За нас

Традиционен Тибетски център „Мончара“ съществува от 2016 година. Нашата мисия е да запознаем повече хора с възможностите на Тибетската традиционна система за диагностика и здраве, които съвсем успешно могат да функционират в модерното ни общество. Надяваме се, че все повече българи ще възприемат основните принципи на балансиране и грижа за човешкото физическо и психическо благоденствие, които съществуват от векове. Силата на Тибетската медицина е в превенцията. Тя ни дава, подходящи за нашата индивидуалност, насоки за хранене и начин на живот, с чиято помощ можем да предотвратим появата на различни заболявания.

Александра Алексиева

Рехабилитатор

Дипломиран рехабилитатор от Медицински колеж “Йорданка Филаретова”. Занимава се с тибетска медицина и масажи от 2012 година, обучавайки се при д-р Юлия Юсипова – доктор по класическа медицина, специалист по тибетска медицина и аюрведа, доктор фитотерапевт, член на Международната асоциация на йога терапевтите и йога специалистите, както и на Латвийската асоциация по холистична медицина и натуропатия.
През 2014 година завършва практически курс при д-р Намгял Кюсар в Дхарамсала, Индия. През 2015 година практикува с д-р Калчо Кюсар и д-р Церинг Такчо Друнгтцо. Същата година посещава и два курса по тибетска медицина в МенТциКханг, включващи обучение по тибетски Ку Ние масаж.

Д-р Сонам Дордже

 Д-р Сонам Дордже идва за първи път в България през ноември 2001 година. Той посещава многократно нашата страна и работи успешно за превенцията на различни заболявания.  Участва в семинари, посветени на традиционната тибетска медицина и астрология и извършва консултации по тибетско здраве.

Роден е през 1972 г. в Северна Индия. Завършил е Тибетския медицински институт „Чагпори“ в щата Даржелинг. През първите пет години изучава теория на тибетската медицина. Две години специализира фармакология – изготвяне на тибетски лекове, както и пулсова диагностика при големия тибетски лекар и будистки учител Трогауа Ринпоче. След завършване на обучението  става преподавател в Медицинския институт. Усъвършенства знанията си в клиниката на д-р Долкар в Делхи, един от личните лекари на Н.Св. Далай Лама.

Ежегодно е канен за участие на Световния форум на тибетските лекари в Дарамсала. Открива частен медицински център в Делхи и става един от водещите тибетски лекари, диагностик и лечител.

 

 

Д-р Росица Стефанова

Завършва МА в гр. София през 1982г. Има придобити специалности по физиотерапия и рехабилитация през 1989г. и вътрешни болести през 1994г. Завършва курс по лазер-терапия. Работила е в ОКР към НКБ, СБР „Ясен“ и БПЛР към МИ на МВР в гр. Банкя.

 

 

Александър Енев

Дипломиран рехабилитатор от Медицински колеж “Йорданка Филаретова”, специалност Рехабилитация.

Завършва курсове по лимфен дренаж при Проф. Татяна Андова НСА, кинезиотейпинг при Проф. Румяна Ташева НСА, акупунктура при Проф. Зоя Горанова НСА.

Занимава се с рехабилитация и акупунктура, работил е в рехабилитационен център – Овча купел, УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов”, 30то ДКЦ Обеля.

Практикувал е в различни лечебни заведения като Токуда, МВР-Болница, УМБАЛ „Св. Анна“, Специализирана болница по Ортопедия проф. Бойчо Бойчев.

Притежава опит с акупунктура и рехабилитация при инсулт, инфаркт, множествена склероза, Паркинсон, детска церебрална парализа (ДЦП), Синдром на Даун, гръбначни изкривявания (сколиоза, лордоза, кифоза), различни видове фрактури, дискови хернии, радикулити, дископатии, ендопротезирани стави, коксартроза, гонартроза, артрит, периартрит, болестта на Бехтерев. Кинезитерапия при травми и заболявания на централната и периферна нервна система, кинезитерапия след травматични увреди (навяхване, изкълчване, натъртване, разтежение и разкъсване на сухожилия и мускулни влакна, разкъсване на връзки) и др.

Въпрос към Н.С. Далай Лама:

Защо враговете ни са най-големите учители?

За да развием състрадание, първо следва да изчакаме да се появят трудности, за да можем да го приложим. А кой създава такива трудни условия? Със сигурност не са приятелите ни, а враговете ни. Те са тези, които ни носят най-много тревоги, така че ако наистина искаме да се научим и да развием истинско състрадание, следва да считаме враговете ни за най-добрите ни учители.

Кадър от манастирът на Далай Лама в Дхарамсала
... See MoreSee Less

View on Facebook

“Най-доброто време за засаждане на дърво беше преди 20 години. Второто най-добро време е сега.”

Кадър от свещеното дърво Бодхи, където принц Сидхартха Гуатама, докато медитира под дървото Бодхи, постигна просветление и се превръща в Буда.

Снимка: World Pilgrimage Guide
Място: Бодх Гая, Индия
... See MoreSee Less

View on Facebook

Тибетската медицина е древна система на лечение, която използва пулсова и визуална диагностика, като основно е холистичното отношение към човешкото здраве. Най-голямата ценност на тибетската наука за здраве идва от теорията за връзката между ума и тялото. В основата на ефективността на тази връзка стои елиминирането на корена на болестта.

