Тибетска медицина

Тибетската медицина е една от най-древните медицински системи, които са се запазили до днес. Тя служи на хората от хиляди години и носи много благотворни ползи чрез принципите си за естествена грижа за здравето. Най-голямата ценност на тибетската наука за здраве идва от теорията за връзката между ума и тялото. В основата на ефективността на тази връзка стои елиминирането на корена на болестта.

Съгласно традиционното разбиране на тибетската медицина, коренът на повечето болести са емоциите, които се проявяват в човешкото тяло под формата на три жизнени енергии (конституции) – вятър, жлъчка и слуз (флегма). Във всяко живо същество тези три начала са представени в уникална комбинация и съотношение. Всеки човек се ражда с определена конституция, т.нар. рождена конституция. С течение на времето и в резултат на начина на живот може да възникне дисбаланс в организма, който се изразява в излишък или недостиг на определено жизнено начало. Задачата на тибетската медицина е да възстанови първоначалната хармония в тялото. За тази цел се използват различни методи за поставяне на диагноза и за връщане на изначалното равновесие.

Методите за диагностика,

използвани в тибетската медицина, се делят на диагностика по пулса, диагностика по урината, изследване на външното състояние на тялото и въпроси.

Диагностика по пулса

Във всички древни медицински системи, които познаваме днес, диагностиката по пулса се е съхранила като основен метод за установяване състоянието на вътрешните органи. В тибетската медицина, аюрведа и китайската традиционна медицина пулсът се изследва по лъчевата артерия в областта на китката. Тибетският доктор получава информация за състоянието на организма, напипвайки определени точки върху артерията, които отговарят на всички вътрешни органи. Той използва определена сила при натиск. На база на съпротивлението, което получава от артерията, извършва диагностика и съставя картина за възможните здравословни проблеми, свързани с различните органи.

Диагностика по урината

Един от методите за диагностика, характерен за тибетската наука за здраве, е диагностика по урината. Чрез изследване на събраната сутрешна урина, тибетският доктор се информира както за общото състояние на пациента, така и за основната конституция, преобладаваща в тялото. По урината може да се определи не само дали пациентът има добро храносмилане, но също  как е спал през нощта, има ли болки в ставите, простудни заболявания и т.н. Тибетският специалист анализира урината по редица обективни фактори.

Оценяване на външните симптоми

Както и в класическата медицина, така и в тибетската, много голямо внимание се отделя на външното обследване на пациента. По време на прегледа внимателно се оглеждат склерите на очите, езика и ушите, и се оценява състоянието на кожата. Често тибетските доктори провеждат диагностично изследване като натискат и определени точки, с които потвърждават диагнозата. За това използват точките, съответстващи на определено жизнено начало. В случай, че пациентът усеща интензивна болка в тези точки, това означава, че конкретната конституция е в дисбаланс. Важен диагностичен обект е гръбначният стълб. От него тибетският лекар получава информация за състоянието на органите. В тибетската медицина всеки прешлен на гръбначния стълб отговаря на определен орган, система или жизнено начало.

История на предишни заболявания

Съществена част от консултацията с тибетски специалист е историята на предишни заболявания на пациента, които включват скорошни изследвания и поставени диагнози. Тибетският доктор допълва картината със задаване на допълнителни въпроси за начина на живот, хранене и др.

Методи за благоприятно въздействие и балансиране

Диета/хранене

Физ. упражнения

Билки

Масажи

В тибетската медицина съществуват четири основни подхода към балансирането на организма. На първо място е въздействие с помощта на корекция в храненето и тук съвсем на място идва изказването „ние сме това, което ядем”.  Ако се храним с много груба и суха храна, в нас започват да преобладават качества, присъщи на жизненото начало вятър. Ако приемаме повече мазна храна, но в същото време и студена, то в нас започва да се натрупва много слуз. В случай, че злоупотребяваме с много люти, горещи и мазни храни, то активираме много енергията на жлъчката. С помощта на диета, ние можем да балансираме трите жизнени начала. Например, при пациент с преобладаващ вятър, диетата трябва да е загряваща, продуктите трябва да са меки и сочни. За пациентите с преобладаваща слуз се препоръчва лека диета за по-добро храносмилане и намаляване приема на мазна храна и въглехидрати. За пациенти с преобладаваща жлъчка диетата трябва да е прохладна с по-горчив вкус и намалено съдържание на мазнини.

Вторият подход към подобряване на здравето в тибетската медицина е коригирането на начина на живот. Тибетският доктор два подробни препоръки за дневния режим, изпълнението на физически упражнения и т.н.

Третият подход е корекцията на състоянието чрез фитопрепарати – билкови пилюли.

Четвъртият подход са външни процедури и масажи. Към меките процедури за въздействие се отнасят тибетският Ку Ние масаж, До Ние масаж, работата с мокси и вендузи.

