гърдите, в три енергии nyepa (Вятър, Флегма и Жлъчка) и в петте елемента в тялото (земя, въздух, вода, огън и пространство).
... See MoreSee Less

View on Facebook

Кога холистичната медицина е нужда?

Много често хората се обръщат към алтернативната медицина, когато страдат от липсата на ефект от лечението им до момента. Залагат много на модерната технология, но когато и тя не подейства са разочаровани.
За съжаление не съществува медицинска система в света, която да помага на всички пациенти. Освен това в източната медицина, важен е и факторът време. Когато тялото е подложено с години на стрес, няма как да се възстанови за 2 седмици, а понякога промените са необратими.
В тибетската медицина съществуват четири основни средства за балансиране на организма и превенция срещу различни заболявания:
🍒🥑🥦Правилно хранене

⛹🏻🏄🏻‍♀️🏊🏻‍♂️Движение и корекция в начина на живот

🌳🌾🌿Терапии с натурални фитопрепарати

💆🏻‍♂️💆🏼🧖🏻‍♀️Външни процедури и масажи

В център Мончара можете да запишете час за прегледи и индивидуална консултация с д-р Сонам Дордже, водещ специалист по тибетска медицина.

За въпроси и записвания: 088 895 3929
... See MoreSee Less

View on Facebook