Масажи на лице

Белла Баяртоктох – козметик

Родена в Монголия. От малка се интересува от козметика и правилно хранене. Завършила специалност „хранене“ в Гуанси Дасюе, Южен Китай. Обучението си продължава в Бейджинг Нонгйе Дасюе, където учи за нутрициолог. Изучава китайска традиционна медицина, по-специално грижа за кожата. Ежегодно участва в курсове за най-новите направления в източната традиционна и модерна козметика.

“Съвременните направления в козметиката все повече се насочват към източната медицина, като източник на информация и здравословни практики. В медицината от Изтока, тялото се разглежда като едно цяло, в което всички органи и системи са свързани и си влияят взаимно. Ето защо се казва, че кожата е огледало на вътрешните органи. Когато те са в дисбаланс, това веднага личи по състоянието на кожата и обратно. Така че, полагайки грижи за кожата, ние се грижим и за вътрешните си органи.”

 

 

 

Източен точков масаж на лице

В основата на тази процедура лежи научно-обоснованата идея на Традиционната китайска медицина, че всички органи и системи в тялото са свързани чрез енергийни канали, наречени Дзинлуо (经络 ), които се състоят от взаимосвързани точки в цялото тялото. Точките във всеки от каналите превеждат енергията по него. Някои точки са разположени така, че през тях минават повече от един канал. По този начин чрез въздействието върху една точка, се въздейства върху другите, свързани с нея. Така и чрез обработване на определена част от тялото, може да се изцели друга, до която нямаме пряк достъп. Подмладяващият масаж на лицето стимулира точки по него, всяка от които е свързана с определени органи в тялото. Чрез въздействие върху тези точки, се тонизират органите и се забавя естествения процес на стареене на тялото, освен това се повишават собствената енергия и самочувствие. Който има възможност да изпита ефективността на тази процедура, отново се връща към нея.

С този специален масаж се стимулират определени акупунктурни точки върху лицето, за да се раздвижи енергията Чи в меридианите ДЗИН-ЛУО. Релаксира и успокоява мускулатурата на лицето, което влияе благоприятно върху изглаждането на бръчките. Ускорява кръвообращението, отстранява лимфните отоци и има стягащ ефект. Действието на всеки един масаж се обяснява с дразненето на екстеро и проприорецепторите в кожата и мускулите. Тези сигнали се предават до централната нервна система, което отключва редица реакции. Отварят се повече капиляри, засилва се кръвообращението и лимфотока, с което се подобрява трофиката на тъканите. Балансира се работата на мастните и потни жлези.

Цена 50 лв/ 50 минути

Гуаша масаж с нефрит

Гуаша е вид китайски традиционен лимфодренажен масаж. Използва се специално обработен за целта камък от нефрит. Гуаша буквално означава „изстъргвам Ша (лошото)“. Ша бива изкарвано от тялото през кожата. С определени движения в една и съща посока Ша бива изкарвано от дълбочина към повърхността на кожата, и оттам извън тялото. Гуаша е профилактичен метод за освобождаване на тялото и лицето от токсини и предпазване от заболявания.

Също така този метод се справя успешно с дребни дефекти по кожата на лицето. Лечебно-диагностично методът гуаша се използва, след като има поставена диагноза, за да улесни лечението. Всички токсини, които човек не приема през естествените отвори на тялото, навлизат в него през кожата. Логично и излизат оттам. В организма на човек се натрупват множество продукти от естествения разпад на органичните вещества, които пречат на добрата циркулация на енергията в тялото. Когато защитните сили на тялото се активират чрез гуаша, шлаките се отвеждат навън и преградите по пътя на енергийните потоци биват премахнати, чрез което организмът се справя по-лесно с болестите. Опитните масажисти, ползващи метода „гуаша“ могат, по време на масажа, да определят кои органи са заболели или са в опасност. За тези органи трябва да се полагат по-специални грижи, за да могат да се възстановят и да заработят нормално.

Засилва женската Ин енергия, детоксицира и освежава лицето. Един от най-често използваните методи за лимфодренаж в традиционната китайска медицина.