4 days ago

Център за Тибетско лечение Monchara

Готови за масаж за двама 🫶🏻🪹🌺 ... See MoreSee Less

View on Facebook

В днешно време всички плодове и зеленчуци са изключително достъпни - независимо дали идват от Африка, Азия или друга далечна за нас точка на света. Какви са вижданията на Тибетската медицина относно консумацията на плодове и зеленчуци и какви са препоръките?

Плодовете и зеленчуците, които нямат негативни странични ефекти върху човешкото здраве и нямат нужда да се преработват преди консумация, се поставят на първо място в Тибетската медицина.
Когато консумираме плодове и зеленчуци е добре да сме внимателни със следните неща, за да оптимизираме ползата от приемането на свежа храна и да спомогнем на оздравителния процес:

Място:
Важно е да сме сигурни, че всеки плод или зеленчук расте в естествения си хабитат. Плодовете и зеленчуците с топла природа (например джинджифил, чесън, кимион и др.) трябва да бъдат отглеждани на слънчеви места, а растения със студена природа (целина, мента, цвекло и др.) трябва да се отглеждат на сенчести и прохладни места. Почвата върху която се отглеждат плодовете и зеленчуците, трябва да бъде чиста и плодородна.

Време:
Важно е плодовете и зеленчуците да се берат, когато са напълно узрели, за да бъдат с необходимия вкус, потенция и аромат. Ранното или по-късно събиране на растенията може да доведе до загуба на хранителните и терапевтичните им свойства. Човекът, който бере плодовете и зеленчуците, трябва да бъде чист, състрадателен и да притежава добро намерение да помага на другите.

Съхранение:
Всеки, който събира плодове и зеленчуци трябва да предотврати излагането им на интензивна топлина или слънце, дим или задушлива миризма, да предпазва стоката от механично увреждане или насекоми, мухъл, загниване и др.

Важно:
И накрая, важно е когато се приготвят билкови пилюли или се консумират различни плодове и зеленчуци, да се познава техния вкус, потенция и качества, за да се избягват противоречиви комбинации.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Какво в същност "чува" тибетският лекар по време на пулсова диагностика диагностика?

Според тантрическата анатомия има три основни канала в тялото, пренасящи жизнената сила: rkyan ma, roma и uma. Rkyan ma, където преобладава енергията Флегма, е под влияние на луната. Roma, където преобладава Трипа (Жлъчка) енергията, е под влиянието на слънцето. Uma, която се свързва с енергията Вятър, е неутрална. Затова се казва, че най-доброто време за пулсова диагностика е рано сутрин, когато енергиите, повлияни от студа на нощта и топлината на деня - Флегма и Жлъчка - са на еквивалентно ниво.
Лекарят започва да отчита сърдечния пулс на пациент от мъжки пол на лявата ръка на пациента, като опипва китката с пръстите на дясната ръка. Ако пациентът е жена, лекарят започва да отчита сърдечния пулс, като използва лявата си ръка върху дясната ръка на пациента. Това е така, защото върхът на женското сърце е разположен отдясно на тялото, а този на мъжкото – отляво. И така, в тибетската медицина дясната страна на тялото представлява празнотата, или shunyata, женското начало. Другите импулси, които лекарят слуша, са в една и съща позиция както при пациенти от мъжки пол, така и при жени. Вземат се общо шест импулса, по три на всяка ръка.
След това лекарят се опитва да определи цялостна картина на здравето на пациентите от информацията за пулса, която той или тя е събрал. Слушането на пулса илюстрира какво се случва в петте плътни органа на пациента и шестте кухи в горната и долната част на тялото (стомаха, тънките черва, дебелото черво, жлъчния мехур, пикочен мехур и репродуктивните органи, включително гърдите, в три енергии nyepa (Вятър, Флегма и Жлъчка) и в петте елемента в тялото (земя, въздух, вода, огън и пространство).
... See MoreSee Less

View on Facebook

Кога холистичната медицина е нужда?

Много често хората се обръщат към алтернативната медицина, когато страдат от липсата на ефект от лечението им до момента. Залагат много на модерната технология, но когато и тя не подейства са разочаровани.
За съжаление не съществува медицинска система в света, която да помага на всички пациенти. Освен това в източната медицина, важен е и факторът време. Когато тялото е подложено с години на стрес, няма как да се възстанови за 2 седмици, а понякога промените са необратими.
В тибетската медицина съществуват четири основни средства за балансиране на организма и превенция срещу различни заболявания:
🍒🥑🥦Правилно хранене

⛹🏻🏄🏻‍♀️🏊🏻‍♂️Движение и корекция в начина на живот

🌳🌾🌿Терапии с натурални фитопрепарати

💆🏻‍♂️💆🏼🧖🏻‍♀️Външни процедури и масажи

В център Мончара можете да запишете час за прегледи и индивидуална консултация с д-р Сонам Дордже, водещ специалист по тибетска медицина.

За въпроси и записвания: 088 895 3929
... See MoreSee Less

View on Facebook