Силата на тибетската медицина е в превенцията, като ни дава подходящи за нашата индивидуалност насоки за хранене и начин на живот, с чиято помощ можем да предотвратим появата на различни заболявания. Съществуват четири основни средства за балансиране на организма и превенция срещу различни заболявания:

🌿Правилно хранене

🌿Движение и корекция в начина на живот

🌿Терапии с натурални фитопрепарати

🌿Външни процедури и масажи

Тибетският специалист д-р Сонам Дорже дава консултации в Център за Тибетско лечение Мончара. Запишете час за консултация и диагностика на телефон 088 895 3929 или ни пишете в страницата на Мончара.
Намираме се на бул. Скобелев 63, ап. 3, в град София.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Идеята зад създаването на традицонен тибетски център Мончара е да внесем частица от тибетската култура в България и да дадем още една гледна точка на хората, в търсенето им на здраве и хармония. ... See MoreSee Less

View on Facebook

В Тибетската медицина билките са лечебни формули, които са наситени със свойства и се изписват както за превенция, така и за лечение на различни състояния. Днес ще разгледаме билковата формула, която се дава при първи симптоми на грип и настинка.

Norbu 7-thang / ནོར་བུ་བདུན་ཐང།
Скъпоценна отвара от 7 съставки

Отварата Норбу 7 е съставена от седем билки, които усилват защитните сили на тялото.

Билковата формула има за цел да подсили способността на тялото да се бори с инфекциите, да намали продължителността и силата на симптомите, предизвикани от грип и настинка, както и да подсили дихателната функция на белите дробове.
Прочиства бронхиалните пътища, намалява бронхиалните секрети и улеснява отделянето им. Подпомага работата на дихателната система.

Тази билкова отвара притежава силни антибактериални, антивирусни и антипиретични свойства. Взима се при първи симптоми на грип и настинка, като температура, отпадналост, треска.

Ето и съставките, на които се дължат свойствата на отварата:

Трите плода или Трифала:

Terminalia chebula – арура/ харитаки

В Тибетските медицински текстове се казва, че този плод притежава 6 вкуса и 8 различни потенции. Използва се при лечението на болести, причинени и от трите конституции или енергии.
Харитаки е лек стимулант на храносмилането, апетита и притежава леки слабителни свойства. Успокоява Вата и Кафа.

Terminalia belerica – барура/ бабитаки/ бахеда

представлява широколистно дърво с лечебни качества, класифициращо се към семейство Combretaceae. В Индия, кората на растението е използвана с лечебни цели още преди повече от 3000 години. За пръв път през 7 век индийски лекар е прилагал билката при сърдечни заболявания.
Барура има гореща потенция. Използва се за успокояване на болести на Кафа и Пита. В традиционната медицина на Индия и Тибет се използва за лекуване на ревматични болки, проясняване на зрението, усилване на растежа на косата и подобряване на гласа. Лекува кашлица, астма и хълцане.

Emblica officinalis – кюрура/ амла/ амалаки

Амлата има кисел вкус и сладък послевкус, студена и мека потенция, афродизиак. Действа разхлабително и възбуждащо апетита. Поради това е много добро средство за подобряване на храносмилането. Богат източник на натурален витамин С, поради което има и мощно антиоксидантно действие. Съдейства за подсилването на имунната система и защитните сили на организма. Поддържа нормалните нива на киселинност. Има благоприятен ефект върху астматични прояви.

Inula racemosa - оман

Азиатско растение, което расте в умерените и алпийски зони на Хималаите - област Синдзян, Афганистан, Кашмир, Непал, Пакистан. Корените са широко използвани в традиционната медицина като отхрачващо средство.
Има горчив и стипчив вкус, гореща потенция, с което успокоява Кафа (или флегмата в тялото). Използва се за лечение на треска, анорексия, кашлица, астма и хълцане.

Tinospora cordifolia - гудучи

Гудучи има горчив вкус и гореща потенция, стимулира храносмилането. Използва се при лечение на треска, болезнена жажда, треска, жълтеница и подагра.

Rubus ellipticus – жълта хималайска малина

Жълтата хималайска малина, принадлежаща към семейство Roseacae, е включена в десетте най-ядливи, диви лечебни растения. Той включва около 1500 вида, разпространени в цяла Индия, както и по света. Плодът съдържа различни вещества, като протеини, липиди, въглехидрати, фибри, антоцианин, феноли, антиоксиданти, аскорбинова киселина, флавоноиди, както и минерали (фосфор, калий, калций, магнезий). Поради това, този плод има много ползи за здравето и традиционно се използва за лечение на треска, кашлица, възпалено гърло и коронарни сърдечни заболявания.

Hedychium gardnerianum – хималайски джиджифил

Расте на слънчеви, светли или полусенчести места в източните Хималаи и Непал.

За консултация с тибетски доктор и повече информация може да се свържете с нас на телефон 088 8953929 или да пишете на страницата на Мончара.
... See MoreSee Less

View on Facebook