Цена 50 лв/ 50 минути

Източен масаж на лице Бодзин

Практиката Бодзин произлиза от Индия, но по-късно е пренесена в Източна Азия. Използва се специален камък от нефрит, във вид на лъжица. Бодзин означава „удължаване на сухожилията“. Тази практика се причислява към китайските Яншънг практики – подхранващи живота. Подобна е на Гуаша, но се масажират различни места. Бодзин масажира кожата на лицето в дълбочина до костта. Релаксира и успокоява мускулите на лицето, освежава кожата, има тонизиращ ефект.

Токсините се натрупват по носа, челната кост и околочните кости, където могат да задръстят каналите Дзинлуо, да спрат потока на енергия и да втвърдят сухожилията. Меридианите, които преминават през лицето, подхранват органите в тялото, когато те са затлачени, това се отразява и на дейността на органите.

Древен китайски стих гласи:

„Бодзин, премахни умората!

Бодзин, нека лицето да блесне!

Бодзин, премахни петната!

Бодзин, нека се възвърне естественият цвят на кожата!

Бодзин, върни красотата на женското лице!

Бодзин, дай самочувствие на жената!“

Цена 50 лв/ 50 минути

 

“Най-доброто време за засаждане на дърво беше преди 20 години. Второто най-добро време е сега.”

Кадър от свещеното дърво Бодхи, където принц Сидхартха Гуатама, докато медитира под дървото Бодхи, постигна просветление и се превръща в Буда.

Снимка: World Pilgrimage Guide
Място: Бодх Гая, Индия
... See MoreSee Less

View on Facebook

Тибетската медицина е древна система на лечение, която използва пулсова и визуална диагностика, като основно е холистичното отношение към човешкото здраве. Най-голямата ценност на тибетската наука за здраве идва от теорията за връзката между ума и тялото. В основата на ефективността на тази връзка стои елиминирането на корена на болестта.

Силата на тибетската медицина е в превенцията, като ни дава подходящи за нашата индивидуалност насоки за хранене и начин на живот, с чиято помощ можем да предотвратим появата на различни заболявания. Съществуват четири основни средства за балансиране на организма и превенция срещу различни заболявания:

🌿Правилно хранене

🌿Движение и корекция в начина на живот

🌿Терапии с натурални фитопрепарати

🌿Външни процедури и масажи

Тибетският специалист д-р Сонам Дорже дава консултации в Център за Тибетско лечение Мончара. Запишете час за консултация и диагностика на телефон 088 895 3929 или ни пишете в страницата на Мончара.
Намираме се на бул. Скобелев 63, ап. 3, в град София.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Идеята зад създаването на традицонен тибетски център Мончара е да внесем частица от тибетската култура в България и да дадем още една гледна точка на хората, в търсенето им на здраве и хармония. ... See MoreSee Less

View on Facebook

В Тибетската медицина билките са лечебни формули, които са наситени със свойства и се изписват както за превенция, така и за лечение на различни състояния. Днес ще разгледаме билковата формула, която се дава при първи симптоми на грип и настинка.

Norbu 7-thang / ནོར་བུ་བདུན་ཐང།
Скъпоценна отвара от 7 съставки

Отварата Норбу 7 е съставена от седем билки, които усилват защитните сили на тялото.

Билковата формула има за цел да подсили способността на тялото да се бори с инфекциите, да намали продължителността и силата на симптомите, предизвикани от грип и настинка, както и да подсили дихателната функция на белите дробове.
Прочиства бронхиалните пътища, намалява бронхиалните секрети и улеснява отделянето им. Подпомага работата на дихателната система.

Тази билкова отвара притежава силни антибактериални, антивирусни и антипиретични свойства. Взима се при първи симптоми на грип и настинка, като температура, отпадналост, треска.

