За нас

Традиционен Тибетски център „Мончара“ съществува от 2016 година. Нашата мисия е да запознаем повече хора с възможностите на Тибетската традиционна система за диагностика и здраве, които съвсем успешно могат да функционират в модерното ни общество. Надяваме се, че все повече българи ще възприемат основните принципи на балансиране и грижа за човешкото физическо и психическо благоденствие, които съществуват от векове. Силата на Тибетската медицина е в превенцията. Тя ни дава, подходящи за нашата индивидуалност, насоки за хранене и начин на живот, с чиято помощ можем да предотвратим появата на различни заболявания.

Александра Алексиева

Рехабилитатор

Дипломиран рехабилитатор от Медицински колеж “Йорданка Филаретова”. Занимава се с тибетска медицина и масажи от 2012 година, обучавайки се при д-р Юлия Юсипова – доктор по класическа медицина, специалист по тибетска медицина и аюрведа, доктор фитотерапевт, член на Международната асоциация на йога терапевтите и йога специалистите, както и на Латвийската асоциация по холистична медицина и натуропатия.
През 2014 година завършва практически курс при д-р Намгял Кюсар в Дхарамсала, Индия. През 2015 година практикува с д-р Калчо Кюсар и д-р Церинг Такчо Друнгтцо. Същата година посещава и два курса по тибетска медицина в МенТциКханг, включващи обучение по тибетски Ку Ние масаж.

Д-р Сонам Дордже

 Д-р Сонам Дордже идва за първи път в България през ноември 2001 година. Той посещава многократно нашата страна и работи успешно за превенцията на различни заболявания.  Участва в семинари, посветени на традиционната тибетска медицина и астрология и извършва консултации по тибетско здраве.

Роден е през 1972 г. в Северна Индия. Завършил е Тибетския медицински институт „Чагпори“ в щата Даржелинг. През първите пет години изучава теория на тибетската медицина. Две години специализира фармакология – изготвяне на тибетски лекове, както и пулсова диагностика при големия тибетски лекар и будистки учител Трогауа Ринпоче. След завършване на обучението  става преподавател в Медицинския институт. Усъвършенства знанията си в клиниката на д-р Долкар в Делхи, един от личните лекари на Н.Св. Далай Лама.

Ежегодно е канен за участие на Световния форум на тибетските лекари в Дарамсала. Открива частен медицински център в Делхи и става един от водещите тибетски лекари, диагностик и лечител.

 

 

Д-р Росица Стефанова

Завършва МА в гр. София през 1982г. Има придобити специалности по физиотерапия и рехабилитация през 1989г. и вътрешни болести през 1994г. Завършва курс по лазер-терапия. Работила е в ОКР към НКБ, СБР „Ясен“ и БПЛР към МИ на МВР в гр. Банкя.

 

 

Ако все още не сте избрали какво да подарите на близки и приятели по повод настъпващите коледни и новогодишни празници, то масажът е едно чудесно решение 🎁🎄

Предлагаме подаръчни ваучери за следните процедури:

⭐️Тибетски Ку Ние масаж
⭐️Тибетски До Ние масаж, с топли камъни
⭐️ Класически/ Лечебен масаж
⭐️Терапии за лице - Гуа Ша, Бодзин и точков масаж

За цените на услугите ни, както и за повече информация относно самите услуги, можете да посетите нашия сайт monchara.bg, да ни пишете във Фейсбук или да се обадите на телефон 0888 953929.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Масленият чай е неизменна част от ежедневието на тибетците 🫖
Тази напитка е изключителна важна за набавяне на есенциалните калории, необходими за живеещите на високи надморски височини.
Това е повече от напитка - масленият чай играе роля на храна, особено в суровите зимни условия, когато от него се изпиват големи количества, но задължително на малки глътки.
За приготвянето на тибетски маслен чай са необходими чаени листа (черен чай), традиционно се добавя масло от як, но алтернатива може да е краве масло или гхи, вода или мляко и сол. Това е силно енергийна и питателна напитка, която може да бъде адаптирана към западния вкус като се замени краве млякото с ядково, вместо сол, се добави мед, а за аромат се добавят подправки като джинджифил и канела.

Ако някога се окажем в района на Непал, Индия, Бутан или Тибет, това е едно от задължителните неща, които трябва да опитаме.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Какво е отношението на Тибетската медицина спрямо трудно лечимите и хронични заболявания?

В отговор на този въпрос, припомняме думите на д-р Юлия Юсипова.

Д-р ЮЛИЯ ЮСИПОВА е лекар класическа медицина, д.м.н., специалист по Тибетска медицина и аюрведа, тибетска пулсова диагностика, уринодиагностика, фитотерапия, ректор на Международен институт за традиционна медицина, ръководител на Център по тибетска медицина „Менла“, Москва, Русия.

Трудно лечимите или хронични заболявания се наричат така, тъй като съвременната медицина не може да се справи с тяхното лечение. Към тези заболявания се отнасят всички хронични заболявания на органите и системите и онкологичните проблеми. Отделно бих разгледала и болестите на сърдечно-съдовата система, тъй като в последното десетилетие те заемат първо място сред причините за преждевременна смърт, следвани от онкологичните.