Ето и съставките, на които се дължат свойствата на отварата:

Трите плода или Трифала:

Terminalia chebula – арура/ харитаки

В Тибетските медицински текстове се казва, че този плод притежава 6 вкуса и 8 различни потенции. Използва се при лечението на болести, причинени и от трите конституции или енергии.
Харитаки е лек стимулант на храносмилането, апетита и притежава леки слабителни свойства. Успокоява Вата и Кафа.

Terminalia belerica – барура/ бабитаки/ бахеда

представлява широколистно дърво с лечебни качества, класифициращо се към семейство Combretaceae. В Индия, кората на растението е използвана с лечебни цели още преди повече от 3000 години. За пръв път през 7 век индийски лекар е прилагал билката при сърдечни заболявания.
Барура има гореща потенция. Използва се за успокояване на болести на Кафа и Пита. В традиционната медицина на Индия и Тибет се използва за лекуване на ревматични болки, проясняване на зрението, усилване на растежа на косата и подобряване на гласа. Лекува кашлица, астма и хълцане.

Emblica officinalis – кюрура/ амла/ амалаки

Амлата има кисел вкус и сладък послевкус, студена и мека потенция, афродизиак. Действа разхлабително и възбуждащо апетита. Поради това е много добро средство за подобряване на храносмилането. Богат източник на натурален витамин С, поради което има и мощно антиоксидантно действие. Съдейства за подсилването на имунната система и защитните сили на организма. Поддържа нормалните нива на киселинност. Има благоприятен ефект върху астматични прояви.

Inula racemosa - оман

Азиатско растение, което расте в умерените и алпийски зони на Хималаите - област Синдзян, Афганистан, Кашмир, Непал, Пакистан. Корените са широко използвани в традиционната медицина като отхрачващо средство.
Има горчив и стипчив вкус, гореща потенция, с което успокоява Кафа (или флегмата в тялото). Използва се за лечение на треска, анорексия, кашлица, астма и хълцане.

Tinospora cordifolia - гудучи

Гудучи има горчив вкус и гореща потенция, стимулира храносмилането. Използва се при лечение на треска, болезнена жажда, треска, жълтеница и подагра.

Rubus ellipticus – жълта хималайска малина

Жълтата хималайска малина, принадлежаща към семейство Roseacae, е включена в десетте най-ядливи, диви лечебни растения. Той включва около 1500 вида, разпространени в цяла Индия, както и по света. Плодът съдържа различни вещества, като протеини, липиди, въглехидрати, фибри, антоцианин, феноли, антиоксиданти, аскорбинова киселина, флавоноиди, както и минерали (фосфор, калий, калций, магнезий). Поради това, този плод има много ползи за здравето и традиционно се използва за лечение на треска, кашлица, възпалено гърло и коронарни сърдечни заболявания.

Hedychium gardnerianum – хималайски джиджифил

Расте на слънчеви, светли или полусенчести места в източните Хималаи и Непал.

За консултация с тибетски доктор и повече информация може да се свържете с нас на телефон 088 8953929 или да пишете на страницата на Мончара.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Всяка година Тибетският астрологичен институт издава тибетски алманах, който надхвърля 200 000 копия годишно. Алманахът се използва в тибетските региони в Китай, както и в много други страни. Предоставя ценна информация за фермерите и други хора от различни сфери на живота.

Тибетската астрология възниква преди повече от 2000 години. Тя включва три основни астрологични системи:
1. nagtsi 黑算 - "черни изчисления", базирани на китайската астрология и метафизика
2. kartsi 白算 - "бели изчисления", базирани на индийската астрологична система Калачакра Тантра.
3. местни тибетски астрологични методи.

Учените от Тибетския астрологичен институт работят върху няколко интересни книги, които ще бъдат достъпни както на тибетски, така и на китайски език.

На снимката може да видите информация за зодиите за всеки месец и ден през 2013 г. (в тибетския алманах), както и признаците за "късмет" в различните аспекти на живота за 12-те зодиакални знака (в тибетския алманах)

Източник:
Ани Пешева
http://anniepecheva.blogspot.com/2014/01/visiting-tibetan-astrology-institute-in.html?m=1
... See MoreSee Less

View on Facebook