Методите на лечение в тибетската медицина се разделят на 4 клона:

1. Лечение с помощта на диета
2. Лечение с помощта на корекция в начина на живот
3. Традиционна тибетска фитотерапия
4. Външни процедури

Веднага казвам, че храната е един от ключовите моменти при лечението и профилактиката на пациента. Ако имаме познанията, бихме могли да се излекуваме и предотвратим бъдещи заболявания. За да разберем точно какво е предизвикало дисбаланс в нашия организъм, е необходимо да посетим квалифициран доктор, който да ни подскаже как именно е добре да се храним, какви храни и вкусове са полезни за нас в този момент и какво трябва да избягваме.

Другите терапевтични методи, като лечението с фито-препарати и външни процедури, позволяват да се увеличи скоростта и ефектът на лечението и възстановяването на пациента. Такъв е основният подход в тибетската медицина при лечение на болния.

В текстовете по тибетска медицина освен разстройството в трите жизнени начала (Вятър, Жлъчка и Слуз) за причинители на туморните заболявания се смятат и нарушението на процеса на храносмилане (хронифициране на заболяванията, водещи до тумори), наличието на микроорганизми и незнанието. Някои от заболяванията възникват в резултат на няколко причини, поради което и лечението трябва да бъде комплексно. Не съществуват вълшебни таблетки, съществува само мъдър наставник под формата на лекар, който с изкусен метод може да помогне на пациента да възстанови своето здраве. И ще подхожда комплексно към това. Ще има, разбира се, назначение и на фито-препарати и препоръки към начина на живот и храненето. Изключително важно е да се следват всички препоръки на доктора, ако пациентът иска да постигне добри резултати от лечението, особено в случаите когато е тежко болен.

За съжаление дори източната медицина все още не е открила начин да се помогне на болен, който се намира в 4-ти стадий на онкологично заболяване. Това практически е невъзможно. На този етап в тибетската медицина се говори за подобряване на качеството на живот.
Както ни говори будистката философия – „всички явления са непостоянни” и всички ние имаме малко време на тази земя. Никой не знае колко ще продължи животът му, но будистите са твърдо убедени, че животът не приключва, а е само преход от едно състояние в друго. За това ни говори и съвременната наука, описвайки свойствата на материята. Материята не изчезва и не умира, тя само се видоизменя, така както се изменят и нашите тела в процеса на съществуване.

Пълното интервю, както и информация как да се свържете с нас може да намерите на страницата на Мончара.

https://monchara.bg/2018/04/…
... See MoreSee Less

View on Facebook

Чудили ли сте се някога защо Тибетците изглеждат толкова щастливи?

Част от отговора може би се крие в т.н. Ку Ние масаж – подхранваща терапия, която се използва за успокояване на болестите в Тибет през последните 4000 години.

За разлика от повечето стилове масажи, които са фокусирани основно върху физическото тяло, Ку Ние масажът цели да помогне на преодоляването на емоционални и психологически проблеми, които се проявяват като напрежение, болка и болести. Това става чрез една холистична, духовна и ритуална практика, която може да продължи повече от два часа.

„Ку Ние е един красив подход към лечението и здравето“, казва Джени МакОлиф – практикуваща Ку Ние терапия в Мелбърн. „Това е една много подхранваща терапия: Тибетските вярват, че подхранването е част от лечението“. МакОлиф казва, че едно от основните предимства и приоритети на Ку Ние е успокояването и балансирането на ума. Тя посочва, че когато позитивните или радостни чувства минават през всеки орган и циркулират в тялото „нашата физическа и химична енергия се трансформират и балансират“.

„В Тибетската медицина се вярва че, причината за всички болести е невежеството или липсата на познание за това, което ни разболява,“ казва тя. „Ку Ние връща тялото и ума към баланс, фиксирайки проблема.“
Според Тибетската медицина тялото се управлява от същите елементи, които съществуват и определят заобикалящата ни среда: етер, вятър, огън, вода и земя. Когато тези елементи са извън баланс в тялото, се появява болестта.

Тибетската медицина цели да възвърне баланса между тези елементи, лекувайки коренната причина за болестта. Използват се четири терапевтични подхода за постигане на баланс: диета, поведение, билки и външни терапии. Ку Ние масажът се смята за една от най-важните външни процедури.
... See MoreSee Less

View on Facebook

Кориандърът (латинско име - Coriandrum sativum) е билка, позната от древни времена със своите многобройни лековити свойства. Данни за полезните качества на билката могат да се открият още в санскритските текстове, датиращи преди повече от 5000 години, а дебатът за произхода на билката все още няма еднозначен отговор. Писания за кориандър могат да се открият и във втората книга на Стария зает.

Кориандърът е ценен заради антибактериалните свойства, които го правят ествествен антибиотик, борещ се с едни от най-устойчивите бактерии. Билката подпомага храносмилането, помага при стомашно-чревни, жлъчни и чернодробни заболявания, както и раздразнително дебело черво.

У нас, българската народна медицина препоръчва употребата на кориандър при болки в стомаха и червата, диария, кашлица, задух, повръщане, бронхит.
... See MoreSee Less

View on Facebook